Top Ten Terriers

Through December, 2016


1 GCHG CH Hampton Court's Monte Cristo (M) 55925

Fox Terriers (Wire)

V Malzoni


2 GCHG CH Round Town Queen Of Hearts Of Maryscot (F) 45578

Scottish Terriers

A Musser


3 GCHG CH Lotrando Sunshine Celebration (M) 31633

West Highland White Terriers

Z Smith/V Skou


4 GCHG CH Hampton Court Broxden What In Carnation (F) 21892

Fox Terriers (Smooth)

A Booth/P Booth/V Malzoni


5 GCHG CH Teritails Loyal Knight (M) 19987

Welsh Terriers

T Lohmuller


6 GCHS CH Brisline's Baron Basil Of Woodside (M) 14950

Airedale Terriers

G Mcrae/B Cooney/M Beyens/C Reynolds


7 GCH CH Snowtaires Next Generation (F) 14921

Lakeland Terriers

B Decker/L Parker


8 GCH CH Lakeridge Cahal (M) 14590

Irish Terriers

A Barker/J Barker


9 GCHB CH Brywood Heluva Ride (M) 13235

Parson Russell Terriers

D Bryson Benn/K Courtelis


10 GCHS CH Kelwyn's Warrior Princess CA (F) 11487

Scottish Terriers

K Edell

http://ebooks.dnmagazine.us/volume_2/issue_05/dnm.html#p=46

 
http://ebooks.dnmagazine.us/volume_2/issue_05/dnm.html#p=46
 
http://ebooks.dnmagazine.us/volume_2/issue_05/dnm.html#p=109
 
http://ebooks.dnmagazine.us/volume_2/issue_05/dnm.html#p=20
 
 
http://ebooks.dnmagazine.us/volume_2/issue_05/dnm.html#p=90


 
Danny Boy
 
Icy
 
Timmy
 
Winston
 
Cha Cha
 
Winton

 
Miss V
 
XO
 
Kitt
 


 
Fiona
 
Parry
 
Shiloh
 
Shelby
  
Princeton


 
Timmy
 
Winston
 
Bee
 
Selz
Skye
 
XOLO

 
Princeton
 
Shiloh
 
Austin
 
Halsey
 
Dover
 
 
Agie
 
Planche
 
Violet
 
Statuette
 
Timothy
 
Santana
 
Copperfield
 
Icy
 
Humphrey
 
Snickers and Bee

 
CJ
 
Parry
 
Violet
 
Baron
 
Timothy
 
Winston
 
Julius
 
Ella
 
Finnick and Amore
 
Scotty



 
 
Clue

 

 
CJ
 
 
Shtella
 
Mini
  
 
 
Layla

  
Fanucci

Paris
 
Averee
   


 
Lucy
 
Timothy
 
Rossmiller

Dover
 
Lucy

Driver

 
Parry
 
Max
 
Chambers
 
Nesbitt


 
 






 
Timmy
 
Winston
 
Bee
 
Selz
Skye
 
XOLO


 
Princeton
 
Shiloh
 
Austin
 
Halsey
 
Dover
 
 
Agie
 
Planche
 

 
Violet
 
Statuette
 
Timothy
 
Santana
 
Copperfield
 
Icy
 
Humphrey
 
Snickers and Bee

 
CJ
 
Parry
 
Violet
 
Baron
 
Timothy
 
Winston
 
Julius
 
Ella
 
Finnick and Amore
 
Scotty





Ripcord

 
 
Clue

 

 
CJ
 
 
Shtella
 
Mini
  
 
 
Layla

  
Fanucci

Paris
 
Averee
   


 

 
Lucy
 
Timothy
 
Rossmiller

Dover
 
Lucy

Driver







 
Parry
 
Max
 
Chambers
 
Nesbitt
 
Ms Marvel
 
Clue
 
Mimi Jo
Shihloh
 
Clue
 
Cache


 
Sweet Pea
 
Preston
 
Lion King
 
Drake
 
Nik
 
Baron

 
Parry
 
Timothy
 
Cash
 
 
Shiloh
 
Clue
 

 
Bailey
 
Planche
 
Edell
 
BRYCE
 
MS MARVEL
 
Harvey
 
Clue
 
Traviata
 
Driver
 
Baron
 
Chester
 
London
 
Romeo
 
LeeLoo


 
Timothy
 
Dexter
 
Hudson
 
Mila
 
Meme
 
Clue

 
Redford
 
Bogart
  

 Take The Lead Emergency Fund
Timothy

 
Drake
 

Shiloh



Arisha
 
PARRY
 
 
Turba
 
Foster
 
Timothy
 
Eldredge

 
Matisse
 
Hector
 
SweetPea
 
Snickers
  Aristo



Cherry

 
Jango
 
Finn
 
Titan
  
  
 Nesbitt
 
 http://ebooks.dnmagazine.us/volume_1/issue_06/dnm.html#p=11 York

 http://ebooks.dnmagazine.us/volume_1/issue_06/dnm.html#p=70

 http://ebooks.dnmagazine.us/volume_1/issue_06/dnm.html#p=12

 http://ebooks.dnmagazine.us/volume_1/issue_06/dnm.html#p=2
 http://ebooks.dnmagazine.us/volume_1/issue_06/dnm.html#p=24
 http://ebooks.dnmagazine.us/volume_1/issue_06/dnm.html#p=16

 http://ebooks.dnmagazine.us/volume_1/issue_06/dnm.html#p=20

Airedale Terriers BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHS CH Brisline's Baron Basil Of Woodside (M) 3 9 23 19 9 14 14950

G Mcrae/B Cooney/M Beyens/C Reynolds

2 GCHS CH Darling Lucy In The Sky With Diamonds (F) 0 1 13 7 14 11 5159

E Darling/G Darling

3 GCHB CH Joval Sweet Fire Of Love (F) 2 2 10 12 12 8 4746

M Jacobs/V Rickard

4 GCHB CH Jet Aire's Knight In Shining Armor (M) 0 0 0 4 2 1 555

D Turba/J Turba

5 CH Joval Must Be Magic (M) 0 0 1 1 0 0 516

V Rickard/J Rickard

6 GCHB CH Crescent V Emerick V Raynaire Set Fire To (M) 0 0 2 3 0 3 483

K Coffey/B Mccann/C Johnson

7 GCHG CH Epoch's New York Minute (M) 0 0 0 3 2 5 408

A Moore/D Moore

8 GCH CH Wildside The Emperor Of Ice Cream (M) 0 0 1 1 0 1 282

R Twining

9 GCHB CH Wildside Windancer (F) 0 0 0 2 1 1 274

N Strohmaier/W Strohmaier

10 GCH CH Epoch's Summer Solstice (F) 0 0 1 2 2 2 215

A Moore/D Moore

American Hairless Terriers BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 CH Wmk's Walking On Jupiter (M) 0 0 1 1 1 3 284

J Parker/R Pingel/K Knoles

2 GCH CH Sirius Andros Pretty Boy Floyd (M) 0 0 0 0 1 2 134

R Townsend/K Townsend

3 GCHS CH Bur-Way Trin 2 Raise Some Kane (M) 0 0 0 1 0 2 115

P Smith/T Murphy

4 GCHB CH Wudnshu's Noble Gift To Pentastar CM3 (M) 0 0 0 0 0 1 80

C Spears/T Murphy/R Morris/A Mueller

5 GCHB CH Wmk's Frozen Sky CM (M) 0 0 1 0 0 0 57

K Pingel/R Pingel/P Lambert

6 CH Lace Hi-Life Lite Em Up (M) 0 0 0 0 1 1 55

K Townsend/R Townsend/S Miller

7 GCH CH Curio's Cor Blimey CM4 (M) 0 0 0 0 0 2 41

S Medhurst

8 CH Pentastars Stop Look Listen Aztecsun CM (M) 0 0 0 0 0 1 22

J Acton/C Spears/R Morris

9 Raganraht's Brace 4 Impact (M) 0 0 0 0 0 1 12

D Ragan

American Staffordshire Terriers BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHG CH Roadhouse's Life Of The Party CA DN (M) 4 4 19 18 8 10 8728

W Roadhouse/D Berrey/K Rudzik

2 GCHG CH Ko Bo's Prometeus (M) 0 1 9 10 21 17 2742

K Musto/D Musto

3 GCHS CH Sierra's Ground Zero (M) 0 2 5 6 4 4 2400

L Wilson/R Sampson

4 GCH CH Buenos Aires Cofino Pat's Blue Ribbon (M) 0 1 5 0 0 2 1190

L Cofino/P Crespo

5 GCHS CH Bluprints Golden Flash By Cardenas (M) 0 0 2 12 3 6 917

J Ortiz Ruvalcaba

6 GCHS CH Cimar's Stainless Steel (M) 0 0 0 4 5 4 782

B Rader/K Townsend

7 GCH CH Whit's Stars Over Texas (F) 0 1 2 2 0 0 697

M Leiler

8 GCHS CH Majestic Staffs Ca Gran Reserva CGC (M) 0 0 1 2 7 2 540

L Cornett

9 GCHP CH Angarda Deja Vu Looking At You (M) 0 0 1 0 2 1 513

E Mckee-Heath/D Berrey

10 GCHB CH Rebelandproud Nosecrets Nolies (F) 0 0 1 1 1 2 346

M Kanninen

Australian Terriers BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHS CH Temora Say It With Bacon (M) 1 2 11 19 12 8 4115

J Seaton/H Kaufman/D Kaufman

2 GCHS CH Blue Moom Boston Pops (M) 1 1 6 14 12 8 3840

J Popovits

3 GCHS CH Dunham Lake Unanimous Decision (M) 1 0 9 11 9 8 2433

T Goiffon/L Goiffon/E Goiffon

4 GCHS CH Wild West's Mac Attack (M) 0 0 2 4 6 8 1345

E Steele/D Burnham

5 GCHS CH Aka Inu Jaskarin Circo Massimo (M) 0 0 3 6 5 3 1057

K Occhiuti

6 GCH CH Jovi's Calm Before The Storm (M) 0 0 2 0 0 2 180

V Gilli

7 GCH CH Melukylan Ursa Major (M) 0 0 1 1 3 0 179

C Mechalke/J Mechalke

8 CH Ludlu's Marshmallow Attack (M) 0 0 0 1 0 1 134

J Beckwith

9 GCHB CH Roachan's Cocktail Party (M) 0 0 0 1 1 0 118

A Roache/G Roache

10 GCHB CH Redsky Come Fly With Me To Ryba (M) 0 0 2 0 0 0 100

S Bachman/T Schreeder

Bedlington Terriers BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCH CH First Class Hats Off To Willow Wind At (F) 0 0 5 6 6 11 3118

J Fogel/D Ramsey

2 GCH CH Sandon N' Oakhill A Tad Above (M) 0 0 1 1 2 5 830

S Miles/F Harper

3 GCHB CH Willow Wind Money's Still Talkin' At First (M) 0 0 1 3 4 5 537

D Ramsey/J Fogel

4 GCH CH Bonnybrook's Boot Scootin Boogie (M) 0 0 0 2 6 5 510

P Manyx/S Manyx/D Corash

5 GCHG CH Lamz Strike A Pose RN CAA CGC (F) 0 0 0 1 1 4 447

L Zembrzuski/G Gilbeau

6 GCHB CH Lamz Let Them Eat Cake CA (M) 0 0 0 1 3 0 371

L Zembrzuski/G Gilbeau/L Frey

7 CH Glaurieus Goes Supersonic (M) 0 0 2 2 6 1 302

L Friesen/W Friesen

8 GCHS CH Wrightwyn's Power Play BN RN NA NAJ (M) 0 0 1 4 2 0 236

S Bethea

9 GCH CH Bonnybrook's Crazy About Me (F) 0 0 1 0 1 0 207

D Corash

10 GCH CH Lamz Viva Las Vegas RN SE CA (M) 0 0 0 1 0 0 147

L Zembrzuski/G Gilbeau/M Miller/L Frey

Border Terriers BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHG CH Meadowlake Dark Side Of The Moon (M) 3 4 24 28 23 8 11437

K Fitzpatrick/K Richardson/K Courtelis/D Tack/S Tack

2 GCHS CH Middleshires Walking In Memphis (M) 1 0 5 4 5 9 1986

S Moore/T Skinner

3 GCHS CH Full Throttle's Wee Drop Of Mischief O' (F) 0 0 1 4 3 3 623

D Bartholomay/G Bartholomay/J Treiber

4 GCHB CH Foxburrow Overnight Sensation (M) 0 0 0 0 7 10 566

G Scott/R Scott

5 GCHS CH Standish's Love On The Rocks (M) 0 0 1 3 2 2 357

J Standish/R Maxwell

6 GCHS CH Enchanted's Pay Up Sucker (M) 0 0 1 5 2 2 287

K Wallis/A Wallis

7 GCHS CH Stradbrooks Grand Slam (M) 0 0 0 2 1 2 267

J Wilson/T Kean/B Irwin

8 GCH CH Meadowlake Poppet (F) 0 0 1 1 0 1 240

B Mattern Harris

9 GCHB CH Happy Hobbits Tomorrow's Another Day (F) 0 0 1 0 1 4 217

J Smaldino/S Gillen/M Smaldino

10 Otley Undeniable (M) 0 1 2 4 4 0 209

D Pomeroy/P Mizuno

Bull Terriers (Colored) BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHS CH Notorious Never Say Never (M) 1 2 17 18 14 6 5452

S Nordstrom/A Jaspers/P Jaspers

2 GCHS CH Magor Galactic Agent (M) 0 0 0 1 1 1 509

D Davis/G Smith/N Smith

3 GCHS CH Soquel Millenium Seafarer (M) 0 0 0 0 1 0 405

G Harlamoff/N Waynee/B Ruppel

4 GCH CH Some Okies Redneck Kracker (M) 0 0 0 1 1 1 326

A Cox

5 CH Lebeouf The Gunslinger Of Laelaps (M) 0 0 1 3 2 2 306

J Schneider/F Schneider

6 CH Action Beauty Queen (F) 0 0 1 0 2 3 300

G Hains/L Hains/B Evans

7 Edelwin's Total Eclipse Of The Heart (M) 0 1 2 0 0 1 281

M Mckee/D Ryan-Mckee/L Woodruff

8 GCHB CH Bestuvall On Easy Street (F) 0 0 0 1 0 2 241

M Aten/J Dykema

9 GCH CH Imperial's Kiss After Dark (F) 0 0 0 1 0 0 85

C Morgan/N Pfefferkom/J Jones/H Jones

10 GCH CH Winsor's Brutus At Bur Oak (M) 0 0 0 0 0 1 60

C Addison/B Ralston

Bull Terriers (White) BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHB CH Billianbully Belligerent At Bobuddy (F) 0 1 1 10 6 13 2615

C Whitmer/C Kilpatrick/C Kilpatrick/S Roff

2 GCH CH Lord Bull Larry (M) 1 0 3 4 4 9 1937

Z Smith

3 GCH CH Imperials Kiss N Tell Aragon (F) 1 2 8 4 6 5 1764

J Jones/M Bankus/H Jones/A Lloyd

4 GCHB CH Whistlestop N Bestuvall Paper Moon (F) 0 0 1 0 4 2 477

J Cooley/J Dykema/G Graham

5 GCH CH Glentom Mint To Break The Rules (F) 0 0 0 1 1 0 186

G Wright/T Cournoyer

6 GCHB CH Madcap Kiss The Bride RA TDX NAP (F) 0 0 0 2 0 0 121

E Griffin/E Griffin/J Lindquist/M Lindquist

7 GCHS CH Bullseye Oliver Orion (M) 0 0 0 1 2 0 94

N May/M May

8 Didgeridoo's Batteries Encluded (F) 0 0 0 0 1 0 76

C Discenza

9 CH Apprentice Summer Lovin In Action (F) 0 0 0 0 0 1 73

M Migliore-Carter/C Perrott/B Deevers/F Berez

10 GCH CH Glentom Peppermint Twist At Byron (F) 0 0 0 0 1 0 54

F Pytko/T Cournoyer/G Wright

Cairn Terriers BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHG CH Janwell Midnight Ryder (M) 0 2 16 12 10 9 5247

E Grabow/K Loken/C Eagleson

2 GCHS CH Angus' Glen-Ayr's Stevie Wonder (M) 0 1 5 6 23 15 4537

R Perry

3 CH Hjohoo's Love Looking At Hjo (M) 0 0 0 1 1 0 1933

E Theodorsson/M Hoff/V Malzoni

4 GCHB CH Dufdon's Top Gear (M) 0 0 8 7 10 6 939

S La Mariana

5 GCHS CH Terriwood Leading Lady (F) 0 0 0 1 6 1 845

T Godwin/K Godwin/B Doyle/N Doyle

6 CH Cairnforyou Marshall Dillon (M) 1 0 1 1 1 1 499

R Balcerak/D Kuhn

7 GCHS CH Captain's Destiny Taylor Made (F) 0 0 0 2 1 1 317

C Mittelstaedt

8 GCHG CH Caledonian Tea Time Of Wolfpit (M) 0 0 1 0 2 0 296

L Hutchinson

9 GCH CH Cairncroft Ivy Been There Done That (F) 0 0 0 2 0 0 143

C Gray/C Gray/D Gaines

10 GCH CH Kinloch's Camellia Hills CAA CGCA (F) 0 0 0 0 1 1 141

V Havlik/B Peets/B Shuh

Cesky Terriers BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCH CH Zlatapraha Pandora At Dornick (F) 0 0 0 2 1 1 273

N Fletcher/D Fletcher

2 GCHB CH Bluefire Heart Of A Warrior (M) 0 0 1 1 1 1 113

H Million/T Smith/P Bale

3 GCH CH Cc's Angels Delight (F) 0 0 0 0 2 0 28

B Goodwin

4 GCH CH Nartoun Reca Comet (M) 0 0 0 0 0 1 22

J Gritten/C Gritten/R Cotter

Dandie Dinmont Terriers BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCH CH Aranisle Star Of San Jacinto (M) 1 1 6 2 3 6 1880

C Blair/C Blair

2 CH Aranisle's Brute Force (M) 0 0 3 4 9 8 658

S Mcdannald/B Mcdannald

3 GCHS CH Derrydown Can Webe Frank (M) 0 0 1 1 3 1 336

G Myers/K Dorn

4 GCHB CH Clossongrey As You Wish (M) 0 0 0 0 0 1 221

M Couto/S Maehara/A Judge

5 GCH CH Bellhaven Whispering Willow (F) 0 0 0 0 1 3 140

A Simpson/G Bussa

6 CH Paulee's Jeremiah Cobb (M) 0 0 0 3 1 0 94

P Borkgren/A Borkgren

7 Aranisle Schooner Osiyo (F) 0 0 0 1 0 0 87

P Carr/B Mcdannald

8 CH Katiedid's Winsan Dream Catcher RN SE (M) 0 0 0 0 0 1 80

C Hamilton/S Stuart

9 GCH CH Day O Joy's Dreamboat Sealed With A Kiss (F) 0 0 0 0 0 1 52

L Chapal

Fox Terriers (Smooth) BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHG CH Hampton Court Broxden What In Carnation (F) 15 16 51 30 13 5 21892

A Booth/P Booth/V Malzoni

2 GCHG CH Absolutely Signature (M) 4 0 4 5 3 1 3889

J Smith/D Gabel

3 GCHP CH J'Cobe Broxden Accidentally On Porpoise (M) 0 1 7 8 10 10 2830

R Looker/M Jacobs/L Aune/J Aune

4 GCHB CH Decorum Spot On (M) 4 0 8 2 4 2 2336

A Curran

5 GCHB CH Happy Hour Anything Goes (F) 0 1 7 7 10 8 1720

D Brown

6 GCHS CH High Mountain Crack Shot (F) 0 0 2 5 2 5 1045

C Snavely/R Snavely

7 GCHB CH High Mtn Checkmate At Camelot (M) 0 0 2 3 6 2 914

C Snavely/R Snavely

8 GCH CH Territch Best Evidence (M) 0 0 3 4 2 2 862

J Ritchie/S Gladstone

9 GCHB CH Hampton Court Broxden In Queso (M) 0 0 1 3 1 6 765

V Malzoni/A Booth/P Booth

10 Absolutely Let's Get It On (M) 1 0 1 0 1 0 759

J Smith/E Boyes

Fox Terriers (Wire) BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHG CH Hampton Court's Monte Cristo (M) 36 21 129 29 9 5 55925

V Malzoni

2 GCHS CH Tsarshadow Kentucky Windage At Foxheart (F) 0 0 2 4 10 3 1111

D Belter/B Ashburn/J Ashburn/D Deeley

3 GCH CH Fyrewyre Spiffy (M) 0 0 5 2 3 6 706

H Cole/C Cole

4 GCH CH Dalriada's Archangel At Mgk BN RN ACT2 (M) 0 0 3 8 3 1 680

K Read/C Campbell

5 GCH CH Edenshire Cricklewood Black Orchid (F) 0 0 0 1 1 0 630

P Harrison/M Raggett

6 GCH CH Elmdale's Journey From Purston (M) 1 0 1 3 7 3 606

N Hittepole/R Cross/B Balata

7 CH Garcini's Catch Me If You Can (M) 0 0 1 2 1 0 374

L Garcini/J Garcini

8 GCHB CH Foxheart's Rough And Ready (M) 0 0 1 0 2 0 310

J Ashburn/W Ashburn

9 GCHB CH Foxhaus Skyfall At Foxhollow (M) 0 0 0 1 0 0 286

D Barish/A Digiorgio/W Voss

10 CH Random Recommendation (M) 0 0 2 4 0 1 268

B Mcfadden/P Gyori

Glen of Imaal Terriers BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHS CH Abberann Torcan (M) 1 0 2 8 5 9 1274

T Nesbitt

2 CH Finnabair Double D Friend Of A Friend (M) 0 0 2 2 2 2 418

D Allegro/M Mcdaniel

3 GCH CH Tipperary Cora Countess Of Grantham (F) 0 0 0 1 0 1 364

J Lynn

4 GCH CH Keadeen's Sir Emmet Mingus Glas CA (M) 0 0 0 0 1 2 292

K Flack/A Tighe/J Kindall

5 GCH CH Daulton's Wild Night Of Galore (M) 0 0 0 1 0 5 241

T Nesbitt

6 CH Gleann Cotton Cody (M) 0 0 0 1 1 0 239

T Assinen/M Mcdaniel/B Wright-Osment

7 GCH CH Keadeen's Blue Boy For Bluesette CA (M) 0 0 0 1 0 2 209

G Dairiki/S Distefano/A Tighe/J Kindall

8 CH Keadeen's Second Star To The Right (F) 0 0 0 2 0 0 164

A Tighe/J Kindall

9 GCHB CH Finnabair Ardmore Ned (M) 0 0 0 2 0 0 150

D Doyle/A Doyle/M Mcdaniel

10 GCH CH Daulton's Rory CA (M) 0 0 0 1 1 5 148

C Clinton/J Daulton/P Estes

Irish Terriers BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCH CH Lakeridge Cahal (M) 3 6 24 14 11 6 14590

A Barker/J Barker

2 GCHB CH Sugarbush's Made In America (M) 0 0 0 6 0 3 751

D Miller/T Miller

3 GCHB CH Red Branch D'Artagnan Of The Ring (M) 0 0 1 1 3 3 573

M Viel/J Metz/E Metz

4 CH Merry Mac Ztriking (M) 0 0 0 0 3 0 177

T Vandezande

5 GCH CH Huntermoon Heartbreaker (F) 0 0 0 1 5 1 171

M Kowalczuk

6 GCH CH Baystone Jitterbug Fire (F) 0 0 0 0 0 1 113

M Lee/J Lee/J Childers

7 GCH CH Anamcara Red Sky At Night (M) 0 0 0 1 0 1 74

J Herring/R Hoh

8 CH Red Devil's Celtic Fire (F) 0 0 0 0 0 1 31

E Fugiwara/S Mansfield

Kerry Blue Terriers BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHS CH Krisma's Xman First Class (M) 1 1 12 10 6 4 2820

L Grier/T Grier/J Deaton

2 CH Irisblu Jack Of Diamonds (M) 1 3 7 1 1 2 2153

C Mcfadden/H Quigg

3 GCHB CH Kebulak Kiss This (M) 0 0 5 14 14 8 1464

R Young

4 GCH CH Dalstar Il Divo (M) 0 1 7 7 1 1 1456

E Hart-Hansen/R Dalton/P O'Brien/J Poulova/W Goldman

5 GCH CH Cross The Rubicon Hexbreaker (F) 1 0 4 2 1 0 1401

N Kunze

6 GCHB CH Dornick's Siena Toscana (F) 0 0 1 5 9 6 1223

D Fletcher

7 GCHS CH O'Mara's Mr Blue Sky (M) 0 1 2 0 1 1 891

C Gacetta/R Plain

8 GCH CH Klassique's Santa Catalina (F) 4 0 8 4 3 2 822

P Fox

9 GCHB CH Kerzmin's Diamonds Are Forever (F) 0 1 1 0 2 2 687

G Hanna/T Hanna

10 GCH CH Lighthouse If Not For You CAX DN (M) 0 1 4 4 1 2 659

S Clark

Lakeland Terriers BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCH CH Snowtaires Next Generation (F) 5 4 21 15 4 3 14921

B Decker/L Parker

2 GCH CH Thor-Kourt Traviata Keegtosca (F) 1 4 15 14 16 8 6106

M Cohen/B Robinson

3 GCHB CH Teraz Red Deuce Coupe (M) 1 1 17 9 11 4 3758

J Crowe/D Murphy

4 GCH CH Aiola Vd Schonen Bergen (F) 0 1 3 3 3 5 1683

F Schoneberg

5 GCH CH Lucania Delzar's Forever Edward (M) 0 0 1 9 4 7 1339

A Geremia/T Szaras

6 GCHB CH Cherry Creek Abbey Road (F) 0 0 1 2 4 4 539

L Rogan

7 Chelines In Excelsis (M) 0 0 0 2 1 0 214

A Velasco Sanchez

8 CH Delzar O'Brady Clearwater Revival (F) 0 0 0 2 1 0 168

J Braddy/T Szaras/L Abreu

9 CH Wakefield Business Leader (M) 0 0 0 1 1 0 118

M Brandsema/J Brandsema

10 CH Larkspur Acadia Fully Charged (F) 0 0 0 0 1 1 73

S Fraser

Manchester Terriers (Standard) BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHS CH Enchante' King Of Queens Von Ambrick (M) 0 0 1 7 8 5 1206

M Zoz

2 GCH CH Noble's Random Reaction At Toria (M) 0 1 1 1 2 1 983

T Taylor-Ghione/V Herbert-Thorsland

3 GCHB CH Doubletrees Apollo On Stage (M) 0 0 0 1 2 5 490

E Harris/T Smith

4 GCH CH Passport's Making Waves (M) 0 0 1 0 3 3 373

R Blakenship/T Blankenship

5 CH Rum Runners Taste The Rainbow (F) 0 0 0 3 3 6 371

R Glenn

6 GCHB CH Medley's Just Reward (M) 0 0 0 1 4 5 306

S Printemps/T Myers

7 GCHB CH Cashlane's Incantation (F) 0 0 0 3 1 1 260

S Cafferty

8 GCHB CH Jazzman Tonight's The Night (M) 0 0 0 2 1 2 158

Z Bolin

9 GCH CH Medley's Warp Speed (F) 0 0 0 1 2 2 147

T Myers

10 CH Sagacity's Mystify Me (F) 0 0 0 1 2 0 100

R Gates/K Brewer/P Holser

Miniature Bull Terriers BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHS CH Brownstone's Gunnin' For Glory (F) 3 4 22 23 21 9 8694

A Hogge/C Brown-Stone/A Johnson

2 GCHS CH Brownstone's Supermarine Spitfire (F) 0 1 6 14 8 13 2290

K Toland/J Mcilwaine/C Brown-Stone

3 GCH CH Moolti Vip Del Gran Vencedor (F) 0 1 4 5 1 2 983

M Jacobs/A Klishas

4 GCH CH Sunrise Minotaur Something To Talk About (F) 0 0 4 3 1 3 388

M Dreyer/V Giamo/R Massingill/E Massingill

5 CH Triumph Sprint To The End (F) 0 0 1 1 2 2 368

S Lindstedt/A Lalande/B Ruppel

6 GCH CH Eggstream Embraceable You (F) 0 0 0 1 2 2 283

P Satkin/D Satkin

7 GCHS CH Imaginabull's First Edition (M) 0 0 0 1 1 1 250

T Moffitt

8 GCH CH Hellion's Take The Gun (M) 0 0 0 0 3 1 244

A Hogge/A Johnson/K Brosnan

9 CH Vip's Zenyatta Of Lil'Itch (F) 0 0 1 0 2 1 207

S Hoesman/F Milteer/L Smith

10 GCH CH Brownstone's Maiden Quest (F) 0 0 0 0 0 2 195

C Dixon/C Brown-Stone

Miniature Schnauzers BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHG CH Allaruth Carmel Still Kidding V Sole Baye (M) 1 0 13 16 11 2 3830

Y Phelps/C Ewer/R Ziegler

2 GCHG CH Destineez Wild Blue Yonder (M) 0 0 2 9 9 5 2622

T Houck/C Pendleton

3 GCHB CH Sparx Sun Worshipper OAP NJP RATO (M) 1 1 4 3 5 3 2572

C Henning

4 GCHG CH Repitition's Simply Spectacular Of (F) 0 0 4 8 8 9 1715

M Harding/K Garmaker/M Murphy

5 GCHS CH Texas Master Of Mischief (M) 0 0 2 9 3 4 652

S Gish

6 GCHB CH Kwic Love Is The Spin I'M In (F) 0 0 1 1 4 4 602

K Colby/D Valverde

7 GCHB CH Gaston's Legend (Terrazas) (M) 0 0 1 1 0 1 534

D Terrazas

8 GCHB CH Gargolas Tying Flys on The 4th Of July @ (M) 0 0 0 1 0 1 434

L Moore

9 GCHS CH Blythewood Commodor Baron (M) 0 0 0 4 1 2 357

T Barrone/B Barrone

10 GCH CH Blythewood Raisin' Cain (M) 0 0 1 1 4 3 338

J Huber

Norfolk Terriers BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHB CH Yarrow Venerie Winning Ticket (M) 1 3 8 5 3 2 3770

V Malzoni/N Shaw/P Beale

2 GCHB CH Highlands Beam Me Up Scotty CA (M) 1 1 8 8 17 10 2987

H Cole/K Kotke-Partington/J Partington/K Slump

3 GCHB CH Avalon's First Voyage (M) 0 0 4 7 7 8 1400

L Pelletier

4 GCH CH Max-Well's Meant To Bee (F) 0 1 4 0 0 0 606

B Miller

5 GCHS CH Max-Well's Cradle Robber (M) 0 0 0 1 2 0 315

B Miller

6 GCH CH Barnstable Paws To Celebrate (M) 0 0 0 0 4 3 254

S Stemmler

7 GCH CH Tweedledee Teddy As Walk With Regency (M) 0 0 1 3 1 0 200

K Dennis

8 GCH CH Argyle's Ricky Ricardo (M) 0 0 0 0 1 0 129

R Dinunzio/R Desando

9 GCH CH Abella's Red Devil Fireworks (M) 0 0 0 0 2 2 114

C Corbitt/L Corbitt/T Smith

10 GCH CH Nightingale's Carry On At Barnstable (F) 0 0 0 0 1 0 98

S Stemmler/R Coppedge

Norwich Terriers BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHS CH Taliesin Twice As Nice (M) 2 6 32 24 14 8 10234

L Sons/K Sime/J Sime

2 GCHG CH Dancy's Rough Rider (M) 3 2 16 13 6 7 6440

N Lentz/D Lentz

3 GCHG CH Den-Mar's Wild Card (M) 0 1 13 11 7 9 2884

M Cato/S Bennett

4 GCHB CH Kilyka's Hellon Wheels (M) 0 0 1 5 6 6 791

A Baldwin/C Baldwin

5 GCH CH Bronwyn First Impression Di Dio (M) 0 2 6 5 0 2 603

E Minamishin/B Busby

6 GCHG CH Abbedale Life Of Riley At Glengariff (M) 0 0 2 1 3 5 510

J Laffey/J Laffey

7 GCH CH Itsy Bitsy Thistledown Family Ties (M) 0 0 2 5 3 3 428

T Willrich/A Kozora/G Willrich

8 GCHB CH Impressive 24 Karat Bumble Bee (M) 0 0 0 1 1 4 235

D Chowning

9 GCHG CH Camio's Educated Exemplar (M) 0 0 0 0 1 1 159

C Rogers

10 GCH CH Ma-Ya Shakespeare In Love (M) 0 0 0 3 1 2 144

Y Harr/M Harr

Parson Russell Terriers BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHB CH Brywood Heluva Ride (M) 9 4 24 15 16 10 13235

D Bryson Benn/K Courtelis

2 GCHB CH Posey Canyon Classic Stun Gun (M) 3 5 20 6 9 4 4591

T Stanczyk/J Johnston

3 GCHS CH Blossom Valley Guilty Pleasure Of Wild Fire (M) 1 1 3 2 4 0 768

A Gilliam/K Mando

4 GCHG CH Dream Hi's Lil' Surfer Dude (M) 0 0 0 4 5 2 469

L Paulson/K Rickard

5 GCHB CH Keeferfarm's Quik Draw Mcgraw (M) 0 0 3 2 1 4 264

P Crane/L Campbell

6 GCHB CH Fox Valley Bustin Loose (M) 0 0 0 0 2 1 115

S Frerichs

7 GCH CH Snow Winds Legend Of Zorro (M) 0 0 0 0 1 1 75

M Strom-Bernard

8 GCH CH Wild Fire Double Identity Of Blossom Valley (F) 0 0 0 1 0 0 55

J Moxley

9 GCH CH Shasta N Neon Light (M) 0 0 0 0 0 2 50

N Herman/G Herman

10 GCH CH Highland Downs Life Is Good (F) 0 0 0 0 1 0 28

R Ford

Rat Terriers BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHG CH Felixvilles Traveling Pooch (M) 0 0 1 5 8 4 773

T Little/R Little

2 GCHS CH Evanlee May D'Odds B Evr N Ur Favor (M) 0 0 2 3 4 11 747

S Mcwilliams/J Gardner/R Fendlason

3 GCHB CH Indigo Igo He's All Evans Sgk (M) 0 0 1 0 2 2 236

J Ferguson

4 GCHB CH River Ridge New Direction (F) 0 0 0 1 1 2 77

J Gardner/S Mcwilliams/K Cryan

5 GCH CH Miyuki From Empress (F) 0 0 0 0 1 2 37

Y Cunningham/L Vaught

6 GCHS CH Seegmillers Dos Miss Margo (F) 0 0 0 0 0 2 33

K Seegmiller

7 GCHB CH River Ridge Winning Ways (M) 0 0 0 0 1 0 26

L Iazzetti/S Mcwilliams

8 Pocomtuc's Oki-Doh-Ki Anoki (M) 0 0 0 0 1 0 18

W Sherman

9 Arkay Sgk Iwannadancewithsomebody (F) 0 0 0 0 0 1 10

R Kramer

10 Hime Masako Of Miyuki (F) 0 0 0 0 0 1 1

Y Cunningham/L Vaught

Russell Terriers BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHS CH Lyrical's Preachin' To The Choir (M) 5 8 39 13 8 11 10237

A Hargrave/J Ferrera

2 GCHS CH Edison's I'M Just Getting Warmed Up (M) 1 2 13 21 16 18 6785

B Miller/B Edison

3 GCHS CH Lyrical's Voulez Vous (F) 0 2 8 6 16 19 3529

A Hargrave

4 GCHS CH Monamour First Kiss (F) 0 1 2 5 4 9 1135

M Title/C Mckenzie/C Viggiano/K Miichi

5 GCHS CH Dbf Woodsong Mayflower Madame (F) 0 0 2 3 7 3 764

C Mascuch/A Kiell Green

6 CH Journey's End Hippychick (F) 0 0 1 1 1 3 244

L Quinn

7 GCH CH River Branch Golden Touch (M) 0 0 0 3 1 1 234

L Mckinney/M White

8 GCH CH D.B.F. Woodsong For Goodness Sake (M) 0 0 1 1 2 2 183

C Lundin

9 GCHB CH Dbf Hart Trophy (M) 0 0 1 1 1 3 166

N Bitner/C Lundin

10 GCHS CH Kajsenborg's Dirty Harry (M) 0 0 0 0 0 2 119

B Akin

Scottish Terriers BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHG CH Round Town Queen Of Hearts Of Maryscot (F) 19 17 87 25 8 2 45578

A Musser

2 GCHS CH Kelwyn's Warrior Princess CA (F) 6 6 41 27 11 5 11487

K Edell

3 GCHG CH Invercrest Gotcha Girl (F) 0 1 10 17 13 8 3682

D Eggert/J Eggert

4 GCHS CH Mcvan's Flash Gordan (M) 0 0 1 4 9 5 1557

V Huber/M Krolewski

5 GCHG CH Wilscot's Luck Of The Draw (M) 0 0 12 13 7 6 1496

D Carlton

6 GCHB CH Barbary Moriarty (M) 0 0 1 1 6 3 453

R Mcconnell/M Mcconnell

7 GCH CH Mcvan's Big Bopper At Beameups (M) 0 0 2 1 0 1 308

R Cross/V Huber/D Cross

8 GCHG CH Mcvan's Be Bop Baby (F) 0 0 0 1 0 0 256

V Huber/R Cross

9 GCHB CH Charthill Shirescot Sir Cailein Mor Of (M) 0 0 1 1 1 2 239

L Waite/J Waite/A Green/D Green

10 GCH CH Woburn Iron Lady (F) 0 0 1 0 1 4 230

D Russell/S Russell

Sealyham Terriers BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHS CH Goodspice Efbe's Know Easy Way Out (F) 0 0 1 9 6 6 1591

M Good/F Bergeron/S Middlebrooks

2 GCH CH Forlegd Top Secret Xenia Onatopp (F) 0 0 0 3 2 5 765

L Jaseph/J Jaseph

3 GCH CH Dunnville Da Vinci (M) 0 1 1 0 3 7 463

D Francois/J Thill

4 GCH CH Bluff's End Breezing On In (F) 0 0 0 2 0 1 237

C Echelbarger

5 GCH CH Efbe's Goodspice Ariadne Auf Naxos (F) 0 0 0 0 2 0 160

L Jowett/M Good/F Bergeron

6 CH Pegfield Tintern Tribute (F) 0 0 0 0 1 0 70

C Jennings/B Browne/P Browne

7 GCHG CH Hotshot's Royal She'll Make 'Em Cry (F) 0 0 0 0 0 1 58

B Dunlap/R Dunlap

8 GCH CH Avalonis Fire And Ice (F) 0 0 0 0 2 1 34

I David/L Jowett

9 CH Raven Oak All That Jazz (M) 0 0 0 1 0 0 20

H Browne

Skye Terriers BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHB CH Kuhlbreeze Voice Of Reason (M) 0 2 19 10 13 15 5419

D Ridley/D Divis/E Ridley

2 GCH CH Cragsmoor Good Fellow (M) 2 0 11 8 7 4 3608

V Malzoni

3 GCHB CH Blaze Of Glory Of Wallace's Coven (M) 0 1 7 5 6 12 2454

K Case/S Ahuja

4 GCHS CH Cragsmoor Good Time Charlie (M) 0 1 3 0 1 0 1206

V Malzoni/N Shaw/Cragsmoor Knl

5 GCHB CH Dexter Jetser Bohemia Skywalker (M) 1 0 1 3 2 0 614

Gleanntan Knl

6 CH Seamist Knight To Remember (M) 0 1 2 3 1 5 587

E Hersey/S Hersey

7 CH Centaurus Bohemia Coko (M) 0 0 1 2 3 5 322

T Fursa/M Hettinger

8 GCHB CH Solana Feed Our Fame (F) 0 0 0 2 4 2 306

M Shiue

9 GCH CH Juger Edelweiss King Arthur (M) 0 0 0 0 2 8 297

K J'Anthony

10 CH Seamist Knight And Day You Are The One CGC (M) 0 0 0 0 2 0 157

E Lehman/C Kennel

Soft Coated Wheaten Terriers BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHG CH Bryr Rose Matisse (M) 0 2 11 17 19 8 5595

E Koharik/J Koharik

2 GCHS CH Ainle Something To Talk About (M) 0 1 8 6 5 5 1815

L Robison

3 GCHS CH Lismore Mccormack's Dragon Song (M) 0 0 2 5 3 3 611

M Ryan/M Long

4 GCH CH Greentree Sage's Magical Enchantress (F) 0 0 0 0 3 2 444

S Russo/F Russo/B Mcdonald/K Mcdonald

5 GCH CH Banrions Bibbidi Bobbidi Boo (F) 0 0 0 0 1 2 381

T Walter

6 GCHB CH Serendipity's Urban Legend (F) 0 0 0 0 0 1 323

R Taylor/C Taylor

7 GCHS CH Lil'Town Fiddler's Lullaby Of Ardnacassa (M) 0 0 0 0 1 2 227

C Shaltz/J Guibord/L Guibord

8 GCH CH Marquee's It Ain'T No Trick (F) 0 0 1 0 1 2 215

B Phelps/S Urquhart

9 GCHG CH Shandalee Fireworks (F) 0 0 2 0 1 1 197

S Goldberg/H Goldberg/D Sealy/N Bailey

10 GCHB CH Bonney Bushel And A Peck CGC (M) 0 0 0 1 0 3 196

B Snyder

Staffordshire Bull Terriers BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHS CH Lackyle Bairille  Dubailt (M) 2 2 12 13 7 9 6606

Z Smith

2 GCHG CH Cumhil Hell Raiser (M) 1 1 4 1 0 0 1200

Z Smith

3 GCHB CH Endura Staffs Red Badge Of Courage (M) 0 0 8 7 6 12 1146

D Wall/D Jones

4 GCHG CH Ciera Homebrewed Born Free CGCA (F) 0 0 2 4 3 5 907

J West/D Berry/L Craig/J Nicolai

5 GCHS CH Rockstaff Celtic Guardian CGC (M) 0 0 1 1 5 3 736

E Harris/S Harris/P Briasco

6 GCHS CH Shortyrocks Jasper By Dumbriton (M) 0 0 0 1 2 4 633

M Bryant/S Carter

7 GCHS CH Bullseye Back In Black (F) 0 0 0 1 4 1 342

A Hill

8 GCHB CH Kacibull's Real Deal (M) 0 0 0 0 1 0 315

C Mcnamara/S Dickenson/T Dickenson/A Dickenson

9 GCH CH Knowjokes What's Your Forte CGCA (M) 0 0 0 0 2 3 297

J Niel/B Tatro/S Rogers

10 GCH CH Dynastaffs Maximus Orbis Terrarum (M) 0 0 0 1 1 1 289

R Erb

Welsh Terriers BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHG CH Teritails Loyal Knight (M) 14 10 49 31 12 5 19987

T Lohmuller

2 GCH CH Shaireab's Bayleigh Daenerys Stormborn (F) 5 7 24 15 8 4 9939

S Abmeyer/K Bailey

3 GCHS CH Shaireab's Bayleigh Wolverine (M) 1 1 8 6 8 2 3479

A Adams/V Adamopoulos/T Adamopoulos/V Jones

4 GCHB CH Malvado Dressed In Red (F) 0 0 1 3 4 2 480

P Clark/E Gonzolez

5 GCH CH Seebest Checkmate (M) 0 0 1 4 1 0 479

P See/J See

6 GCH CH Abbeyrose New Kid At Esty Glen SE (M) 0 0 0 5 3 6 419

E Seacord/M Duafala/P Allen/J Anspach

7 GCH CH Redragon's Hasta La Vista Baby (M) 0 0 0 0 0 2 211

F Adams/P Adams

8 CH Malvado Mucho Dinero (F) 0 0 0 0 1 1 124

P Clark/J Fox-Stephens

9 CH Darwyn's Sorcerer's Apprentice (M) 0 0 0 0 1 1 68

L Hotchin

10 Brightluck's Dash To Pirate's Honor (M) 0 0 0 1 0 0 16

J Mcbrien/L Partridge

West Highland White Terriers BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHG CH Lotrando Sunshine Celebration (M) 21 12 80 28 17 5 31633

Z Smith/V Skou

2 GCHS CH Nutmeg's First N Lasting Impression (M) 1 1 11 9 12 14 3913

P Steeves

3 GCHS CH Nutmeg's Monarch Of The Lake (M) 0 0 1 6 8 2 817

R Melzer/E Melzer/P Steeves

4 GCHS CH Ridgmar's Just Joking Around (M) 0 0 0 2 8 7 811

D Cox Davis

5 GCHB CH Arbroath's Pride (M) 0 0 1 0 5 5 798

J Low/W Matthews

6 GCH CH Flashlight Thunder V. Paradise Of Wind (M) 0 0 3 1 0 3 779

L Barrow/J Bauer/M Bauer

7 GCHG CH Plum Creek's Hear Me Roar (M) 0 0 0 2 2 4 525

E Keener/K Mcdonald

8 GCH CH Heights Grrreat (M) 0 0 2 3 7 3 493

T Roth/L Spitzer

9 GCH CH White Oaks Revved Up And Ready (M) 0 0 0 3 3 4 443

S Meisels/G Meisels

10 GCH CH Back Bay's Max A' Million (M) 0 0 0 2 1 1 364

C Shuster/P Abessinio/K Latz

Comments