Math Team



Math Team

We have four league meets each year (usually the first Thursday of November, December, January, and February), a league playoff meet (first Thursday of March), and then the State and New England Meets if we do well enough to qualify for them.  We have qualified for the State Meet for quite a few years running and qualified for the New England Meet the last couple of years!  If you're interested in doing some fun problems and hanging out with fun people, come and find me to learn how to join the team!

I'm excited for the new year! Our 2020-2021 captains are Amy Stephen and Diego Swaddipong.  Look for updated results here a week or so after each meet.


12 of the 2017-2018 Team

Old Meets

Check here for old meets...good stuff to practice on!

Math Olympiad

The MAML site has results and solutions to a lot of years worth of the Math Olympiad...fun stuff to try!

Meet Results (Top 8 Qualify for Playoffs)









SOUTHEASTERN MASSACHUSETTS MATH LEAGUE
















Team Totals 2019-2020


























  MEET 1 MEET 2 MEET 3 MEET 4 CUMUL. LEAGUE PLAYOFFS  
SCHOOL I II Tot I II Tot I II Tot I II Tot TOTAL POSIT. I II Tot
Sharon 87 87 174 77 83 160 63 46 109     0 443 1     0
Thayer Academy 60 84 144 54 84 138 49 75 124     0 406 2     0
Franklin 84 76 160 41 73 114 44 61 105     0 379 3     0
Dover-Sherborn 68 66 134 47 69 116 53 47 100     0 350 4     0
Walpole 69 68 137 66 65 131 44 29 73     0 341 5     0
Mansfield 57 61 118 41 59 100 15 49 64     0 282 6     0
King Philip 64 42 106 53 44 97 30 38 68     0 271 7     0
Plymouth North 58 64 122 42 48 90 28 24 52     0 264 8     0
Braintree 65 61 126 24 52 76 25 27 52     0 254 9     0
Bridgewater-Raynham 60 56 116 56 30 86 21 27 48     0 250 10     0
Hanover 56 53 109 28 35 63 32 20 52     0 224 11     0
Hingham 59 59 118 33 19 52 37 4 41     0 211 12     0
Marshfield 52 45 97 30 31 61 19 9 28     0 186 13     0
Foxborough 47 46 93 24 23 47 11 26 37     0 177 14     0
Duxbury 30 42 72 28 29 57 18 25 43     0 172 15     0
Plymouth South 34 62 96 26 27 53 2 18 20     0 169 16     0
Notre Dame 46 43 89 29 16 45 14 20 34     0 168 17     0
Norwell 39 49 88 25 20 45 5 18 23     0 156 18     0
Archbishop Williams 49 29 78 26 18 44 12 9 21     0 143 19     0
Silver Lake 45 47 92 0 0 0 20 25 45     0 137 20     0
Randolph 37 30 67 35 20 55 5 6 11     0 133 21     0
Foxborough Charter 39 37 76 15 17 32 3 14 17     0 125 22     0
East Bridgewater 39 39 78 15 10 25 13 4 17     0 120 23     0
Dedham 29 31 60 2 13 15 14 25 39     0 114 24     0
Oliver Ames 43 29 72 13 12 25 13 0 13     0 110 25     0
Scituate 27 33 60 21 14 35 6 9 15     0 110 25     0
Weymouth 19 25 44 28 17 45 13 8 21     0 110 25     0
Cohasset 26 37 63 7 16 23 6 9 15     0 101 28     0
Abington 28 33 61 14 5 19 5 0 5     0 85 29     0
Whitman-Hanson 18 27 45 8 9 17 10 12 22     0 84 30     0
Pembroke 26 19 45 4 13 17 7 8 15     0 77 31     0
West Bridgewater 21 17 38 15 7 22 1 0 1     0 61 32     0
Southeastern 22 17 39 4 7 11 3 1 4     0 54 33     0
Stoughton 13 12 25 9 4 13 2 3 5     0 43 34     0
Rockland 9 17 26 5 0 5 7 0 7     0 38 35     0
Middleboro 22 9 31 0 0 0 1 0 1     0 32 36     0





SOUTHEASTERN MASSACHUSETTS MATH LEAGUE







High Scorers  2019-2020














SENIORS             PLAY  
NAME GRADE SCHOOL I II III IV OFF TOTAL
                 
Nathan Yoon 12 Sharon 18 18 15     51
Sananca Shen 12 Thayer 18 15 17     50
Lily Zhou 12 Sharon 15 18 11     44
Tim Borunov 12 Norwell 18 11 15     44
Bella Tate 12 Dover-Sherborn 13 16 12     41
Rohit Josyula 12 Walpole 18 15 6     39
Garner Thompson 12 Thayer 15 15 9     39
Peter Oldow 12 Mansfield 18 10 11     39
Jeff Yang 12 Plymouth North 15 16 7     38
Shoyaib Shaik 12 Franklin 13 11 12     36
Samuel DeMarrais 12 Dedham 15 12 8     35
Owon Lee 12 B-R 15 13 6     34
Nicole Cayting 12 Plymouth North 14 9 9     32
Rohan Herur 12 Franklin 18 7 1     26
Catherine Jin 12 NDA 12 8 6     26
Austin Bennett 12 Thayer 18 - 8     26
Margaret Hsaio 12 NDA 15 6 3     24
Josh Polen 12 W. Bridgewater 10 12 -     22
Nishanth Potturu 12 Mansfield 12 5 4     21
Matt Stetter 12 King Philip 12 8 -     20
Tina Hou 12 NDA 13 6 1     20
Maddie Thomas 12 B-R 11 6 1     18
Alec Spano 12 Marshfield 11 6 -     17
Riley Moeykens 12 Marshfield 11 5 1     17
Kyle Nunes 12 B-R 12 4 0     16
Cassidy Fitzpatrick 12 Plymouth South 12 3 1     16
Lucas Bertoni 12 Hanover 11 4 1     16
                 
                 
                 
                 
                 
                 
JUNIORS             PLAY  
NAME GRADE SCHOOL I II III IV OFF TOTAL
                 
Shreya Jha 11 Franklin 18 18 18     54
Allen Minch 11 King Philip 13 18 15     46
Andrew Kan 11 Sharon 15 18 10     43
Amy Stephen 11 Dover-Sherborn 15 13 11     39
Nidhi Byragoni 11 Walpole 10 18 6     34
Fara Iqbal 11 Franklin 18 9 4     31
Lydia Stone 11 Dover-Sherborn - 15 15
  30
Jack Luo 11 Archies 15 11 3     29
Diego Swaddipong 11 Dover-Sherborn 13 13 3     29
Nick Bodie 11 Plymouth North 15 11 2     28
Karim Mouline 11 Braintree 18 6 2     26
Luke Consolati 11 Plymouth South 13 7 6     26
Nikail Lankaipalle 11 Mansfield 10 15 -     25
Sahithi Gaddam 11 Mansfield 12 4 8     24
Rohit Valiveti 11 Franklin 15 6 2     23
Vanessa Sam 11 Braintree 15 - 7     22
Maxwell Harington 11 Duxbury 11 7 3     21
James Shibley 11 Plymouth South 10 5 6     21
Sridhar Murthy 11 Foxboro Charter 12 7 1     20
Garrin Anderson 11 Plymouth South 11 7 0     18
Jasion Xiong 11 Sharon - 18 -     18
Reilly Eagleson 11 Hingham 10 6 2     18
Vinh Tran 11 Thayer 10 7 -     17
Will Richardson 11 Cohasset 10 6 0     16
Fay Shen 11 NDA 10 6 -     16
Connor Harrington 11 Plymouth South 12 4 0     16
Aislin Kelleher 11 Archies 11 4 0     15
Linika Goel 11 Dover-Sherborn - 15 -     15
                0
                0
                0
Underclassmen             PLAY  
NAME GRADE SCHOOL I II III IV OFF TOTAL
                 
Kevin Wu 10 Thayer 18 18 17     53
Ashley Xu 10 Sharon 18 15 16     49
Nicole Li 10 Thayer 12 18 15     45
Diyan Kassev 10 Sharon 13 12 16     41
Jadene Le 10 Walpole 18 12 9     39
Rutvik Parikh 10 Franklin 15 11 12     38
Trevor Wilkens 10 B-R 18 12 6     36
Carsten Schwutz 10 Hanover 13 12 9     34
Ajay Bhagavatula 10 Walpole 13 12 9     34
Sophia Tate 10 Dover-Sherborn 15 13 5     33
Sheela Pandit 10 King Philip 11 7 15     33
Teju Makkena 10 Walpole 10 13 9     32
Brayden Scott 10 Hanover 10 15 6     31
Sammy Ryan 10 Marshfield 12 9 9     30
Maia Savas 10 B-R 13 15 1     29
Chai Harsha 10 Franklin - 13 15     28
Irene Yang 10 Dover-Sherborn 15 12 -     27