2017 Meets and Results

(continually updated as info becomes available)

DayDate Meet

Website, Course Maps
WhereOut of ClassBus leaves CHS(very) approx. bus return to CHS Race Start Times, AwardsResults
Wed 8/23 2mi Time TrialHome XC Course, WanekaNANANA (at practice)click here

Sat  9/2Centaurus Invitational
(Meet Website)
Waneka Lake, Lafayette, CONAMeet at Waneka by 7:30amAthletes please stay afterward to help clean upSchedule
G Var (Run 7, Score 5)- 9:00
B Var (Run 7, Score 5)- 9:30
G JV (Run 7, Score 5)- 10:00
B JV (Run 7, Score 5)- 10:30
Boys Open (unlimited, unscored)- 11:00
Girls Open (unlimited, unscored)- 11:03
Awards- 11:45
click here

Golden Shoe:
James Overberg and Katie Hooten
Fri 9/8Liberty Bell Invitational

COURSE MAP
Heritage HS12:3012:508:00Schedule
4:25 – D2 Boys A (Var, 7)
4:28 – D2 Girls A (Var, 7)
5:05 – D2 Boys B (JV, 7)
5:08 – D2 Girls B (JV, 7)
6:08 – D2 Boys C (Open)

6:14 – D2 Girls C (Open)
Awards -- ~6:15

Award details
click here

Golden Shoe:
Alex Hagen and Audrey O'Malley
Fri9/15Broomfield Invitational


COURSE MAP
Broomfield County Commons Park 13200 Sheridan Boulevard Broomfield, CO 800201:402:007:30Schedule
Middle School Boys 2:30 PM Middle School Girls 3:00 PM
JV Boys (unlimited entries) 3:30 PM
JV Girls (unlimited entries) 4:15 PM
Var Girls (Run 10, Score 5) 5:00 PM
Var Boys (Run 10, Score 5) 5:30 PM

click here

Golden Shoe:
Hannah Sommer and Daniel Roberts
Fri-Sun 9/15- 9/17Woodbridge Invitational

(Varsity Only)

COURSE MAP
Silverlakes Sports Park, Corona, CAdismissed from attending school on Friday carpool to airport carpool from airportSchedule
Boys and Girls will race Sat. night. Details TBD.
click here
(we were in "Rated" races)

All-Colorado Meet Merge: here

More photos, videos: here

Golden Shoe:
Brooke Calvo and Henry Bowman
Sat 9/23 Pat Patten Invitational

COURSE MAP
Viele Lake Boulder, CONANo Bus. Please arrive at team tent by 8:15am. Drop off near Southern Hills MS (ie. Knox Dr.)Pick up athletes approx. 12:15pmSchedule
Varsity (run 9, score 5):
Boys 9:30, Girls 10AM

Open:
Boys:10:30, Girls 11:05

Awards ceremony: 11:45
click here

Golden Shoe:
Conor Robinson
and
Erika Slatten
Fri10/6 Northern Conference Championships @ North Lake Park, Loveland

vs.
Northern Conference:
Centaurus, Greeley Central, Longmont, Mountain View, Niwot, Northridge, Silver Creek, Thompson Valley

Course Map
North Lake Park, Loveland12:401:007:00Schedule
3:30 JV Boys
4:00 JV Girls
4:30 Varsity Boys
5:00 Varsity Girls
5:30 Awards





click here

Golden Shoe:
Riley Geldean and John O'Malley
Mon10/16Trailblazer Frosh/Soph Championships

Course Map
Utah Park, near Overland HS1:301:507:00Schedule
3:30 Freshman Boys
4:00 Freshman Girls
4:30 Sophomore Boys
5:00 Sophomore Girls


3:50 - FR Boys
4:10 - FR Girls
4:40 - SO Boys
5:00 - SO Girls

click here

Golden Shoe:
Matthew Grant and Bailey Snyder

Fri
Thurs
10/20
10/19
CO 4A Region 3 Championships

Top 4 teams, and top 15 individuals go to 4A State Championship.

vs.
4A Region 3: 
Abraham Lincoln, Alameda International, Arvada, Centaurus, Erie, George Washington, John F. Kennedy, Niwot, Stanley Lake, Thomas Jefferson, Valor Christian, Vista Peak, Northfield


Stenger Soccer Complex, Arvada


Lyons High School XC Course, Lyons

(in conjunction with other Regional meets happening at Lyons that same day)
11:1011:305:302:00 4A(#3) Boys (Run 9, score 5)
2:30 4A(#3) Girls (Run 9, score 5)

3:00 4A(#4) Boys
3:30 3A Boys
4:00 4A(#4) Girls
4:30 2A Boys
5:00 3A Girls
5:30 2A Girls

(Awards will be in front of the east grandstand.)

4A(#3) Awards by 4:00
4A(#4) Awards by 5:00
3A Awards by 6:00
2A Awards by 6:30

Course Records:
Girls - Allie Chipman (Mountain Vista) - 17:55 (9/12/15)

Boys - Cerake Geberkidane (Denver East) - 15:15 (9/7/13)
Paul Roberts (Lyons) - 15:15 (9/6/14)
click here

Golden Shoe:
Alex Hooten, Molly Maksin
Sat10/28 Colorado Cross Country State Championships

vs.
Colorado 4A

Course Map

Spectator Info
Norris Penrose Event Center, Colorado Springs


12:401:005:00pmSchedule
9:20 – 5A Boys
10:00 – 2A Girls
10:40 – 5A Girls
11:20 – 2A Boys
12:00 – 4A Girls
12:40 – 3A Boys
1:20 – 4A Boys
2:00 – 3A Girls

Individual awards are presented after each race.

All team awards will be presented following the last race. 
click here

Golden Shoe:
Tues11/14XC Awards Banquet

5:30-7:00pm

Commons
Student Center (ie. Fishbowl)
   Dress is formal.

As is tradition, we ask that families potluck food:
Freshmen- Main Dish (to feed 4-6 people)
Sophomores- Bread or Dessert
Juniors- Fruit or Veggie salad 
Seniors- Drinks
 
ą
2miTT.jpg
(2296k)
Devin Rourke,
Aug 31, 2017, 8:12 AM
ą
Devin Rourke,
Sep 3, 2017, 2:47 PM