HS Wrestling

Team Members:

Managers:

Head Coach:  Brent Lenox

Assistant Coaches: Adam Riniker, 
Timothy Connolly Jr., Daniel Stiefel, Seth Connolly, Justin Hoffman, and Johnny Meyer 

Trainer: John Eikenberry

For scores and statistics, please select the following link.



Boys Wrestling Records


East Buchanan State Placewinners:

 Year Qualifier Place  Year Qualifier Place
 1970 Terry Crawford 2nd  1971 Mike Crawford 2nd
 1977 Ralph Steifel 5th  1980 Kerry Thompson 5th
 1981 Jim Lee 4th  1981 Pat Hogan 4th
 1982 Scott Silberstein 4th  1982 Jim Lee State Champion
 1983 Scott Silberstein 2nd  1983 Pat Hogan 5th
 1983 Jeff Decker 6th  1984 Pat Hogan 5th
 1985 Rod Decker State Champion  1985 Kevin Chesmore 6th
 1986 Rod Decker State Champion  1987 John Meyer 4th
 1987 Quentin Silberstein 5th  1987 Brett Nickerson 5th
 1987 Nick Lentz 3rd  1988 Nick Lentz 2nd
 1989 Shadron Silberstein 4th  1990 Brandon Olsen 6th
 1991 Chad Dennie 3rd  1992 Gary Anderson 6th
 1992 Larry Anderson 6th  1993 Larry Anderson 5th
 1993 Jason Keating 4th  1994 Will Steinkamp 4th
 1994 Justin Short 5th  1995 Will Steinkamp 3rd 
 1995Justin Short  State Champion   1995 Jeff Kress 2nd
 1997 Todd Bird 6th  2000 John Peyton 6th
 2001  John Gallery 2nd  2001 Joe Frank  5th
 2003 David Dolan 5th
 2004 Bryce Griswold
 7th
 2005  Derek Lentz 3rd   2005  Alex Riniker 5th
 2006 Derek Lentz 7th  2007 Alex Riniker 7th
 2006 Daniel Wieland 7th  2007 Daniel Wieland 3rd
 2007 Jeremy Dudley 7th   2008  Daniel Wieland 3rd
 2008 Justin Hoffman 8th  2008 Justin Hoffman 8th
 2009 Tim Moroney 3rd  2009 Jacob Main 7th
 2010 Justin Hoffman State Champion  2010 Tim Moroney 3rd


4 Time Tri-Rivers Conference Champions: Kurt Chesmore (1983-86), Garry Anderson (1990-93), Will Steinkamp (1992-95) and Daniel Wieland (2005-08)
Tri-Rivers Champions: 1971, 1972, 1973, 1975, 1977, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1992 (Co-Champs), 1993, 1995, 2000, 2001,2005, 2008, and 2009.
Sectional Champions: 1986 (1A), 1987 (1A), 1988 (1A), 1990 (1A), 2008 (1A), 2010 (1A), 2011 (1A)
District Champions: 1987 (1A), 2005 (1A), 2008 (1A)
State Runner-up: 1995 (1A)