Schedule

Registration is required. Tickets are valid until 10 minutes prior to the start of each event. Standby audience will be admitted on a first-come, first-served basis as space permits. If you are unable to join us, you can webstream the symposium here.

Note: All events take place in Martinos Auditorium of the Granoff Center for the Creative Arts at Brown University, unless otherwise noted.  Each panel will be followed by a short coffee break in the Atrium Gallery.

Friday, March 3, 2017:

12:00 pm - 12:45 pm: Registration (Atrium Gallery)

12:45 pm - 1 pm:        Welcome

1:00 pm – 2:30 pm:    re|IMAGINE: How Artists Interpret the World
                                      Panelists: David Buckland, Amy Lipton, Seitu Jones, Paul Villinski
                                      Moderator: Anne Bergeron

2:45 pm – 4:15 pm:    re|BUILD: Water and Constructed Space
                                      Panelists: Manit Rastogi, Sonali Rastogi, Shannon Scrofano, Arturo Vittori
                                      Moderator: Sheila Bonde

4:30 pm - 6:00 pm:    Keynote: Natalie Jeremijenko

6:00 pm - 7:30 pm:    Chris Jordan | Message from the Gyre (Cohen Gallery)
                                      Reception & Light Supper (Upper Lobby and Studio 1)
 
7:30 pm - 8:45 pm:    Voices of the Rainforest 
                                      Soundscape by Steven Feld



Saturday, March 4, 2017:
 
9:00 am - 9:45 am:        Registration (Atrium Gallery)
                                         Continental breakfast available

9:45 am - 10:00 am:      Welcome

10:00 am – 11:30 am:    re|SOURCE: Mediascapes
                                          Panelists: Jennifer Gabrys, Lev Manovich, Marko Peljhan, Andrea Wollensak
                                          Moderator: Lynne Joyrich

11:30 am – 1:00 pm:      Lunch (Studio 1)

12:00 pm – 12:30 pm:    Rooms Etude: a Site Specific Performance
                                          American Dance Legacy Initiative (ADLI): Carolyn Adams & Julie Adams Strandberg, directors
                                          Studio 2 and Living Rooms (note: Studio 2 is visible from Studio 1)

1:00 pm – 2:30 pm:        re|SOUND: Sonic Ecologies
                                          Panelists: David Dunn, Steven Feld, Alan Nakagawa, Tina Pearson
                                          Moderator: Joshua Tucker

2:45 pm – 4:15 pm:        re|NEW: The Plastic Ocean
                                          Panelists: Marcus Eriksen, Chris Jordan, Pam Longobardi, Carl Safina
                                          Moderator: Jo-Ann Conklin

4:30 pm - 5:15pm:         EXPERIMENTAL ANIMALS (A REALITY FICTION)
                                         Multimedia reading/performance by Thalia Field
                                         Projections by Laurie Olinder, 
                                         Performed by Thalia Field, Kevin Townley, and Hanna Cheek 
                                         Studio 2, Level 4N

5:15 pm - 7:30 pm:        Free time

7:30 pm – 8:45 pm:       Keynote Agnes Gund Presidential Lecture: Mierle Laderman Ukeles