HMT 2017/2018‎ > ‎Årets tävling‎ > ‎

Finalresultat


Lördagen den 21 januari 2017 avgjordes den 29:e omgången av HMT på Danderyds gymnasium. 45 finalister kämpade i tre timmar med de sex problemen. Tävlingstext och lösningar finns under problem.

 
# Namn Skola Ort 1 2 3 4 5 6 Totalt
1 Erika Sandell Täby Friskola Täby 7 7 7 6 6 6 39
2 Fredrik Ekholm Mörbyskolan Danderyd 7 7 7 6 6 5 38
3 Anna-Lisa Rathsman Fäladsgården Lund 5 7 7 4 6 6 35
4 Andy Fang Engelbrektsskolan Stockholm 4 7 7 3 7 4 32
4 Ferdinand Rönngren Kunskapsskolan Uppsala 3 7 6 4 6 6 32
4 Marko Isakovic Malmö International Malmö 4 7 7 3 6 5 32
7 Aron Enström Råsslaskolan Kolmården 3 7 7 4 6 4 31
8 Herman Lauenstein Kunskapsskolan Jönköping 7 3 7 7 4 2 30
9 Kevin Haagensen Strömberg Drakbergsskolan Västra Frölunda 4 7 7 4 5 2 29
10 Loke Gustafsson Söndrumsskolan Halmstad 5 1 4 5 5 7 27
10 Wilhelm Sigurd IES Nacka 4 3 7 4 7 2 27
12 Victor Blix Engelbrektsskolan Stockholm 7 3 6 5 5 - 26
13 Stefan Fjellander Fryxellska skolan Västerås 7 3 6 5 1 3 25
14 Anita Koren Kvarngärdesskolan Uppsala 5 - 7 7 3 2 24
14 Liam Dahlberg Dammfriskolan Malmö 5 2 7 3 6 1 24
14 Vilgot Jansson IES Uppsala 4 1 7 3 7 2 24
17 Hektor Einarsson Engelbrektsskolan Stockholm 5 7 7 0 2 2 23
18 Clara Ekbäck IES Linköping 4 1 3 5 2 7 22
18 Viktor Lundqvist IES Nacka 4 0 7 6 3 2 22
20 David Stålmarck Engelbrektsskolan Stockholm 3 5 7 0 4 2 21
20 Fredrik Ahlberg Täby Friskola Täby 5 7 6 0 3 0 21
20 Linnea Barkegård Edsbergsskolan Sollentuna 7 1 7 3 2 1 21
20 Petter Johansson Lillhagaskolan Nykvarn 2 2 6 4 7 - 21
24 Kasper Tidner IES Täby 4 1 5 3 2 4 19
24 Rebecka Mårtensson Herrestorpskolan Vellinge 4 3 7 2 3 0 19
24 Tore Stenberg IES Falun 3 2 7 3 4 0 19
24 Tyra Landin Fryxellska skolan Västerås 5 4 4 3 3 - 19
28 Greta Sjöstrand Edsbergsskolan Sollentuna 3 1 7 4 3 0 18
28 Isabel Thedéen Kunskapsskolan Nacka 2 3 7 3 2 1 18
28 Martin Strömgård Engelbrektsskolan Stockholm 4 7 1 6 0 0 18
28 Ville Lindgren Vaksalaskolan Uppsala 3 1 6 3 5 - 18
32 Alva Landgren Cederberg Katarinaskolan Uppsala 1 1 3 3 7 2 17
32 Erik Lentell Fribergaskolan Danderyd 4 2 7 3 1 0 17
34 David Mörtberg IES Uppsala 5 - 7 3 0 1 16
34 Marwan al-Bardaji Soldalaskolan Södertälje 6 4 4 0 1 1 16
36 Elsa Cervelti Ogestd Dammfriskolan Malmö 3 2 5 3 0 2 15
36 Hedda Nooij Fria Emilia Boden 1 0 7 1 6 0 15
38 Birger Arvidsson Rådaskolan Mellerud 3 1 7 0 3 - 14
38 Lise Hanebring IES Uppsala 3 1 5 0 5 0 14
38 Oscar Granlund Täby Friskola Täby 4 3 3 0 4 0 14
41 N/A N/A N/A 4 1 2 3 2 0 12
42 Maria Fredriksson Rådaskolan Mellerud 2 1 1 3 4 - 11
42 Oscar Fyrk Torpskolan Lerum 7 1 1 0 2 0 11
44 Anselme Leroy Rådaskolan Mellerud 2 2 0 3 0 0 7
45 N/A N/A N/A 0 1 - 3 0 0 4
46 Jonatan Hellvig Käppala Skola Lidingö DNS DNS DNS DNS DNS DNS 0