Welcome - Vítejte

DATE for Czech Open 2013  - 22nd - 24th November 2013

Dear friends. This website brings you all news and important informations about Czech Open Darts Championship for last several years. We hope you like it and we are looking forward to meet you in Prague.

Everyone is very welcome to visit our website and we hope that you will find all the news, information, photos and videos from the previous events both interesting and informative. After many years of hard work the Czech Darts Organisation is proud that the Czech Open is classified as one of the most popular and also one of the greatest tournaments in the WDF/BDO calendar. We have all most important rankings points from WDF, BDO, Zuiderduin and WDF Youth on highest level we can.
 The year 2009 event was a very special one. It was our 15th anniversary and many thanks to all players and guests who celebrated with us in our venue, the great OREA Pyramida Hotel. This new venue started a new era and we hope we have now found a permanent home in the Pyramida hotel.  We are looking forward to the use of the facilities for many years to come. The hotel offers great support from all the hotel staff, it is a luxury venue and there are good prizes for the players. Also, we would like to thank the Czech television sport channel CT4 for their tremendous support and for their presentation of darts on television as well as via their online service.
Without any doubt the Czech Open is a great event and this is also the time to say thank you to a man who has helped to make the event what it is today, through his professionalism, experience and brilliance. This man is Russ "THE VOICE" Bray.  Russ is a MC and referee and has been involved for the past three years.
The 15th Czech open in 2009 was even more special because Eric Bristow MBE (5 times champion of the world) entered the field of players along with Russ Bray. It was “The Crafty Cockney”  who made the  jubilee tournament so very exclusive.

For the year 2012 we were also looking forward to meet the star duo in Prague, but things happend. We had to change the term of Czech open because WDF inserted Eurocup in Turkey to the same weekend. We do not understand it but could not do anything against this. So we changed the weekend to 23.-25. November and we hope it will be best for all players and guests.

So here comes Czech open 2013 and as many of you know last year 2012 was a pure class and brilliant weekend. We can only say big thank you to Richard Ashdown who made a great job and superb show on stage. Games were absolutely out of this world and averages went so high out of the hotel roof. And here is a great information for many darts fans - Russ THE VOICE Bray will be back in Prague for this year 2013 to be a referee and MC!!!


TERMÍN Czech Open 2013 - 22.-24. listopadu 2013

Vítejte na oficiálním webu nejprestižnější šipkařské akce v České republice. Jsme rádi, že jste k nám zavítali a doufáme, že vám poskytneme lepší informace, častější aktuality a vše pěkně pohromadě. 

Turnaj Czech open se po dlouholeté a tvrdé práci zařadil mezi elitu evropských turnajů WDF/BDO a jsme právem hrdí na všechny vítěze, vítězky i vzácné hosty. Tak jako již každoročně je turnaj zařazen do WDF žebříčku jako kategorie 1, do BDO žebříčku, do Zuiderduin Masters žebříčku a do juniorského WDF žebříčku. Dosahujeme maximálních možných rankingů.
V roce 2009 jsme oslavili již 15. výročí této akce a hotel OREA Pyramida Praha nám k tomu poskytl to spravné luxusní prostředí odpovídající významu turnaje. Jubilejní ročník opět okořenil svým hlasem nejvěhlasnější rozhodčí Russ Bray a jako velmi speciální host nás navštívil a s chutí si zahrál pětinásobný profesionální mistr světa a legenda šipkového sportu Eric Bristow, který se jako první šipkař v historii může pyšnit titulem Člen britského impéria udělovaným královnou Velké Británie. Účast této hvězdné dvojice se výrazně promítla i při 16. ročníku v roce 2010 a jejich účast byla přislíbena a dojednána i pro ročník 17. v roce 2011, bohužel však pracovní povinnosti zabránili Ericu Bristowovi přijet, Russ bray však dorazil a opět byl hvězdou víkendu vedle hráčských hvězd světové špičky.
Pro rok 2012 se bohužel budeme muset obejít bez tohoto hvězdného dua, protože došlo k posunu termínu Czech open. Tento posun byl vynucen okolnostmi, které ČŠO nemohla ovlivnit a za případné problémy se omlouváme. Učinili jsme tak s nejlepším vědomím a svědomím ve víře v prospěch hráčům. Důvodem posunu bylo umístění WDF Eurocupu v Turecku na stejný termín, které nebylo s ČŠO vůbec projednáno ani nám nijak dopředu oznámeno ze strany WDF.

A tak příchází rok 2013 a jak mnozí z vás vědí tak rok předešlý byl naprosto brilantní. Naše obrovské díky patří Richardu Ashdownovi za skvělou práci a vynikající show jako Master Caller a rozhodčí. Zápasy naprosto překonaly všechna očekávaní a to co bylo k vidění lze jen těžko popsat slovy. Průměry doslova nadzvedly střechu hotely jak vysoko vylétly. Na závěr jedna fantastické zpráva pro všechny fanoušky - Russ THE VOICE Bray bude zpět v Praze pro letošní rok 2013 !!!