Top Ten Herding

Through December, 2016


1 GCHB CH Cordmaker Mister Blue Sky (M)    
130901

Pulik

E Charles/J Beaudoin/L Pitts/P Kelly/S Huebner


2 GCHP CH Wind Spirit Rod's Amazing Grace (F) 29643

Australian Shepherds

M Bertero/M Hof/J Strait


3 GCHP CH Majestic Elite Clever Endeavor PT (M) 20488

Border Collies

R Johnson/J Baylis/R Delay


4 GCHP CH Lambluv's Sultry Sensation (M) 16881

Old English Sheepdogs

J Marder/K Richardson


5 GCHG CH Catalina's Master Of Illusion (M) 14822

Australian Shepherds

J Siddall/K Lee


6 GCHS CH Rosewood's Galileo (M) 13212

German Shepherd Dogs

D Blackie/A Blackie/W Petterson


7 GCHG CH Deja Vu Popsakadoo It Is What It Is (F) 11917

Briards

T Miller/D Dube


8 GCHG CH Brocade Lil Deuce Coupe Barjen (M) 11260

Bouviers des Flandres

S Brind/J Brind/Y Savard/R Waterman


9 GCHG CH Bagatelle Rolling Moon Stone (M) 10458

Old English Sheepdogs

R Corbett/B Charest/J Charest


10 GCHP2 CH Aubrey's Tails Of Mystery (F) 9020

Cardigan Welsh Corgis

C Savioli/V Savioli/S Hurst


http://ebooks.dnmagazine.us/volume_2/issue_05/dnm.html#p=46

 
http://ebooks.dnmagazine.us/volume_2/issue_05/dnm.html#p=46
 
http://ebooks.dnmagazine.us/volume_2/issue_05/dnm.html#p=109
 
http://ebooks.dnmagazine.us/volume_2/issue_05/dnm.html#p=20
 
 
http://ebooks.dnmagazine.us/volume_2/issue_05/dnm.html#p=90





 
Danny Boy
 
Icy
 
Timmy
 
Winston
 
Cha Cha
 
Winton


 
Miss V
 
XO
 
Kitt
 


 
Fiona
 
Parry
 
Shiloh
 
Shelby
  
Princeton


 
Timmy
 
Winston
 
Bee
 
Selz
Skye
 
XOLO

 
Princeton
 
Shiloh
 
Austin
 
Halsey
 
Dover
 
 
Agie
 
Planche
 
Violet
 
Statuette
 
Timothy
 
Santana
 
Copperfield
 
Icy
 
Humphrey
 
Snickers and Bee

 
CJ
 
Parry
 
Violet
 
Baron
 
Timothy
 
Winston
 
Julius
 
Ella
 
Finnick and Amore
 
Scotty



 
 
Clue

 

 
CJ
 
 
Shtella
 
Mini
  
 
 
Layla

  
Fanucci

Paris
 
Averee
   


 
Lucy
 
Timothy
 
Rossmiller

Dover
 
Lucy

Driver

 
Parry
 
Max
 
Chambers
 
Nesbitt


 
 






 
Timmy
 
Winston
 
Bee
 
Selz
Skye
 
XOLO


 
Princeton
 
Shiloh
 
Austin
 
Halsey
 
Dover
 
 
Agie
 
Planche
 

 
Violet
 
Statuette
 
Timothy
 
Santana
 
Copperfield
 
Icy
 
Humphrey
 
Snickers and Bee

 
CJ
 
Parry
 
Violet
 
Baron
 
Timothy
 
Winston
 
Julius
 
Ella
 
Finnick and Amore
 
Scotty





Ripcord

 
 
Clue

 

 
CJ
 
 
Shtella
 
Mini
  
 
 
Layla

  
Fanucci

Paris
 
Averee
   


 

 
Lucy
 
Timothy
 
Rossmiller

Dover
 
Lucy

Driver







 
Parry
 
Max
 
Chambers
 
Nesbitt
 
Ms Marvel
 
Clue
 
Mimi Jo
Shihloh
 
Clue
 
Cache


 
Sweet Pea
 
Preston
 
Lion King
 
Drake
 
Nik
 
Baron

 
Parry
 
Timothy
 
Cash
 
 
Shiloh
 
Clue
 

 
Bailey
 
Planche
 
Edell
 
BRYCE
 
MS MARVEL
 
Harvey
 
Clue
 
Traviata
 
Driver
 
Baron
 
Chester
 
London
 
Romeo
 
LeeLoo


 
Timothy
 
Dexter
 
Hudson
 
Mila
 
Meme
 
Clue

 
Redford
 
Bogart
  

 Take The Lead Emergency Fund
Timothy

 
Drake
 

Shiloh



Arisha
 
PARRY
 
 
Turba
 
Foster
 
Timothy
 
Eldredge

 
Matisse
 
Hector
 
SweetPea
 
Snickers
  Aristo



Cherry

 
Jango
 
Finn
 
Titan
  
  
 Nesbitt
 
 http://ebooks.dnmagazine.us/volume_1/issue_06/dnm.html#p=11 York

 http://ebooks.dnmagazine.us/volume_1/issue_06/dnm.html#p=70

 http://ebooks.dnmagazine.us/volume_1/issue_06/dnm.html#p=12

 http://ebooks.dnmagazine.us/volume_1/issue_06/dnm.html#p=2
 http://ebooks.dnmagazine.us/volume_1/issue_06/dnm.html#p=24
 http://ebooks.dnmagazine.us/volume_1/issue_06/dnm.html#p=16

 http://ebooks.dnmagazine.us/volume_1/issue_06/dnm.html#p=20



Australian Cattle Dogs BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHG CH Renegades Pay'N It Forward At Dawn Heir (M) 0 0 3 6 10 7 2803

J Rowland/L Youmans

2 GCHP CH Kokopelli's Sobe It (F) 0 1 1 1 1 0 2723

J Rowland/H Warn/K Watkins/C Kurpas

3 GCHB CH Kokopelli's Icandy By Kurpas (F) 0 0 2 9 4 7 2111

G Griffith/K Watkins/L White/H Warn

4 GCHS CH Corral West Feel The Sting CGC (M) 0 0 2 4 4 9 1574

S Maclennan/S Devore

5 GCHG CH Castle Butte Remarka Bull (M) 0 0 1 1 4 2 747

M Myers

6 GCHP CH Stock Options What Goes Around Comes (F) 0 0 0 2 7 3 737

J Lewis/K Broster/R Sisk

7 GCHS CH Hardtack's Pullin' Leather (M) 0 0 4 1 2 3 702

T Hardeman

8 GCHS CH Littleflock Sacred Ground (M) 0 0 1 0 3 4 550

G Todd

9 GCHG CH KLH How Do Ya Luke Me Now (M) 0 0 1 1 1 3 453

D Harrington

10 GCHB CH Pioneers Blue Bella Baby (F) 0 0 1 0 1 2 294

E Matherly/L Pruett

Australian Shepherds BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHP CH Wind Spirit Rod's Amazing Grace (F) 17 6 52 26 14 10 29643

M Bertero/M Hof/J Strait

2 GCHG CH Catalina's Master Of Illusion (M) 6 11 57 24 7 5 14822

J Siddall/K Lee

3 GCHG CH Mcmatt's Isis Of Graffiti (F) 4 1 21 13 10 6 6578

P Rogers

4 GCHS CH Mcmatt And Graffiti Rumor Has It (F) 4 2 10 8 6 3 4679

M Halley/P Pornbeck/J Loehr

5 GCHG CH Crofton Jambalaya PT (M) 0 3 9 8 2 2 3673

L Braun/H Hadley/Y Leblanc

6 GCHS CH Empyrean's Perfecting The Odds At (M) 0 1 6 5 2 4 2612

J Hanigan/S Blanco/J Miller/S Miller

7 GCHB CH Reverie Mucho Dinero (M) 2 0 5 2 1 3 1910

L Goetz

8 GCHS CH Lyric Everready After Midnight (M) 0 0 7 3 7 2 1750

K Cherne/J Cherne

9 GCHS CH Hope Wind Don'T Ask (M) 0 1 6 3 8 3 1618

B Lovelette/P Gagnon/S Crepeau

10 GCHG CH White Oaks Rolling Stone HSAds HIAs (M) 1 0 7 4 5 1 1489

A Baldwin/P Lovett

Bearded Collies BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHG CH Dunhill Steeler Nation (M) 0 3 24 25 14 8 8497

R Harrington/K Harrington/V Shafer/S Shafer/C Scott Wathen

2 GCHS CH Aberlour's Doctor Zhivago (M) 0 1 18 21 23 7 6589

S Kman/K Kman/D Mieras

3 GCHS CH Xtc's He. Could. Go. All. The. Way! (M) 0 1 16 17 17 11 5582

A Berry/B Szecsy/K Szecsy

4 GCHS CH Dunhill Will I Am (M) 0 1 5 7 13 3 2822

A Yura/R Harrington

5 GCHB CH Sweetwater's Blue Ribbon CGC (M) 0 0 1 4 5 2 1617

D Furlow/L Furlow/B Furlow

6 GCHG CH Classical's Magical Meemie CGCA (F) 0 0 3 2 10 2 1477

J Atkins/C Namey/B Sawka

7 GCHB CH Fantasia's Joanna's Gift (M) 0 0 4 3 6 2 883

D Frame/C Kollar/S Kollar/D Bedford

8 GCHB CH Wildwood Kinikia Hear Me Roar (F) 0 0 1 4 4 2 754

T Stepankow/C Cerjan

9 GCHG CH Classical's My Turn CGC (M) 0 0 3 3 0 0 594

W Marciante/J Kempster/B Sawka

10 GCHB CH Aellen The Son Also Rises PT (M) 0 0 0 1 3 0 331

S Remell

Beaucerons BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHG CH De Joie Du Chateau Rocher CA (M) 2 2 18 16 9 4 7312

M Palmer

2 GCHB CH Gabek Eamon Du Chateau Rocher (M) 0 0 1 1 0 0 203

T Graham

3 GCHB CH Filigree Mes Yeux Vigilants (F) 0 0 0 0 0 2 161

M Barbusin/S Bass/A Scott

4 GCH CH He's The Man In BlkDU Chateau Rocher (M) 0 0 2 0 1 0 150

S Wilcox

5 CH Jiraiya Boy Du Chateau Rocher (M) 0 0 0 0 1 0 127

B Bartlett

6 CH Eureka Noire Du Chateau Rocher (F) 0 0 0 0 0 1 94

J Brabham/K Davis

7 GCH CH Lord Lekor Du Chateau Rocher (M) 0 0 0 0 0 1 78

S Almatrood/A Almatrood

8 GCH CH Huntress Zora Bleue du Chateau Rocher BN (F) 0 0 0 0 1 0 71

D Robertson/A Robertson

9 GCH CH Highway Blues Du Chateau Rocher CA (F) 0 0 0 0 0 1 24

D Johnson

Belgian Malinois BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCH CH Avonlea Singular Sensation CD BN RN (F) 0 1 1 1 1 0 1253

J Rothert/A Mackay

2 GCHS CH Trisorts Summer Harvest HSAs NA NAJ (M) 0 0 3 1 1 2 589

L Knock/B Vitarelli

3 GCHS CH Isell's Ivano Aka Zenvo CA BH (M) 0 0 0 2 1 0 299

E Antos/D Erspamer

4 GCHB CH Broadcreek's Hurricane (M) 0 0 0 0 2 1 257

S Legg/L Legg/M Kornfeld/E Kornfeld

5 GCHB CH Lynnhaven's Joker's Wild Of Broadcreek DS (M) 0 0 0 1 1 1 221

L Daniel/P Daniel

6 GCHB CH Broadcreek's What Wuz I Thinkin' (F) 0 0 0 0 1 1 167

M Neary/S Legg/M Kornfeld/E Kornfeld

7 GCHB CH De Vel Cy Pres' CD BN HSAsc HIAc (M) 0 0 1 1 0 1 163

A Bath

8 GCH CH Turicks High Velocity CD BN HIAs CGC (M) 0 0 0 0 0 1 153

S Andrews/M Andrews/C Kaiser

9 GCHB CH Mystique's Son Of A Beach CD BN RA CGC (M) 0 0 0 1 0 1 130

B Blume

10 De Vel Judgement Day PT (M) 0 0 0 1 0 0 104

T Castro/T Cabral

Belgian Sheepdogs BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHB CH Sumerwynd's Amadeus Of Inchallah (M) 2 0 7 4 5 2 3044

H Wehrle

2 GCH CH Sarron Dancin' All Night Long (F) 0 0 0 0 1 3 579

D Hayes/S Swabb

3 GCHB CH Blackhawk's 007 Bond (M) 0 0 0 1 2 2 528

L Conrad/R Skinner

4 GCHB CH Mika Itemized Deduction Liswyn PT (M) 0 0 0 0 1 2 519

C Goddard/B Goddard

5 GCH CH Laralee's Make Me Sir Francis Drake CGC (M) 0 0 1 2 1 1 515

L Bellows

6 GCH CH Celebre's Jurisdictional Power By Jury CGC (M) 0 0 1 0 0 2 312

S Hanley/S Alligood

7 GCH CH Liswyn's Allsorts Of Shiloh (M) 0 0 0 2 0 0 260

B Weiner/L Leffingwell

8 A-Te-Ell's Grace CA (F) 0 0 0 0 2 2 256

S Martin

9 GCH CH Verseau's Queen Of Everything V. Eh (F) 0 0 1 1 0 0 232

P King/R Kraft

10 GCH CH Ned Du Chateau De Montmirail (M) 0 0 0 3 0 1 215

R Wlodarski/A Wlodarski

Belgian Tervuren BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHG CH Sky Acres Maximum Altitude (M) 1 2 13 11 7 4 4868

M Edling

2 GCHP CH Stonewall's Let's Make It A Double (M) 0 1 2 3 7 6 1540

V Havicon/R Skief

3 GCHS CH Sindarin's Where The Magic Begins (F) 0 0 1 3 4 5 1372

J Hawes/M Andric

4 GCHS CH Chateau Blanc Olivier (M) 0 0 2 5 3 5 1194

J Laurin/D Laurin/E Laurin

5 GCHB CH OTCH MACH Starbright Casino Royale (M) 1 0 2 0 0 0 809

D Allen

6 GCHB CH Blackwater Peloton High Style PT (F) 0 0 0 1 3 1 569

B Cole/A Debbins/L Fung

7 GCHB CH CT Chateau Blanc Overture (F) 0 0 0 3 3 1 559

B Walker

8 GCHB CH Gaulois De Loup Noir (M) 0 0 1 3 1 2 423

G Irving/B Insana

9 GCHB CH Tica Cinema Coastwynds Reeflections At (F) 0 0 1 0 1 3 323

L Moore/M Capparelli-Lally

10 GCH CH Go Ahead Little Whiskey Girl CD (F) 0 0 0 0 1 0 263

T Valdez/R Williams/J Bowman

Bergamasco BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCH CH Whope Dell Albera Silver Pastori (F) 0 0 0 1 1 1 167

D Defalcis

2 Venus Dell Albera Silver Pastori (F) 0 0 0 0 1 0 81

D Defalcis

Berger Picards BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHG CH Eclipse's One N Only CM4 (F) 1 4 12 17 17 14 7263

D Beadle/D Butt

2 GCHS CH Sketchbook I'Ve Got Ewe Babe CM (M) 1 3 10 11 6 12 5139

D Coller/P Coller/L Hansen/M Hughes

3 GCHS CH Eclipse's Busy Being Fabulous CM CA (F) 0 0 8 12 10 13 4083

D Beadle

4 GCHB CH Double D's Hidden Assets At Pur-Plesur CM (F) 0 0 2 5 7 10 1758

J Mosing/D Donohue/Y Leblanc

5 GCHB CH Guess V.D. Bovendijkse Hoeve CM6 RN (F) 0 3 6 2 6 4 1323

B Conroy

6 GCHB CH Double D's Incendio At Pur-Plesur CA (M) 0 0 1 3 2 5 1155

D Donohue/B Rodriguez/M Churchill/Y Leblanc

7 GCH CH Luc Picard Amour RN CGC (M) 0 0 1 2 1 2 597

J Conroy/B Conroy

8 GCHB CH Eclipse Not Only Fabulous CM (M) 0 0 2 2 0 4 556

D Beadle/D Samuelson

9 GCHB CH Oakbluffs Gaetan Bijoux De L'Eau (M) 0 0 1 1 3 1 511

P Leffel/J Braun

10 CH Toucha Lancelot (M) 0 0 0 0 3 0 355

B Toraason

Border Collies BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHP CH Majestic Elite Clever Endeavor PT (M) 9 6 37 35 18 5 20488

R Johnson/J Baylis/R Delay

2 GCHG CH C Amo Jin Of Fu You Yuan Kennel (M) 0 2 10 6 9 8 3086

J Mosing/L Jing

3 GCHG CH Brittemar Sportingfields Right At Home (F) 0 0 4 6 16 9 3024

N Mages/K Kaul/D Butt

4 GCHS CH Sporting Field Robinson N Caruso (M) 0 0 8 8 7 2 2110

D Butt

5 GCHG CH Avatar Bayshore Dare Ewe To Be A Hot (M) 0 0 2 3 4 3 1198

H Laskowski/J Baylis

6 GCHS CH Riveredge N Heronwood Ura Sportingfield (M) 0 0 2 5 5 1 1058

L Early/B Laffer/M Brill

7 GCHS CH Shoreland's Formal Affair At Joulifang (M) 0 0 2 4 6 1 1030

T Wong/H Su

8 GCHB CH Hot Shot Dare Ewe (M) 0 0 0 3 4 2 884

H Laskowski

9 GCHB CH Powerhouse's Superstition (M) 0 0 0 1 2 6 601

K Henisey

10 GCHB CH Cymric's Cover Girl Elle (F) 0 0 1 3 0 0 490

C Braden/G Guckes

Bouviers des Flandres BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHG CH Brocade Lil Deuce Coupe Barjen (M) 4 0 23 13 9 6 11260

S Brind/J Brind/Y Savard/R Waterman

2 GCHS CH Rocheuses Papa Was A Rollin' Stone (M) 1 2 9 7 7 2 7133

D Johnson/M Johnson/F Taylor

3 GCHS CH Quiche's Luck Be A Lady (F) 1 1 8 8 7 6 4412

J Garrison/D Garrison/E Paquette/L Paquette

4 GCHS CH Bon Idee's Made You Look CGC (F) 0 0 6 12 10 7 2849

S Mestyanek/A Motta/B Watson

5 GCHS CH Brimar's Spirit Of A Storm (M) 0 0 9 7 7 9 2532

M Bender/B Bender

6 GCH CH Aristes Living In The Light (F) 0 1 5 8 4 2 2076

H Witkin/P Witkin/D Poulson/C Stumm/G Williamson

7 GCHB CH Margaux's Call To Arms (M) 0 1 4 5 11 3 2001

P Martin/S Digiorno

8 GCHB CH Quiche's Madness Full Throttle (M) 0 1 3 3 3 2 1466

B Bird/N Munneke

9 GCH CH I'M Special Griswolds Official Sequel (F) 0 0 1 5 4 1 903

J Litogot/P Murray

10 GCHS CH Limerick's Rolling Stone (M) 0 0 0 2 3 2 864

P Ogden/W Ogden/K Meyer/G Meyer

Briards BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHG CH Deja Vu Popsakadoo It Is What It Is (F) 1 6 28 34 21 5 11917

T Miller/D Dube

2 GCHS CH Majestique's Hugs & Kisses Of Mystic (M) 2 2 20 22 14 5 7332

J Holmes/M Holmes/M Warcholik/J Deaver

3 GCHP CH Celebra's Good Time Was Had By All (F) 3 1 13 8 9 13 6018

C Leigh/J Feldman

4 GCHG CH Mon Amies Georgie Porgie Puddin And Pie (M) 2 1 17 8 7 4 4764

G Klang/K Klang

5 GCHS CH Deja Vu Popsakadoo Grin & Bear It (M) 0 0 3 7 5 5 1528

J Epperson/C Epperson

6 GCH CH Celebra's Good Enough For Government (M) 0 0 1 3 2 1 897

C Leigh

7 GCHG CH Ne Orageux's Flash Point (F) 0 0 3 1 2 0 797

M Millner/T Millner

8 GCHB CH Sendero's Femme Fatale (F) 0 0 0 4 2 2 647

M Millner/T Millner

9 GCH CH Sendero's Here We Go At Charson (M) 0 0 0 3 2 2 626

T Millner/M Millner/S Hillier

10 CH Bijou I Got What It Takes BN RA HSCs HICs NA (F) 0 0 0 1 1 0 246

G Laroche/C Wolfram/T Wylie

Canaan Dogs BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHB CH Caliente Dangerous Gale Force Winds (F) 1 1 12 19 18 17 8436

R Davila/L Clark/C Zelbst/P Rosman/P Vulliet

2 GCHB CH Pleasant Hill Avram Of Carters Creek (M) 0 0 1 3 3 1 638

C Dodson/D Golden

3 GCHS CH Rivroc Onto Somethin Bsnatch Rosndog CA (M) 0 0 0 0 0 1 152

C Miller/E Miller

Cardigan Welsh Corgis BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHP2 CH Aubrey's Tails Of Mystery (F) 2 4 18 14 7 6 9020

C Savioli/V Savioli/S Hurst

2 GCHG CH Legacy Legend's Caribbean Gem CGC (F) 1 1 8 16 9 13 5599

V Boyce/S Wilson/C Clark

3 GCHG CH Riverside It's A New Year Boss RN CAX (M) 0 0 4 10 7 15 3743

C Bossi/D Shindle

4 GCHS CH Glasshouse 3c Touch Not The Cat (M) 0 0 11 6 6 8 2629

L Frost

5 GCHS CH Kingsbury Claymore Lucky Venture (M) 0 1 7 8 3 8 2487

J Glenn/D Glenn

6 GCHS CH Xiv Karat She's All The Rave At Lazy Paws (F) 0 1 1 3 1 0 1708

S Hurst/N Short

7 GCHG CH Grangefield Aberdovey Vanity (F) 0 0 1 3 5 6 1548

S Hobbs/S Stockslager/M Mizelle

8 GCHP CH Mariel's Harvest Moon (M) 0 0 2 2 4 4 1136

M Mizelle

9 GCHS CH Trysor's Winning Colors (F) 0 0 1 2 2 9 1057

C Smith

10 GCHG CH Kingsbury Tail Ridge Road (M) 0 0 1 4 5 3 968

B Poole/D Poole

Collies (Rough) BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHG CH Lochlaren Kings Valley Fire Within (M) 0 2 12 10 14 10 5657

B Walker/N Mcdonald/B Cleek/D Wade

2 GCHG CH Sylvan Argent Hollywood And Vine (F) 2 1 10 12 14 10 5565

J Mosing/C Dubois/C Bossart

3 GCHS CH Highcroft Hush Hush (F) 2 1 4 2 0 1 1204

C Dowling/A Dowling/L Dowling/D Jeszewski/L Jeszewski/K 

4 GCHS CH Highcroft Brilliance In Blue (M) 0 0 1 2 3 4 441

D Jeszewski/L Jeszewiski/J Belluomini

5 GCHB CH Sealore's A" List" (M) 0 0 0 2 2 1 379

A Rawlings/L Bailey/H Rawlings/J Stringer

6 GCHB CH Aurealis I Am Whimsical (F) 0 0 0 1 1 1 366

D Falk/M Falk/J Falk

7 GCHS CH Dea Haven's Ice Blue Dream (F) 0 0 0 1 0 1 364

K Provenzano/L Cohen/D Williams

8 GCH CH Duquesne's She's Like The Wind (F) 0 0 0 0 1 2 315

S Gorup/G Foulkes

9 CH Seawhisper Rosept Brigantine (M) 0 0 1 1 0 0 307

A Gau/J Nickerson

10 GCH CH Rainbow's Tokyo Jazz It Up (M) 0 0 1 1 0 1 298

T Watanabe

Collies (Smooth) BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHS CH Wild Wind's Don'T Stop Believing RN (F) 0 0 8 10 7 8 3113

M Bergstraser/L Bergstraser/A Towell

2 GCHS CH Creekwood Miss Behavin' (F) 0 0 1 4 5 2 1174

R Reed/V Mehr

3 GCHS CH Cardross Red Dirt Road (M) 0 1 2 1 5 1 970

R Flood/M Flood/B Rutherford

4 GCHG CH Sunnland's Top Gun RN (M) 0 1 1 0 0 0 436

K George/S Ray/O George

5 GCHP CH C And J Silver Charm Of Chrysalis (F) 0 0 1 2 1 2 428

J Walburn/C Thompson

6 GCHS CH Cyndella's Splitting Image (M) 0 0 0 0 0 2 407

K Neeley/K Roche/C Neeley

7 GCHS CH Travler's Zee Journey BN RN CGC (M) 0 0 0 1 1 3 404

R Mcglone/K West

8 GCHS CH Chrysalis Costume Party At Mickey S (F) 0 0 1 0 0 0 252

T Patterson/L Patterson/D Waelde

9 CH Swan's Wm Tell Overture BN CGC (M) 0 0 0 0 2 0 185

S Hardie

10 GCH CH Cyndella's I'M A Party Girl (F) 0 0 0 0 1 0 171

K Neeley

Entlebucher Mountain Dogs BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHB CH Harmony's Cadence (M) 0 0 1 1 2 3 534

M Renger/B House

2 GCH CH Neo Of Brunswick RN CGC (M) 0 0 1 1 0 1 370

R Hahn/T Lilliedoll/J Schuff

3 GCHB CH Riverwest Asante CGC (M) 0 0 0 0 0 2 137

M Renger

4 GCHS CH Maribo Muffin Of Brunswick RE CGC (F) 0 0 0 0 0 1 104

R Hahn

5 GCH CH Ladakh Of Brunswick CGC (M) 0 0 0 0 1 1 99

K St. Onge

Finnish Lapphunds BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHB CH Lumiturpa Tapakka (M) 0 0 0 1 3 1 745

M Feltenstein

2 GCH CH Madamoiselle Des Calaban (F) 0 0 1 0 0 4 517

C Brillinger

3 GCH CH Lecibsin Hoiva (F) 0 0 1 2 1 1 364

L Marden/J Klein

4 GCHS CH Sugarok Macce Too (M) 0 0 0 1 2 2 305

B Murray/L Marden

5 CH Sugarok Magic Mike (M) 0 0 0 1 0 1 259

L Paglini/B Barnett

6 GCHS CH Sugarok Shenya At Comancheria (M) 0 0 0 1 1 2 190

G Nunnally

7 GCHS CH Dagolas Opponalle CA (M) 0 0 0 0 2 1 173

L Marden/A Taylor

8 GCH CH Bearspaw Sampo (M) 0 0 0 0 2 0 146

N Prokopishyn/E Prokopishyn/S Bernardin

9 GCH CH Calaban's Armahani Ace Of Hearts (M) 0 0 0 1 0 0 63

G Vereen

10 GCH CH Armahani Diamond Davvenasti CA (M) 0 0 0 0 0 2 60

K Knapp/G Hayes/L Marden

German Shepherd Dogs BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHS CH Rosewood's Galileo (M) 8 5 34 12 6 8 13212

D Blackie/A Blackie/W Petterson

2 GCHG CH Stuttgart's Single Action Army V (M) 1 1 11 6 9 0 6156

A Dobratz

3 GCHB CH Wolf Creek Sophia V Wonderland (F) 0 1 2 0 5 2 1950

E Farrell/P Walker/D Norman

4 GCHB CH Ro's Bronx V Kenlyn (M) 0 1 3 4 4 4 1875

K Boyles/V Dukeman

5 GCHS CH Stuttgart's Now Don'T Refuse Me Of (M) 0 0 5 11 0 3 1353

S Schrock/L Dancosse/A Dugan

6 GCHP CH Lockenhaus' Rumor Has It V Kenlyn (F) 1 0 3 0 0 0 1327

D Stern/P Buckles/P Dukeman/P Mcelheney/K Boyles

7 GCH CH Caretti's Sloe Gin (F) 0 1 3 4 0 2 1314

C Flautt/J Flautt

8 GCHS CH Kysarah's Pot Of Gold (M) 0 0 2 6 5 1 1301

M Martin/H Jarvis/F De Bem/P Martin

9 GCH CH Woodside's Southern Belle (F) 0 0 3 1 2 1 658

N Macleod

10 CH Lyloak's Crush (F) 0 1 1 1 0 0 636

J Lyle

Icelandic Sheepdogs BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHS CH Stefsstells Ingalo Isabella (F) 0 0 1 2 1 4 871

J Sanders

2 GCHB CH Haustlita's Here Comes The Sun (M) 0 0 1 0 4 2 681

J Dow

3 GCHB CH Tri-Star Jord CDX BN RE CAA THDN (F) 0 0 0 0 1 1 212

P Gaudette/S Thelen

4 GCH CH Vinlands Kippa Jane CAA ACT1 CGC (F) 0 0 0 0 1 0 171

S Terrant

5 GCHS CH Isneista Alspora Snati Of Bayshore (M) 0 0 0 0 0 1 86

T Runolfsson/J Baylis

6 GCHB CH Glacier Points El Capitan CA (M) 0 0 0 0 1 0 65

X Moreno/J Ankenbruck

7 CH Stubborn Elm's Óskasteina Skiptingur CD BN RAE (M) 0 0 0 0 0 1 51

G Vannini

8 Gypsy Wind Artic Snorti Of Furrondie (M) 0 0 0 0 0 1 44

J Volkheimer/S Christianson

9 CH Isneista Vaskur Of Bayshore (M) 0 0 0 0 0 1 32

S Ogden

Miniature American Shepherds BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHS CH Dynasty's Triple Crown CM6 (M) 1 1 11 15 10 10 4661

K Johnson/F Withers

2 GCHG CH Abingtons Da Vinci CM15 (M) 0 0 2 8 7 8 3046

P Cutler

3 GCHS CH Ketadog Strawberries And Cream (F) 0 0 2 3 6 8 1354

K Holderfield

4 GCHS CH Mercyme Dressed For Success CM6 (M) 0 0 2 1 0 5 594

P Bender

5 GCHS CH Love That American Red White And Blue (M) 0 0 2 2 2 2 433

J Mcadams

6 GCHS CH Coal Dust Love That Lady In Red CM CGC (F) 0 0 0 1 3 3 365

J Ganske/J Mcadams

7 GCH CH Love That Sound Of Music CM (F) 0 0 0 0 1 0 209

J Mcadams

8 CH Carrollsells Ruger Locked And Loaded (M) 0 0 0 1 1 0 192

B Carroll

9 CH Woodridge Shotgun Rider (M) 0 0 0 1 0 0 181

C Hoskins

10 GCHB CH Abingtons Way Out West (M) 0 0 0 2 0 1 161

P Cutler/V Verville

Norwegian Buhunds BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHG CH Jotunn Bella Binna CGC (F) 1 0 4 9 5 6 2250

V Eberhardt/A Mclaughlin/J Bradstreet

2 GCHS CH Trollheimen Kiss My Cash (M) 0 0 0 2 3 1 466

E Turner/E Rogers

3 GCH CH Zodiac's Indiana Fedora (F) 0 0 0 0 1 1 209

L Heider

4 CH Fabraj Moon Of My Life Trollheimen (M) 0 0 0 0 1 0 157

E Turner/E Rogers

5 GCH CH Fabraj's Protector Of The Realm By (M) 0 0 0 0 1 1 136

P Adcox

5 GCHS CH Port Gamble Fjord's Anders HT (M) 0 0 0 0 0 2 136

B Daniels/V Eberhardt

7 GCH CH Jotunn Gnipa Bergitta (F) 0 0 0 0 1 1 127

V Eberhardt/J Bradstreet

8 GCHB CH Hundehaven's Kendall CA CGC (M) 0 0 0 1 0 0 80

C Lassesen/E David/S Martinez

9 Trollheimens Blackjack Wizard Of Odds (M) 0 0 0 1 0 0 71

E Turner/E Rogers

10 CH Drumlin's Winter Torry Of Trollheimen NAJ (M) 0 0 0 0 0 2 62

C Mazzotta/E Yacknin/S Restaino

Old English Sheepdogs BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHP CH Lambluv's Sultry Sensation (M) 4 7 38 36 21 13 16881

J Marder/K Richardson

2 GCHG CH Bagatelle Rolling Moon Stone (M) 6 6 39 14 8 11 10458

R Corbett/B Charest/J Charest

3 GCHB CH Shaggeybark Will I Am (M) 0 0 9 6 9 8 3061

J Hewit

4 GCHB CH Ken-Bear's Slated For Stardom (M) 0 1 7 8 10 12 2917

B Ginther/C Drummnds

5 GCHB CH Windfall Rollickin' Rogue (M) 0 1 5 5 8 5 1951

A Pietrocola/R Blair/S Long

6 GCHS CH Snowdowne Cj's Masterpiece (M) 0 0 3 6 5 2 1762

D Freiheit/C Grady/B Holcombe/G Holcombe

7 GCHB CH Aryakas Phoenix CGCA (M) 0 0 4 5 5 0 1306

D Graesser

8 CH Bugaboo's Let It Go Blu Mtn (F) 0 1 1 1 0 4 1253

D Johnson/M Johnson/C Johnson

9 GCHB CH Barkshire's Uncle Sam (M) 1 0 2 5 2 2 1030

J Collen

10 GCHS CH Cottonwood Rudolph Valentino (M) 0 0 1 4 2 6 977

D Caswell/R Caswell

Pembroke Welsh Corgis BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHG CH Coventry Country Squire (M) 2 1 17 12 18 8 8140

A Geremia

2 GCH CH Alenclaud Vicenta (F) 0 3 3 2 2 1 3594

A Geremia/B Shelton

3 GCHB CH Heronsway Comedy Central (F) 2 0 5 7 2 3 3066

A Bowes

4 GCHS CH Hum'Nbird Lively Up Yourself (F) 0 0 1 4 9 17 2591

C Chase

5 GCHS CH Corwinn Incredible Dash (M) 0 0 2 2 5 10 1720

E Winningham/C Winningham

6 GCHS CH Cityside Splitting The Defense (M) 1 0 1 4 3 9 1644

J O'Neil/W Perry

7 GCHS CH Nchanted Concerto (M) 0 0 2 2 7 6 1634

C Braunstein/V Gilman

8 GCHG CH Aubrey's Moon River (F) 0 0 2 0 2 6 1302

C Savioli/V Savioli

9 GCH CH Double Gs Catamarans That Kind Of Girl (F) 0 1 1 0 0 0 1209

Y Lininger/J Bodin

10 GCH CH Alenclaud Richie (M) 1 0 2 0 1 0 1028

M Waisman/J Waisman

Polish Lowland Sheepdogs BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHS CH Swan Crest Pons Lady Godiva (F) 0 0 6 9 7 10 2195

M Hirata

2 GCH CH Starpons Forevermore An Allstar (M) 0 0 2 5 6 4 905

D Goodland/J Rose

3 GCHB CH Snowhill's Zak Misha Z Starpons CD NAP (M) 0 0 0 2 4 1 473

R Young/D Holloway/D Gray

4 CH Stonebrook's Lady Godiva (F) 0 0 1 2 0 0 234

B Wilson/M Cabral/D Busby/B Lynch

5 CH Swan Crest's Silver Lining @ Stonebrook (M) 0 0 1 0 0 0 67

L Paulson/S Paulson/B Wilson

Pulik BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHB CH Cordmaker Mister Blue Sky (M) 83 35 159 12 8 3 130901

E Charles/J Beaudoin/L Pitts/P Kelly/S Huebner

2 GCHB CH Fuzzy Farm If Not Now, When? (M) 0 1 4 11 9 14 2943

S Lawrence/A Lawrence

3 GCHB CH Bowmaker Red White & Blue CGCA (M) 0 0 2 1 4 5 797

G Vanderhart/L Stallings

4 Cordmaker Boys Will Be Boys (M) 0 0 1 0 3 1 352

J Moen/C Pronzini/P Kelly/S Huebner

5 GCHS CH Prydain Joshua CGCA (M) 0 0 1 1 2 1 300

D Fields/K Edwards

6 GCH CH Moonshadow Kicking The Clouds Away (M) 0 0 1 0 0 2 233

R Dimatteo

6 GCH CH Immerzu Enchanted Moon (F) 0 0 1 2 3 3 233

Z Staderman/D Stadelman/T Horan/S Horan

8 GCH CH Roundabout's Taranis Tarvos (M) 0 0 0 1 2 3 219

M Sweeney/D Brock

9 GCHS CH Zaydah Guns A Blazing (M) 0 0 0 0 0 3 167

R Dimatteo

10 GCHB CH Mt Hood's Leapin' Linni Of Tordor CGC (F) 0 0 0 0 0 1 46

B Stelz/G Stelz/B Hiett

Pumik BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCH CH Abiqua Matyas CM3 (M) 0 0 1 3 2 6 1165

A Adam/P Lyster/T Levy/C Levy

2 GCH CH Cypress Bay's Balint At Kardarka (M) 0 0 2 0 2 2 430

T Weber/M Arechaederra/N Berger

3 GCHB CH Catskill Apacatancos Anka CM2 PT CA (F) 0 0 0 1 0 2 226

I Repasi/L Sulyok

4 GCH CH Galla-Hegyi Gomboc CM2 PT CA (M) 0 0 0 2 0 0 177

T Levy/C Levy

5 GCH CH Blueridge Vista Count Pushkin CM (M) 0 0 0 0 0 1 133

A Dungan/R Dungan/K Pankov

6 GCH CH Kaffogo Agyag CM PT CA (F) 0 0 0 0 1 1 132

I Repasi/L Sulyok

7 Abiqua Jatekos CA (M) 0 0 0 0 0 2 71

J Cobb

8 Mayalu's Charbono (M) 0 0 0 0 0 1 62

M Marlow/K Beattie Massey

9 CH Pilisi-Kocos Jeles CM2 CAA (F) 0 0 0 0 0 1 39

T Levy/C Levy

Pyrenean Shepherds BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHG CH Eclipse De La Petite Ferme De Wihr (M) 0 0 0 2 3 11 1297

P Princehouse/E Edgerton

2 GCHB CH Rpk3 La Brise Chanson D'Amour (F) 0 0 1 2 0 4 547

N Taylor/S Taylor/P Princehouse

3 GCH CH Isaby De Terra-Blue (F) 0 0 0 1 0 1 228

D Clayton

4 CH Et Cetera Bleu De Terra-Blue RA NA (M) 0 0 0 1 0 0 165

M Hughes

Shetland Sheepdogs BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHG CH Syringa - Akadia The Corsair (M) 2 0 14 14 10 17 7169

D Sirdofsky/T Crady

2 GCHG CH Blue Heavens Sizzling Hot (M) 0 0 1 6 9 13 2409

W Mctague

3 GCHG CH Solange Valedictorian (M) 1 0 5 10 4 3 2288

L Nicholas

4 GCHB CH Belmark Coalescence (F) 1 0 2 13 1 8 2096

K Hannah/P Hannah/B Thompson

5 GCHS CH Paray's Paramount (M) 0 0 4 3 3 3 1827

T Schrupp/T Pittman

6 GCHG CH Lorra Lee's Midnite Special (M) 0 0 2 3 6 5 1070

A Rasmussen/G Rasmussen

7 GCHB CH SevenOaks BellaRose Leonardo (M) 0 0 1 2 2 1 667

S Deeds/J Hudson/L Silva

8 GCHB CH Balenbrae Make Mine Mink (F) 0 0 1 2 2 2 658

A Dewitt

9 GCH CH Idlewild Believing (F) 0 0 2 2 2 1 624

E Loria/D Hill

10 GCHB CH Laureate Invincible (M) 0 0 3 1 0 2 621

K Aston/P Culumovic

Spanish Water Dogs BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHS CH Jango CM2 (M) 2 3 19 19 17 16 7760

F Ott/J Rahn

2 GCH CH Rayaragua Volcon (M) 1 0 12 9 6 8 2807

J Stark/R Stark/O Carral

3 Eye Of The Tiger Wavelet (M) 0 0 0 0 0 1 114

F Ott/J Rahn

4 CH Deseado Wavelet (M) 0 0 0 0 1 0 106

J Rahn/F Ott

5 CH Bernardo De Sinkovic (M) 0 0 0 1 0 0 52

M Harrison

6 GCH CH Cambia Wavelet (F) 0 0 0 4 0 0 47

J Rahn/F Ott

Swedish Vallhunds BIS RBIS GRP1 GRP2 GRP3 GRP4 Total

1 GCHS CH Caliente Once In A Blue Moon RAE HSAds (M) 0 0 0 1 1 4 387

M Fromm

2 CH Vallhollow Take A Chance On Me HT (M) 0 0 0 0 0 1 157

T Brown/L Law

3 GCHB CH Solborg Elphaba St (F) 0 0 0 1 0 1 116

I Underdahl

4 GCH CH Corval Itz Mr. Bob To You (M) 0 0 0 0 0 1 108

A Brown

5 GCH CH Hightower Cub Cadet V. Algutshof (M) 0 0 0 0 1 0 90

K Paul/L Allgood/S Pokorski

6 CH Hideaways Mr. Mcdreamy (M) 0 0 0 0 0 1 60

N Abrath/T Raden/P Abrath

7 CH Minikota's Pocketful Of Sunshine (F) 0 0 0 0 0 1 41

L Schaunaman

8 CH Caliente Lightning Strikes Twice RN HSAd CA (M) 0 0 0 0 1 0 29

M Fromm

Comments