HOME‎ > ‎

Prior Seasons

BATAVIA BULLDOG TRACK AND FIELD 2016

Congrats to Boys State Qualifiers 2016:

Long Jump: Stuttle, Akers       High Jump: Jay Hunt      4x 200: Birkhaug, Phillips, Evers, McMarrow
4x400: Evers, Phillips, McMarrow, Stanley      300 H: Akers      400 Meters: Stanley

BOYS WIN:  CONGRATS TO OUR VARSITY BOYS TEAM WHO HAVE NOW WON ALL 3 INVITES 
(PETERSON, JIM ARNOLD& KANE COUNTY BOYS MEET) (COUNTY ARTICLES HEREHERE & HERE)
CONGRATS to our Boys Team on UEC River Titles at the Varsity & Soph Levels!
RESULTS  & RIVER DIVISION RESULTS

GIRLS WIN:  
CONGRATS TO OUR GIRLS 4x200 RELAY TEAM: 8TH IN THE STATE #2016statefinals !!!
4x200: SAM DELMUNDO-HANNAH SCHLAMAN-DARBY EDMONDSON-TORI ORTIZ
OSWEGO EAST INVITE & CARLSON-ANDERSON CLASSIC
2nd at KANE COUNTY & UEC MEET with TONS of 1st places!
*2nd @ IHSA SECTIONALS: QUALIFYING 8 EVENTS TO STATE: 3200, 4x100, 100, 4x200, 800, 1600, 200, 4x400
GOOD LUCK AT IHSA STATE MEET !

**2016 SUMMER TRACK MEET RESULTS** 


BATAVIA TRACK & FIELD - BOYS & GIRLS HAVE HISTORIC 2015 SEASONS!!!

GIRLS WIN SECTIONAL CHAMPIONSHIP TITLE- 1ST TIME IN SCHOOL HISTORY!

KCC ALL AREA GIRLS T&F TEAM ARTICLE

*CONGRATS TO EMMA STEPHENS ON HER 8TH PLACE FINISH IN THE 3200 AT THE IHSA STATE TRACK & FIELD MEET!

QUALIFIED 10 EVENTS & 5 CHAMPIONS! RESULTS (ALSO- UEC RIVER CHAMPIONS!)  LINK: IHSA Track & Field


BOYS WIN West Aurora Sectional Championship ! RESULTS HERE   link:  PR SHEETS AFTER SECTIONALS

BOYS WIN TITLE! Kane County Champions 2015

BOYS WIN UEC RIVER CONFERENCE 3rd year in a row!-RESULTS


BOYS TRACK & FIELD

OUTDOOR TRACK MEETS 2015

"NEW" BOYS INDOOR RECAP HERE



















IHSA STATE QUALIFIERS!
  • 3200 Meters
    • David Morrison (Jr.)
  • 800 Meters
    • Ryan Wieties(Jr.)
    • Mitch Voellinger (Sr.)
  • 300 Hurdles
    • Peyton Piron (Jr.)1st place
  • High Jump
    • Mark Rudelich (Sr.)
  • Pole Vault
    • Tyler Mansfield (Jr.)
  • 4 x 400 Relay 1st place
    • David Curnock (Sr.)
    • Peyton Piron (Jr.)
    • Blake Crowder (Jr.)
    • Jorden Berendt (Sr.)
  • 4x800 Relay 1st place
    • David Curnock(Sr.)
    • Jorden Berendt(Sr.)
    • Chris Orlow(Sr.)
    • Ryan Wieties (Sr.)


11th Annual 5th Grade Track Meet RESULTS: HERE

RESULTS
BULLDOG RELAYS: MEET RESULTS
HERE


2015 DISTANCE MADNESS RESULTS
800 3200 
1600
 TRACK & FIELD
DID YOU KNOW THIS?? CLICK HERE



INCREDIBLE IHSA SECTIONAL MEET BY THE BULLDOG BOYS TEAM- 2nd PLACE FINISH & Qualify 7 Events! RESULTS HERE
IHSA BOYS STATE MEET INFO HERE
CONGRATULATIONS BOYS TEAM ON WINNING THE UEC RIVER DIVISON TITLE- THAT MAKES 3 in 4 years!



KCCHRONICLE ALL-AREA GIRLS TRACK & FIELD TEAM: (FR.) HANNAH SCHLAMANHONORABLE MENTIONS(JR.) ALICIA GRANT & (SR.) TAYLOR STIEVE!! HERE
GIRLS TRACK & FIELD
                     2015 MEET SCHEDULE

1ST SECTIONAL TEAM 

TITLE!

IHSA STATE QUALIFIERS: 10 EVENTS!
  • POLE VAULT
    • COURTNEY GLASSMAN (SR.)
  • HIGH JUMP
    • ALLISON HARTMANN (SR.)
  • 100 DASH
    • HANNAH SCHLAMAN (SO.)
  • 200 DASH
    • HANNAH SCHLAMAN (SO.)
  • 100 HURDLES
    • LEAH NARUP (JR.)
  • 4x100 RELAY
    • AUDREY JONKE (SR.)
    • TORI ORTIZ (FR.)
    • CATIE ROSS (SR.)
    • HANNAH SCHLAMAN (SO.)
  • 4x200 RELAY
    • AUDREY JONKE (SR.)
    • TORI ORTIZ (FR.)
    • CATIE ROSS (SR.)
    • HANNAH SCHLAMAN (SO.)
  • 4x400 RELAY
    • DARBY EDMONDSON (SO.)
    • TORI ORTIZ (FR.)
    • JENNY MUEHLBAUER (SR.)
    • MARYGRACE GOLDEN (FR.)
  • 1600 M
    • DAKOTA ROMAN (JR.)
    • MIRANDA REA (SR.)
  • 3200 M
    • EMMA STEPHENS (FR.)
    • DAKOTA ROMAN (JR.)
CONGRATULATIONS TO EMMA STEPHENS FOR PLACING 8TH OVERALL IN THE 3200 @ IHSA STATE TRACK & FIELD MEET! 
____________________________

GIRLS UEC

  • GIRLS KANE COUNTY-3RD PLACE!
  • RESULTS: HERE
  • C-A HOME INVITE: RESULTS HERE
    • VARSITY: 1st PLACE CHAMPS!
    • JV: 1st PLACE CHAMPS!
  • GIRLS V& JV INDOO
    R UEC CHAMPS!
  • BHS GIRLS 1st PLACE @ PHII MEET !

2015 GIRLS TRACK MEDIA LINKS



IHSA STATE
 QUALIFIERS!
  • 100 Dash & 200 Dash
    • HANNAH SCHLAMAN (Fr.) 1st Place
  • 300 Hurdles
    • TAYLOR STIEVE (Sr.) 3rd Place
  • 4x800 Relay
    • JENNY MUEHLBAUER (Jr.)
    • HANNAH ULLBERG (So.)
    • DAKOTA ROMAN (So.)
    • ALICIA GRANT (Jr.)

INDOOR PR SHEETS 2014
3/25/14 GIRLS JV UEC Results
3/22/14 GIRLS VARSITY UEC Results
3/8/14 PETE HEIMSATH Meet Results
2/28/14 GIRLS QUAD RESULTS
2/22/14 Dual Meet RESULTS




Comments