Staff Roster

Administration
Celine Wicks
Principal
Matt Wilson
Assistant Principal
8th Grade Administrator
Ann Guenther Assistant Principal:
7th Grade Administrator
Andrew UbbenAssistant Principal:
6th Grade Administrator

Counseling
Clark Wilhelm
6th Grade Counselor
Lori Qui 7th Grade Counselor
Kate Egan 8th Grade Counselor
Kimberly Gower Registrar

MTSS Specialist                          
Instructional Support Services
Lori Berges Learning Specialist
Brenda Gerlach Learning Specialist
Sharon Haworth Learning Specialist
Susan ViteLearning Specialist
Carla Christiansen SIED Teacher
Colleen Pate SSN Teacher

ESL Teacher
Peter Thompson, Ph.D School Psychologist
Amy Freeman Social Worker
Amanda Lisman Speech Language Pathologist
Celine HundtSpeech Language Assistant
Peggy Brown School Nurse
Erika Nazarenus Educational Assistant
Christina Bruscella Educational Assistant
Holly Hulett Educational Assistant
Kim BallardEducational Assistant
  
Educational Assistant
Tricia Barnett  Educational Assistant
Lara WolfeEducational Assistant
Kathy WerbickEducational Assistant
Chris Atkins     Educational Assistant

 Educational Assistant
Gifted and Talented and Literacy
Dodi Poulos Literacy Coordinator and
G/T Facilitator
Judi Holst     Literacy Specialist 
Library Media Center
Amy Tempel Teacher Librarian
Erika Scherer Library Media Tech
Front Office Staff
Jodi Laurienti Office Manager and Secretary to Principal
Diane Gjersee

Athletic Secretary / Secretary to 8th grade Assistant Principal

Secretary to 6th & 7th grade Assistant Principals
Kathleen Fields Bookkeeper
Sherri Hixon Receptionist
Kim Widhalm Health Assistant
Jenn Halvas
Volunteer Coordinator

 Internal Substitute
Security
Deputy Erik Brown School Resource Officer
Brent Decker
Campus Security
Stanley BarkerCampus Security
Custodial Staff
Daren Brown Lead Custodian
Cherilynn HouseNight Custodian
Gunther Gates Night Custodian
Brandon Orr
Day Custodian
Kitchen Staff
Cori Hakes
Kitchen Manager
Catherine Gallano Kitchen Assistant
Nancy Huseby
Kitchen Assistant
Wanitaya Newberry 
Kitchen Assistant
Marta Pryor Kitchen Assistant
  
Language Arts
Mary Burnham   8th Navigators
Rodney Graham 7th Expeditioners
Jesica Harrington   6th Blazers

8th Explorers
Tara Lee7th Adventurers
Lynn Legg 6th Pathfinders
Andrea Moore6th Trekkers
Amber Marzo
6th Cliffhangers
Jeremy Riggert  7th Seekers
Lisa Selle     8th Mountaineers

 6th Highlanders
Math
Patti Anoff  7th Expeditioners
Angie Burt 8th Mountaineers
Lanita Davis 7th Adventurers
Emily Schaffer7th Seekers
Chris Gowing 8th Explorers
Heather Igel 8th Navigators
Michelle McClarran6th Blazers
Chris Noren 6th Highlanders
Scott McEowen 6th Pathfinders
Stephen Schmitz 6th Cliffhangers
Jane Tolmen     6th Trekkers
Social Studies
Dave Callaway 7th Seekers
Rich Diehl 8th Mountaineers

6th Cliffhangers / Highlanders
Elisabeth Loegel8th Explorers
Katheryn Lofstedt6th Blazers / Trekkers

6th Pathfinders
 Andrew Raggio 8th Navigators
Landon Stewart7th Adventurers
Laurie Williamson 7th Expeditioners
Katheryn Lofstedt 6th Blazers / Trekkers
Science
Brandon Bauer 6th Seekers
Jacob Cloud    7th Expeditioners
Heather Haney 8th Navigators
Carrie Heyd 7th Adventurers

8th Explorers
Tina Lindquist 8th Mountaineers

 6th Pathfinders
Heather O'Brien 6th Cliffhangers / Highlanders
Carrie Heyd 7th Adventurers
Gail Swiryn 6th Blazers / Trekkers
Health and PE
Deanne Boland  8th Mountaineers
Margaret Bose  8th Navigators
Shane Wade 6th Grade

7th Expeditioners
Mike Knoebel 8th Explorers
John Osowski 7th Adventurers
Kayleen Temple 7th Seekers
Electives
Rose Dominguez Haak Spanish
Kay Kaul Spanish
Jessica Sanderson Spanish/French
 Megan BenderSpanish
Julia Singleton  French/World Cultures
Lu XingChinese
Judi Holst   Speech
Kim Chlumsky Digital Media/Art
Lori King Art
Tim Ryckman Tech Ed/Epub/Multimedia
Cullen HilsendagerTech Ed
Cameron Randolph eSTEM/Technology
Julie Olsen Family and Consumer Sciences

Drama
Susie Ritter Forsyth Drama
Deanna Kraft Choir/Guitar
Scott McGowan Band/Orchestra