Top Ten Hounds

Through December, 2016


1 GCHS CH Grandcru Giaconda CGC (F) 41323

Greyhounds

M Steele/A Phelan/R Tomlin/R Gaudet


2 GCHS CH Belisarius Jp My Sassy Girl (F) 33081

Borzois

M Molnar/J Danburg/M Kato


3 GCHP CH Starlite's Made Of The Best Stuff On Earth BN RN (M) 29832

Salukis

T Turley-Kocab/M Kocab/S Middlebrooks


4 GCHG CH Baghdad Eleganza Extravaganza (F) 25764

Salukis

L Ackerman


5 GCHP CH Torquay Midnight Victory (F) 23706

Beagles (over 13 in.)

M Chagas/M Botelho/A Botelho/R Travis


6 GCHG CH Windborn Starline Heiress JC (F) 16325

Whippets

L Wilson/K Padon/L Lawrence/R Paust


7 GCHG CH Iceage V. Tum-Tums Vriendjes (M) 13866

Petits Bassets Griffons Vendeens

D King/B Duelks/B Major/N Frost


8 GCHG CH Passport What Did You Say Ss (F) 13599

Dachshunds (Smooth)

A Debraganca/J De Braganca/G Reep


9 GCHG CH Xandali Bon Vivant (M) 13038

Afghan Hounds

C Harker/C Fairleigh/L Bettis/R Wolfe


10 GCHS CH Kiarry's Stonewall Jackson (M) 11959

American Foxhounds
    E Charles/L Miller

http://ebooks.dnmagazine.us/volume_2/issue_05/dnm.html#p=46

 
http://ebooks.dnmagazine.us/volume_2/issue_05/dnm.html#p=46
 
http://ebooks.dnmagazine.us/volume_2/issue_05/dnm.html#p=109
 
http://ebooks.dnmagazine.us/volume_2/issue_05/dnm.html#p=20
 
 
http://ebooks.dnmagazine.us/volume_2/issue_05/dnm.html#p=90

 
Danny Boy
 
Icy
 
Timmy
 
Winston
 
Cha Cha
 
Winton


 
Miss V
 
XO
 
Kitt
 

 

 
Fiona
 
Parry
 
Shiloh
 
Shelby
  
Princeton


 
Timmy
 
Winston
 
Bee
 
Selz
Skye
 
XOLO

 
Princeton
 
Shiloh
 
Austin
 
Halsey
 
Dover
 
 
Agie
 
Planche
 
Violet
 
Statuette
 
Timothy
 
Santana
 
Copperfield
 
Icy
 
Humphrey
 
Snickers and Bee

 
CJ
 
Parry
 
Violet
 
Baron
 
Timothy
 
Winston
 
Julius
 
Ella
 
Finnick and Amore
 
Scotty



 
 
Clue

 

 
CJ
 
 
Shtella
 
Mini
  
 
 
Layla

  
Fanucci

Paris
 
Averee
   


 
Lucy
 
Timothy
 
Rossmiller

Dover
 
Lucy

Driver

 
Parry
 
Max
 
Chambers
 
Nesbitt


 
 






 
Timmy
 
Winston
 
Bee
 
Selz
Skye
 
XOLO


 
Princeton
 
Shiloh
 
Austin
 
Halsey
 
Dover
 
 
Agie
 
Planche
 

 
Violet
 
Statuette
 
Timothy
 
Santana
 
Copperfield
 
Icy
 
Humphrey
 
Snickers and Bee

 
CJ
 
Parry
 
Violet
 
Baron
 
Timothy
 
Winston
 
Julius
 
Ella
 
Finnick and Amore
 
Scotty





Ripcord

 
 
Clue

 

 
CJ
 
 
Shtella
 
Mini
  
 
 
Layla

  
Fanucci

Paris
 
Averee
   

 

 
Lucy
 
Timothy
 
Rossmiller

Dover
 
Lucy

Driver







 
Parry
 
Max
 
Chambers
 
Nesbitt
 
Ms Marvel
 
Clue
 
Mimi Jo
Shihloh
 
Clue
 
Cache


 
Sweet Pea
 
Preston
 
Lion King
 
Drake
 
Nik
 
Baron

 
Parry
 
Timothy
 
Cash
 
 
Shiloh
 
Clue
 

 
Bailey
 
Planche
 
Edell
 
BRYCE
 
MS MARVEL
 
Harvey
 
Clue
 
Traviata
 
Driver
 
Baron
 
Chester
 
London
 
Romeo
 
LeeLoo


 
Timothy
 
Dexter
 
Hudson
 
Mila
 
Meme
 
Clue

 
Redford
 
Bogart
  

 Take The Lead Emergency Fund
Timothy

 
Drake
 

Shiloh



Arisha
 
PARRY
 
 
Turba
 
Foster
 
Timothy
 
Eldredge

 
Matisse
 
Hector
 
SweetPea
 
Snickers
  Aristo



Cherry

 
Jango
 
Finn
 
Titan
  
  
 Nesbitt
 
 http://ebooks.dnmagazine.us/volume_1/issue_06/dnm.html#p=11 York

 http://ebooks.dnmagazine.us/volume_1/issue_06/dnm.html#p=70

 http://ebooks.dnmagazine.us/volume_1/issue_06/dnm.html#p=12

 http://ebooks.dnmagazine.us/volume_1/issue_06/dnm.html#p=2
 http://ebooks.dnmagazine.us/volume_1/issue_06/dnm.html#p=24
 http://ebooks.dnmagazine.us/volume_1/issue_06/dnm.html#p=16

 http://ebooks.dnmagazine.us/volume_1/issue_06/dnm.html#p=20




Afghan Hounds BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHG CH Xandali Bon Vivant (M) 6 7 41 24 11 7 13038

C Harker/C Fairleigh/L Bettis/R Wolfe

2 GCHS CH Sunlit's Queen Of Everything (F) 5 2 15 16 7 3 8428

T Richardson

3 GCHS CH Maja In It To Win It (M) 3 5 19 16 13 6 8097

D Jordan/V Jordan/J Pendygraft/S Meyer

4 GCHG CH Agha Djari's Eye Candy Of Sura CGC (F) 1 0 3 1 0 0 4190

S Neill/J Dalton

5 GCHB CH Anwar Ebn Benazir Von Haussman (M) 1 1 12 5 2 1 3509

R Podesta/J Milano

6 GCHS CH Prohphecy- N - Zoso's - Gucci - Poochie - (M) 0 2 3 10 3 5 2718

N Shandre/D Kelly

7 GCHB CH Thaon's Evolution (M) 0 1 3 5 3 2 2641

R Podesta/J Milano/J Hafford/J Blanchard/D Rogers

8 GCHS CH Thaon's Gman (M) 0 2 7 8 8 5 2454

B Moore

9 GCHS CH Pahlavi Itz Not My First Rodeo (M) 0 1 2 4 2 5 1887

K Wagner/A Arrant

10 GCHG CH Pahlavi Itz My Turn!! (F) 0 0 3 4 4 5 1545

S Ferraro/P Ferraro/S Morgan/D Schneider

American English Coonhounds BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCH CH Color Me Bad Double Stuff Oreo (M) 0 0 1 1 1 4 379

A Alexander

2 GCH CH Color Me Bad Like My Grandad (M) 0 0 1 1 0 0 193

A Alexander

3 GCH CH CCH Moonlight's Most Wanted In Blue (M) 0 0 0 1 0 1 103

J Spieth/S Spieth/T Snedegar

American Foxhounds BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHS CH Kiarry's Stonewall Jackson (M) 2 6 31 24 17 10 11959

E Charles/L Miller

2 GCHB CH Kiarry Deeprun At Last (F) 1 0 12 15 22 14 6289

J Lilliston/P Sweet

3 GCH CH Crossroads Trico Just Like Mike (M) 0 0 2 7 3 6 1288

A Powell/A Whitfield

4 GCH CH Kiarrys Foolish Jokester (M) 0 0 0 2 5 5 823

B Coffield/D Kipp/L Miller

5 GCHB CH Devlon's American Trilogy (F) 0 0 0 5 3 4 624

D Leonard/K Leonard/D Gibbons

6 CH Kiarry's Deadliest Catch (M) 0 0 0 3 2 0 232

J Lawrence/P Lawrence/T Lawrence

7 CH Kiarry's Happy (M) 0 0 0 1 0 0 146

E Charles/H Miller/L Miller

8 CH Kiarry's For Your Glory (F) 0 0 0 0 0 1 69

S Rogers/F Rogers/E Rogers

Basenjis BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHS CH Mibre's Jedi Knight Luke Skywalker (M) 0 1 6 10 7 10 4236

D Lazore/O Rios/M Smith-Barbour

2 GCHG CH C-Quest Jokuba No Matter What (M) 2 0 9 7 9 9 3505

K Noel/R Bowden

3 GCHS DC Jasiri-Sukari High Win Warning SC (F) 0 0 2 6 6 6 2093

J Jones/K Jones/C Kok

4 GCHG CH Africanadian James T Kirk (M) 1 0 5 9 5 5 1596

J Behles/S Allen/A Whalen/T Whalen

5 GCHS CH Relic's Big Bang Theory Of Dagoba (M) 0 1 4 1 2 4 1139

K Brown/D Sanders

6 GCHB CH Arubmec's Fair Play (M) 0 0 2 0 2 5 735

J Sealy/P Cembura

7 GCH CH Teazer Kazor Ekundayo For Johari (M) 0 1 5 2 3 1 415

C Garcia/D Yeager/J Gaidos

8 GCHS CH Svengali's What's Not To Love Of Zindika (M) 0 0 0 1 6 0 382

E Biller/W Kanouff/C Wyatt

9 CH Jasiri-Sukari Tin Man (M) 0 0 1 0 1 0 352

J Breglia/J Jones/K Jones

10 GCHS CH Nelsons Friendship Of Magnificent 7 In (F) 0 0 0 0 2 2 346

L Nelson/D Nelson

Basset Hounds BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHG CH By U Cal's Monkey On The Bayou (M) 3 7 28 8 12 6 9254

S Calhoun/S Calhoun/B Williams

2 GCHS CH Blossomhil's Topsfield Sanchu A Little (F) 2 3 19 12 6 8 7435

S Shor/C Steidel/C Orlandi

3 GCHS CH Daddy Douglas V. Grunsven (M) 0 2 6 8 1 7 2562

C Orlandi/G Gonzales

4 GCH CH Ure My Aimwell V. Grunsven (M) 1 3 7 4 3 1 1392

B Brandt/D Coker

5 GCHG CH Splash's Oceanic Whitetip Shark (F) 0 0 0 1 3 4 1255

B Nolan/J Nolan/J Nolan/W Nolan

6 GCHS CH Rebel Hound's Blues Man (M) 0 0 2 3 1 6 888

S Bertsch/M Meadows

7 GCHS CH Ryan's Davis By Speis O Lif (M) 0 0 3 0 2 4 432

W Ryan/J Speiser

8 GCHB CH All About Cactus Jack's Showtime (M) 0 0 0 1 0 1 394

K Collier/H Haskell/D Hagy

9 GCH CH Castlehill's Master Of Cool (M) 0 0 0 1 0 1 391

S Dok

10 GCHS CH Barnyard Classic Penelope (F) 0 0 0 0 2 2 373

P Harder/C Lane/V Mcmackin/C Star/B Mercer

Beagles (13 in. and under) BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHS CH Shoreviews Dark N' Dreamy (M) 0 0 5 4 10 8 2466

B Ferneyhough/B Tague/C Herr

2 GCHB CH Chester (Ordaz) (M) 0 0 1 3 3 7 1502

C Long

3 GCHS CH X'Plorer's Star For Patriot (F) 0 0 4 3 3 3 1418

L Bryson/T Leelaprachakul

4 GCHS CH Rosend Dunwich Loverboy @ Marblehill (M) 0 0 0 3 3 11 847

T Davies/T Nesmith/T Saari/C Saari

5 GCHS CH Blueprint's Bricks N Ivy (F) 0 0 1 2 4 3 647

D Wolf/B Ayala/R Ayala Iii/A Wolf

6 GCHB CH Perfect Companion's Lintas (M) 0 0 0 1 4 2 395

C Phongthep/P Peerapong

7 GCHB CH Beamers Do The Dew (M) 0 0 0 0 1 1 283

W Bettis/C Long

8 TG SHILLINGTON SEEING STARS (F) 0 0 0 0 1 1 183

(Foreign Dog - Registration Pending.)

9 GCH CH Skyline N Castlehill's King's Ransom (M) 0 0 0 0 1 1 181

K Forbes/S Dok/C Conger

10 CH Alpenglow Rhythm N Blues Hatten (F) 0 0 0 0 1 1 80

K Hatten/J Hatten

Beagles (over 13 in.) BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHP CH Torquay Midnight Victory (F) 9 12 57 27 12 8 23706

M Chagas/M Botelho/A Botelho/R Travis

2 GCHS CH Foxtail's Fast And Furious (M) 6 1 30 19 12 11 11614

S Berndt-Smith/D Smith

3 GCHS CH Gwencalon's Tam O'Shanter (M) 2 3 10 18 8 4 7669

K Friend/W Friend

4 GCHG CH Windstar's Magnum Opus (M) 0 1 6 5 6 4 2830

B Manifold/H Lindberg/R Lindberg/K Lockwood

5 GCHS CH Wolfrun Sam I Am A Blueprint (M) 0 0 4 9 13 5 2414

B Ayala/R Ayala Iii/A Wolf/D Wolf

6 GCHS CH Dont Let Me Down De Br Maiorca (M) 0 2 6 7 7 6 2160

L Biao/M Meli

7 GCHS CH Stonemeadow I Wish I Was Crazy Again At (M) 2 0 3 4 6 10 1814

M Cummings/R Vali/S Nichols

8 GCHS CH Everwind's Let's Tryst Again (F) 0 1 4 2 7 11 1796

J Wurst/J La Placa

9 GCHB CH Fetch & Smell Merlin (M) 0 0 0 1 7 1 817

M Pantaleon/P Booth

10 GCHB CH Jabrwoki's Radio Flyer (M) 0 0 1 3 1 2 656

S Robblee/B Robblee

Black and Tan Coonhounds BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHB CH Cashlane Santana As The Crow Flies (M) 1 0 5 7 7 2 3455

R Urban/S Cafferty

2 GCHS CH Jazzman Southern Pacific Big Boy (M) 0 0 3 8 15 7 1963

J Magenau/Z Bolin

3 GCHS CH Windbourne Hd Ranch King Of The Road (M) 1 0 1 0 0 0 1150

S Campbell/C Rutten/T Skinner/S Skinner

4 GCHS CH CGCH Carlin Scoutout Black To The Future (M) 0 0 0 0 1 4 697

T Mitchell/A Pillow

5 GCHB CH Oak Hill's Heart Of Gold (M) 0 0 1 0 1 0 199

Z Bolin/C Drake Owens/O Owens

6 GCH CH CCH Windbourne Wicked Cool (M) 0 0 1 0 0 1 185

S Campbell

7 GCHB CH CSG Windbourne Like A Rock (M) 0 0 0 0 0 1 113

S Campbell

8 Designer Kalan Revival Of The Heart (M) 0 0 0 0 1 1 94

K Settle/A Willard/K Willard

9 CH Southwinds Cinnamon Girl (F) 0 0 0 0 0 1 84

R Reynolds/J Kopp

10 CH Jazzman Live At The Ryman (M) 0 0 0 1 0 0 64

H Simpson

Bloodhounds BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHG CH Quiet Creek's Limited Edition (M) 0 1 12 9 15 8 5982

S Lacroix Hamil

2 GCHB CH Flessner's International Snapshot (F) 0 0 3 2 6 8 1740

C Flessner/H Helmer/S Carter/S Vancamp

3 GCHB CH Hickoryhollow's Candygram For Mongo (M) 0 0 0 1 1 1 373

B Flessner/C Flessner/H Helmer

4 GCHB CH Cufola's Thunderstruck (M) 0 0 0 1 2 1 371

K Sias-Lombardi/L Lombardi

5 GCHG CH Badgershill Muldoon Of Heather (M) 0 0 0 1 2 0 330

L Sherman

6 GCHS CH Quiet Creeks Double Or Nothing For (F) 0 0 0 0 1 0 252

H Whitcomb/S Hamil

7 GCHB CH Sanctuary's Black Tie Affair At The Magpie (M) 0 0 1 0 1 1 233

C Kaminski/D Rahn/T Rahn

8 GCHG CH Flessner's International Space Station At (M) 0 0 0 2 0 1 225

J Mcdonald

9 GCH CH Acadian's Shay Trace Trail Of Slopoke (M) 0 0 1 1 3 1 218

A Schnepel/M Schnepel/C Blanchard/J Hoffbeck

10 GCHS CH M&M's Price Of Freedom CGC (M) 0 0 0 1 0 0 192

R Greenlee/A Greenlee/M Nye

Bluetick Coonhounds BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHB CH CGCH Black Knights Balu Jeti CGC (M) 0 0 1 0 1 0 204

K Steffen/A Alexander

2 GCH CH Legacy Legend's Of Jcs King Of Hearts (M) 0 0 1 0 1 0 157

S Wilson/C Clark/B White

Borzois BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHS CH Belisarius Jp My Sassy Girl (F) 14 8 42 22 11 4 33081

M Molnar/J Danburg/M Kato

2 GCHS CH Laureate Einsteinian Relativity At Bnw JC (M) 1 0 2 1 5 5 1462

S Johnson

3 GCHG CH Crown Jewel Tatiana (F) 0 0 0 2 5 5 1093

J Durdin

4 GCHB CH Windrift Nobody Does It Better (F) 0 0 0 4 7 1 876

P Keiffer/D Swan

5 GCHS DC Zoiboyz Encore SC (M) 0 0 0 2 3 2 668

R Rice

6 GCHS CH Sylvan Silver Springbok (F) 0 0 0 2 5 2 635

C Neale/P Neale

7 GCH CH Konza-Plum Creek Alfa Romeo At Aruzia (M) 0 0 1 1 0 0 590

L Scott/J Scott

8 GCHS CH Avatar Sedona Evermore (M) 0 0 2 1 0 2 508

T Carey

9 GCHB CH Avalyn's Kahlan My Fayina (F) 0 0 0 3 0 0 414

M Yoesel/M Yoesel

10 GCHS CH Raynbo's Foolish Pleasure RN SC (M) 0 0 5 1 0 1 407

J Spiers/R Zucker/J Zucker/S Mcgraw

Cirnechi dell'Etna BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCH CH Colisto's Bella (F) 0 0 1 1 1 5 646

K Schwabe/L Rhyner/G Magill

2 GCH CH Cy'Era Vesta (F) 0 0 1 1 1 2 291

C Turner/G Turner/M Prieto

3 GCHB CH Cy'Era Paola CM3 (F) 0 0 1 0 1 2 201

M Prieto

4 GCHB CH Valencia's Red Moon Rising Pl (M) 0 0 0 0 0 2 156

G Magill

5 GCHS CH Kr'Msun Juno CM (F) 0 0 0 0 1 1 137

C Mcdermott

6 CH Cridiri Via D'Lea CM JC CA (M) 0 0 0 0 0 1 77

S Heath/C Heath/J Gates

7 GCH CH Prumettiri Via D'Lea (F) 0 0 0 0 0 1 76

A Meyer/J Gates

8 GCH CH Direttamenti Via D'Lea (M) 0 0 0 0 0 1 64

J Gates/P Qualls

Dachshunds (Longhaired) BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHG CH Bedazzled Grand Marnier Of Mt (M) 0 2 8 8 12 15 4187

J Nielsen/M Taylor/C Trumbower

2 GCHG DC Walmar-Solo's Omg Sl JE (M) 1 2 7 4 5 4 2322

K Vidrine/P Carter

3 GCHP2 CH Walmar-Solo's Iou Sl (M) 0 0 2 3 7 7 2104

S Snyder

4 GCHP CH Leoralees Little Bitofheaven @Jbs Sl (F) 0 0 4 9 4 7 2085

J Scott/M Singleton

5 GCHG CH Leoralees True Grit At Heardachs (M) 0 0 8 6 7 8 1976

C Martine

6 GCHS CH Isledox Longfellow Serenade (M) 0 1 3 2 3 7 1208

F Overdahl/R Overdahl

7 GCHG CH Poulstead's Moon Shadow - Faithful Light (F) 0 0 0 4 4 6 1159

D Humphrey/S Humphrey

8 GCHG CH Dikerdachs Blake (M) 0 0 0 3 3 11 1076

V Diker

9 GCHS CH Tam-Boer 'N Tarlyn Silver Diamond Of (M) 0 0 0 2 3 4 765

L Tamboer/T Krieger Hartman

10 GCH CH Koradox Pramada's Dealer's Choice Sl (M) 0 1 1 1 0 0 548

J Ahnger/T Sikora/M Peat

Dachshunds (Smooth) BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHG CH Passport What Did You Say Ss (F) 6 8 35 14 8 8 13599

A Debraganca/J De Braganca/G Reep

2 GCHP CH Bessdachs Jaguar Jubilee (F) 0 0 2 6 3 8 1366

G Lopez/M Lara

3 GCHS CH Laurelee's Adonis (M) 0 0 2 0 3 3 606

L Davis/I Love/A Radice

4 GCHG CH Windyoak's Ms Budding Blossom (F) 0 0 1 2 1 0 395

E Johnston/M Johnston

5 GCHS CH Passport Do What You Say Ss (M) 0 0 1 2 2 3 385

S O'Reilly/J Debraganca/A Debraganca

6 GCHB CH Turningpt Ain'T No Other Woman Like You (F) 0 1 1 1 1 0 357

R Eltringham/P Eltringham/A Cook

7 GCH CH Kochanas Essential Element (F) 0 0 0 1 2 4 351

C Neto

8 GCH CH I'M Born In Italy Ferrari For Ben Bon Ms (M) 0 0 0 0 1 1 344

B Gold/V Hernandez Colon/P Guthrie/H Fuller

9 GCH CH Brownwood Aviator V Diagram Ss (M) 0 0 0 0 1 1 239

J Cerasini/R Brown

10 GCHS DC Stardox When Irish Eyes Are Smilin' CGC (F) 0 0 0 1 2 1 237

C Kelly/L Simmons

Dachshunds (Wirehaired) BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHG CH Daybreak's Country Chic W (F) 1 3 20 13 11 10 7351

A Ferris/D Krieg

2 GCHG CH Raydachs Catching Fire V Gleishorbach (F) 1 1 5 12 15 7 4649

S Ray/M Sakoda/J Sakoda

3 GCHP CH Kadell's Gold Dust W (F) 0 1 3 3 0 6 2353

L Reynolds/C Cahill/J Cahill

4 GCHG CH Starbarrack 'N J's Sweet Dreams Sw (M) 0 0 1 4 6 6 1641

M Heywood/S Johnson

5 GCHG CH Leoralee's Supernatural Mw (M) 0 0 1 5 2 8 965

K Smith/M Singleton

6 GCHS CH Wiretap Ride Out The Storm (M) 0 0 0 1 2 4 933

A Mendenhall/A Mueller/G Tutt

7 GCHS CH Del Prade's Fear The Beard Sw (M) 0 0 1 4 3 2 920

A Bischel

8 GCH CH Dollidachs Highledge Stonebay Psych W (F) 0 0 1 0 5 6 883

F Vogel/D Kostic/C Vogel

9 GCH CH Raydachs Fire-N-Ice Sw (F) 0 0 0 1 0 7 791

S Ray

10 GCH CH Raydachs Ring Of Fire V Gleishorbach Sw (M) 0 2 7 1 4 0 615

S Ray/M Sakoda/J Sakoda

English Foxhounds BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCH CH Monocacy Bend's Wayward Fox CGC (M) 0 0 6 3 8 2 1587

T Koerber

2 CH Taillis Au Birchwood Tamsall (M) 0 0 3 2 4 3 602

L Lindberg

3 CH Monocacy Bend's Time Of Opportunity (F) 0 0 0 2 2 2 239

T Koerber

4 GCH CH Monocacy Bend's Windsor (M) 0 0 0 1 0 0 110

K Eckard/T Koerber

5 CH Monocacy Bend's Winning Edge (M) 0 0 0 1 0 0 100

T Koerber

Greyhounds BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHS CH Grandcru Giaconda CGC (F) 31 10 90 32 21 5 41323

M Steele/A Phelan/R Tomlin/R Gaudet

2 GCHS CH Chaparral N Sovereign Dragon Fire (F) 0 0 1 5 4 7 1415

C Curlee/T Marzluf

3 GCH CH Mariki's Bluemoon Daimler Marque At (F) 0 0 1 2 3 3 772

N Prideaux

4 GCHB CH Huzzah Hound Of Craigavon (M) 0 0 0 0 1 1 378

B Gingles

5 GCH CH Wildwood Helios Clark Gable (M) 0 0 1 2 2 1 359

A Adam/P Lyster

6 GCH CH Greycott Somethingroyal (F) 0 0 0 1 1 0 355

S Thomson/R Ungar

7 GCHB CH Grandcru Peter Michael (M) 0 0 0 2 1 3 241

E Biles/S Biles

8 CH Wildwood New Year's Resolution (M) 0 0 0 0 0 1 203

K Henderson/W Delfino

9 GCH CH Chesagrey Enigma Variation Ex Libris (M) 0 0 1 0 2 0 175

G Thiele/C Greene/C Brettell

10 CH Clussexx Schoffit Tradition (F) 0 0 1 1 0 0 138

J Haverick/K Gonzalez

Harriers BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHB CH Pacific Happytail's Heartbreaker (M) 0 1 5 5 4 2 2121

E Biles/S Biles/W Mccleery

2 CH Blythmoors Jump At The Chance (F) 0 0 1 1 0 4 530

P Gowen/M Gowen

3 GCH CH Blythmoor Chance Encounter At Shadowmere (M) 0 0 0 1 0 0 131

P Miller/L Kudna

Ibizan Hounds BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHS CH Harehill's Say No More (F) 3 3 15 9 5 13 7202

B  Phifer/W Anderson

2 GCHS CH Serandida & Sikora's Fantasia (F) 1 3 7 5 6 11 4299

R Stark/J Stark

3 GCHB CH Abbaio It Girl (F) 0 0 0 2 1 3 604

S Murphy/J Irwin/D Deacosta

4 GCH CH Harehill's Crazy Little Thing Called Love (M) 0 0 0 0 1 4 534

E Liebes/J Luna

5 GCH CH Abbaio Dream With Your Eyes Open (F) 0 0 0 2 1 1 316

D Arbeit/R Zelig/S Murphy

6 GCHB CH Harehill's More Than Scandalous (F) 0 0 0 2 1 1 302

J Umeck/S Teilmann/W Anderson

7 GCHS CH Sunrumba's Lovestruck By Life (M) 0 0 0 0 0 3 263

R Castillo

8 GCH CH Rising Sun's For My Broken Heart (F) 0 0 1 2 0 0 204

D Chubb

9 GCHB DC Timberwind's Habanera De Carmencita MC (F) 0 0 0 1 0 0 156

B Butcher

10 CH Sunrumba's Fringe Fozzie Moppet (M) 0 0 0 0 0 1 126

D Borkowski/R Castillo

Irish Wolfhounds BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHB CH Pinehurst Stuart (M) 0 0 0 0 0 2 814

K Catov-Goodell

2 GCHS CH Cu Muirin Dylan (M) 0 0 1 0 0 2 500

S Frensley/C Cobb

3 GCH CH Gladstone's Irish Mist SC (F) 0 0 2 2 1 0 471

B Johnson/R Johnson/C Johnson

4 GCHS CH Black Kaviar Of Shantamon (F) 0 0 0 0 1 1 248

K Boyette

5 GCH CH Glenfels Limerick Gday USA CGC (M) 0 0 0 0 1 1 243

M Walsh/M Walsh/J Bartlett

6 GCH CH Kerryarc Raven (M) 0 0 0 1 1 0 231

T Gilliland/M Tyler

7 GCHB CH Kool And The Gang Roan Inish (M) 0 0 0 0 1 1 208

A Constable/J Dowell

8 CH Limerick Samba Para Ti (F) 0 0 0 0 0 1 140

D Darosa

9 CH Carnasserie Tarsa (M) 0 0 0 1 1 0 139

J Carswell/P Newgard

10 GCH CH Bainbridge All You Need Is Love (F) 0 0 0 0 0 1 128

G Kerr/N Kerr

Norwegian Elkhounds BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHS CH Vin-Melca's Daggarwood Delight (F) 1 1 6 8 6 3 5159

P Trotter

2 GCHG CH Tioka's American Ride (M) 0 1 6 5 8 5 2050

L Webster

3 GCH CH Janor's Arctic Blast (M) 0 1 1 2 0 0 2012

L Johnson/L Johnson/J Herinckx

4 GCHS CH Aspen's It Takes A Thief (M) 0 1 6 4 7 3 1387

R Rhoden/R Rhoden/K West

5 GCHB CH Windy Cove Riverwind Jarlsburg Beam Of (M) 0 0 0 1 3 3 935

M Peterson/E Parmer/J Kiesel

6 GCHG CH Silhouettte's Au Fish (M) 0 0 0 2 2 7 701

E Olsen/K Olsen

7 GCHB CH Elvbend's Soldier's March (M) 0 0 1 3 9 3 695

L Hays

8 GCH CH Daggarwoods Bjorn 2b A Star (F) 0 0 1 2 2 0 655

N Casavechia/K Richard

9 GCHS CH Silver Sleuth Vikrest (M) 0 0 0 5 4 1 512

P Viken/L Forrest

10 GCHB CH Somerri Scotch Make It A Double (M) 0 0 0 1 2 2 417

L Lewis

Otterhounds BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHS CH Aberdeen's Ultimate Addiction (M) 0 4 13 13 18 11 6888

J Mullen/D Blunt/J Mcilwaine/A Mcilwaine/J Mcilwaine

2 GCHB CH Magicwood Kalevala Ohenry Otterhound (M) 0 0 0 6 7 5 2485

W Mellon/S Macquiddy

3 GCH CH Ironquest's Bode One's Time (F) 0 0 2 2 2 3 546

R Hayward

4 CH Kalevala Knockin On Oheaven's Door (M) 0 0 0 0 1 2 311

N Lange/K Lange

5 GCHB CH Oheavens I Believe In Miracles (F) 0 0 0 1 1 1 217

N Lange/K Lange/J Urbon/B Urbon

6 CH Conestoga Aberdeens Addicted To Love (M) 0 0 0 1 1 1 213

A Mcilwaine/J Mcilwaine/J Mcilwaine/J Mullen

7 GCH CH Magicwood Kalevala Henrietta Howl-Oh'Day (F) 0 0 0 3 1 1 185

J Jones/M Jones

8 CH Four Pillars' Tahoe Turquoise CGC (F) 0 0 0 0 1 1 143

B Follett/D Follett/J Follett

9 GCH CH Four Pillars' The Era Starts Anew CGC (F) 0 0 0 0 0 1 66

B Follett/D Follett

10 CH Four Pillars' Triumph With B&T CGC (M) 0 0 0 0 0 1 63

B Follett/T Goots/J Follett/D Follett

Petits Bassets Griffons Vendeens BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHG CH Iceage V. Tum-Tums Vriendjes (M) 6 2 27 31 24 16 13866

D King/B Duelks/B Major/N Frost

2 GCHG CH Lacey's Deck Plate Leader (M) 2 0 14 18 14 10 4747

W Craigmiles/J Lacey-Black/D Bruce/J Neuschaefer

3 GCH CH Soletrader Annie Mac (F) 0 1 6 9 7 5 3205

S Robertson/D Moore/W Doherty

4 GCH CH Auriga Peter Parker (M) 2 2 6 1 2 2 3194

W Doherty/M Doherty

5 GCHS CH Pink Panther V. Tum-Tums Vriendjes (M) 0 0 5 6 16 7 2738

D Planche/G Huikeshoven/D Bolak

6 GCHG CH Celestial Cj's Ringmaster At Talus (M) 0 1 7 10 13 7 2630

J Hurty/L Florian/M Florian/C Wilt/C Hurty

7 GCH CH Jus Texas Prime (M) 0 0 6 16 8 13 2438

M Morey/J Morey

8 GCHB CH Soletrader Zee Or Zed (M) 0 0 5 8 3 4 2391

D Moore/J Hayes/M Doherty/W Doherty

9 CH Rashid Ram Iago (M) 0 1 3 0 0 0 1721

A Lega

10 GCH CH Westwinds Dynamite Handle With Care (M) 0 1 6 7 6 2 1521

P Koprovic

Pharaoh Hounds BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHB DC Sendji's Diamonds On My Windshield MC (M) 1 4 18 15 10 8 5713

B Martin/C Guinn

2 GCHS CH Bazinga A Dream Of Spring For Mia (F) 0 0 10 10 8 2 3435

P Haig/R Newman

3 GCHG DC Nefer-Temu Vou Te Contar MC LCX (M) 0 0 7 9 8 9 2265

J Mosing/E Kerridge

4 GCHG DC Hallam's Jake Of Arolet SC (M) 0 0 7 8 10 4 1879

S Sipperly/D Carota

5 GCHG CH Farao Anubis Inferno BN RN SC NA NAJ (M) 0 1 2 1 2 1 1468

D Cooper/B Clooten

6 GCHS DC Galadrial's Its In The Stars Du Ciel PCD (F) 0 0 0 4 7 5 1206

S Swanson

7 GCHB CH Siphra's Wish You Were Here (F) 0 0 0 1 4 5 972

L Lysher/B Sundquist

8 GCHS DC Mia Bakhu Sleeping With The Enemy Of (M) 0 0 1 0 0 0 408

S Sipperly/D Carota/R Newman/P Haig/L Witt

9 GCH CH Osiris Gentlmen Prefer Blondes (M) 0 0 0 0 1 2 257

K Carella/B Carella/T Del Duca/L Evans

10 GCHB CH Charmedwons Phuture's Phortune Cookie (F) 0 0 0 0 3 1 176

T Andrews/J Gwin

Portuguese Podengo Pequenos BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHS CH Radical De Viamonte (M) 1 0 10 5 7 7 2805

S Carter

2 GCHB CH Bonsai Noble Adventurer (M) 0 0 0 2 4 10 1275

G Simonds/A Ghione

3 GCH CH Houla's Expecto Patronum (M) 0 0 2 3 2 6 1139

D Williams/K Sullivan

4 CH Phaererin Graca (F) 0 0 0 2 2 2 494

C Hanscom/J Fitzpatrick/L Mcginness

5 GCH CH Lin Shan's Belle Of The Ball (F) 0 0 1 1 3 4 410

M Hobbs-Ohlinger/D Ohlinger-Hobbs

6 CH Bonsai Noble Nosoupforyou (M) 0 0 0 2 1 3 253

K Toomey/S Cummings

7 GCH CH Brokenroad Never Give Up (F) 0 0 0 0 1 0 88

S Faw/S Faw/L Spencer

8 GCHS CH Houla's Border Patrol Pw CM2 (M) 0 0 0 0 0 1 69

P Reisert/S Faw/S Faw

9 Houla's Audrey Hepburn (F) 0 0 0 0 0 1 67

S Macleanan/S Devore/C Neeley

10 CH Sarmac's Felicidade Eastwind (F) 0 0 0 0 0 1 59

S Mccollum/K Atkinson

Redbone Coonhounds BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCH CH My She Dances Like Uma Thurman (F) 0 0 0 4 4 7 930

D York/C Vanover/M York

2 GCH CH Metzger's Single Shot Ruger (M) 0 0 0 0 0 1 324

C Metzger

3 GCH CH Sidearm Take The Money 'N Run (F) 0 0 1 1 0 2 290

L Mills/J Mills/T Mills

4 GCHB CH Sidearm Despicable Me (M) 0 0 0 0 0 4 235

T Mills/L Mills/J Mills

5 GCH CH Sidearm The Meerkat Manner (M) 0 0 0 0 2 0 160

D Rocco/L Mills/C Choffy/R Darrigo

Rhodesian Ridgebacks BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHP CH Diablo's Back Alley Brawler CGC (M) 3 1 20 19 8 11 9088

H Rasmussen/N Faville/R Boese

2 GCHG CH Robert Redford Of Malabo Apd (M) 1 2 18 16 9 7 6660

A Paola Diniz

3 GCHP CH Spring Valley's Jojo (M) 1 4 8 11 12 7 5642

J Hlis/M Hlis

4 GCHG CH Kimani's Indelible Impression JC (M) 1 1 10 12 9 3 5025

A Walls/A Hanna/E Demopoulos/J Wilkinson

5 GCHP CH Courage Hilltop U Don'T Mess With Zohan (M) 2 0 9 7 6 3 2433

J Buss/S Buss

6 GCHS CH Mazel Tov's Special Agent By Chiastolite (M) 0 1 3 2 7 0 1916

S Witherspoon/K Groves

7 GCHS CH Lionlamb N Shabani's Forbidden Fruit (F) 0 0 2 8 1 4 1103

S Pisarri/P Pisarri

8 GCHB CH Juba Lee's Super Trouper At Lorenc (M) 0 0 2 4 2 4 1069

J Beckett/J Beckett/K Williams

9 GCHG CH Mystiko & Adili's Unstoppable Reign CGC (F) 0 0 2 3 5 3 1042

T Lynch/K Courtelis

10 GCHS DC Pvrr's Tigershark CD BN RN SC CA (F) 0 0 0 2 2 3 734

L Adams

Salukis BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHP CH Starlite's Made Of The Best Stuff On Earth (M) 17 14 66 32 11 4 29832

T Turley-Kocab/M Kocab/S Middlebrooks

2 GCHG CH Baghdad Eleganza Extravaganza (F) 14 11 60 32 14 4 25764

L Ackerman

3 GCH CH Cakra Jp Dharma One Heart (M) 0 2 11 9 14 7 4419

H Shibuya

4 GCHS CH Hediyeh Mu Cephei Priya Fourever More (F) 1 0 4 4 7 6 2757

C Pearce

5 GCH CH Aurora's Rhythm Of My Heart (M) 3 2 7 3 3 1 2720

J Mueller/E Blake

6 GCHS CH Baghdad A Missdemeanor (F) 0 0 3 5 2 3 2279

D Pfeil/L Ackerman/J Donahue/A Chafu

7 GCHG CH Impala Ladies Love Outlaws (M) 1 0 6 4 3 2 2211

L Snyder/D Aube

8 GCHS CH Hajji's Dancing In The Moon Light JC (M) 0 0 5 5 3 5 1431

G Thornton/L May/M Mccowen

9 GCHB CH Ariel Of Kingscourt Aurum Bohemia (F) 0 0 2 2 1 2 582

C Oney

10 GCHS CH Sundara's Here Comes The Sun (M) 0 0 0 0 0 1 380

M Haag

Scottish Deerhounds BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHS CH Foxcliffe Chelsea Piers (F) 1 4 12 9 11 5 8676

C Dove/R Dove

2 GCHS CH Hobarra's I Dreamed A Dream (F) 2 2 13 14 13 5 5344

S Hogan-Cirincione/A Cirincione/T Rizzitiello

3 GCH CH Lehigh-Darkwynd Hallie (F) 0 0 0 0 2 0 429

P Pascoe/P Smithson

4 GCH CH Dunsmuir-Lehigh Ailwen Rose (F) 0 0 1 1 0 0 385

L Studer/P Pascoe

5 GCH CH Glencrag's Kiann O'Fernhill (M) 0 0 0 2 0 2 371

J Giles/J Giles

6 GCH CH Dhu Mohr Gentom Veritas JC CGC (F) 0 0 0 2 0 0 190

A Hammond/R Wilkins/F Smith

7 GCHB DC Cu Liath Seaforth SC (M) 0 0 0 1 1 0 166

L Kiaer/C Edwards

8 CH Hollyrood No Egrets (M) 0 0 0 0 1 0 123

H Gervais/L Bruce

9 CH Beardswood Quintina (F) 0 0 0 0 0 1 122

C Dove/R Dove/S Helps

10 Graybeard's Bog Myrtle O'Riverspruce NA NAJ (F) 0 0 0 2 0 2 115

K Cheatham/R Abernathy

Treeing Walker Coonhounds BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHB CH CGCH Cherry Creek Confetti's Cashmere (F) 0 1 5 6 5 7 2185

A Alexander

2 GCH CH Stackem Up Frankly My Dear (M) 1 0 1 0 1 0 848

T Snedegar/M York

3 GCH CH He'za Hellbound Heart (M) 0 0 2 4 3 2 693

A Alexander

4 GCH CH Lost Heritage Cherry Crk Gone with the Wind (F) 0 0 0 1 1 6 622

C Vanover/A Carter

5 GCHB CH CSG Dry River'z Shattered Dreams (M) 0 0 1 1 1 1 434

J Confer/K Purchiss

6 GCH CH CCH Stackem Up The Business Breed (M) 0 0 0 0 2 0 92

B Clary/D Lee/T Snedegar

7 CH CCH Sidearm Shootin' The Bull (M) 0 0 0 0 0 1 71

L Mills/T Mills

8 Stackem Up's On The Road Again (M) 0 0 0 0 0 1 63

T Snedegar/A Walgreen/J Walgreen/M Lapolt

9 Lost Heritage Hagia Sophia (F) 0 0 0 0 1 0 60

C Vanover/J Hamrock

Whippets BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHG CH Windborn Starline Heiress JC (F) 6 5 33 19 11 7 16325

L Wilson/K Padon/L Lawrence/R Paust

2 GCHP CH Sporting Fields Shameless (F) 2 4 25 14 1 2 11420

D Butt/A Giles/B Call

3 GCHG CH Bo-Bett's Favorite Pick (F) 3 0 13 18 19 11 7225

C Harris

4 GCHG CH Karasar's Resurgence (F) 1 2 16 18 11 11 7066

K Kuper/N Barthelette/K Mlynar

5 GCHS CH Kimera Vesper Lynd (F) 1 0 7 4 6 4 2579

E Campbell/K Thomas

6 GCHS CH Copperridge's I Love Lucy (F) 1 1 8 7 7 5 2531

P Heintzelman/J Miller

7 GCHS CH Snow Hill Devils Dance In Me SC (F) 1 1 6 3 2 0 2513

S Hughes

8 GCHG CH Debmar Lovin' Dixie (F) 0 1 6 8 2 5 2236

D Balm/A Whitmore

9 GCHG CH Starline's Kurios (M) 0 0 7 7 11 7 2220

M Merrion

10 GCHB CH Bo-Bett Made Especially For Debmar (F) 0 1 2 5 7 9 2193

D Bahm

Comments