Witamy w witrynie poświęconej Kampanii "Bohater" Hufca Beskidzkiego ZHP, której celem było przygotowanie się naszego środowiska do zmiany bohatera Hufca na imię hm. Józefa Drożdża. Był on nie tylko wieloletnim instruktorem harcerskim zasłużonym podczas wojny i po wojnie, ale także Honorowym Mieszkańcem
Bielska-Białej, zaangażowanym działaczem sportowym i pedagogiem.

Podziękowania

opublikowane: 2 paź 2013, 22:28 przez Administrator IT Hufiec Beskidzki   [ zaktualizowane 3 paź 2013, 23:06 ]

W imieniu organizatora Kampanii "Bohater Naszych Czasów" składam podziękowania dla wszystkich, dzięki którym kampania mogła się odbyć. Przede wszystkim dziękuję zuchom, harcerzom, harcerzom starszym i wędrownikom oraz kadrze Hufca Beskidzkiego ZHP za wytrwałe realizowanie zadań Kampanii i udział w jej finale. Dziękuję kadrze zaangażowanej w organizację poszczególnych etapów Kampanii. Dziękuję również znamienitym gościom, którzy uświetnili Finał Kampanii 29 września oraz rodzinie druha Józefa Drożdża za udzielone nam wsparcie. Serdeczne dzięki również dla naszych partnerów i sponsorów.
hm. Zdzisław Konecki, komendant Hufca Beskidzkiego


Historia dzieje się na naszych oczach!

opublikowane: 2 paź 2013, 02:35 przez Administrator IT Hufiec Beskidzki

Mamy już nowego patrona! Od niedzieli 29 września 2013 r. Hufiec Beskidzki ZHP nosi dumnie imię hm. Józefa Drożdża.
 
Właśnie tego dnia odbył się Finał Kampanii "Bohater naszych czasów". Kampania trwała 9 miesięcy i w tym czasie całe środowisko naszego hufca od zuchów po kadrę i seniorów przygotowywało się do przyjęcia nowego imienia. Rozpoczęło się z pompą i na sportowo i zakończyło podobnie. W międzyczasie wszystkie drużyny i gromady realizowały zadania upamiętniające postać Józefa Drożdża, pozwalające poznać jego życie i działalność. Została wydana broszura z serii "Harcerzy polskich ród" o życiu i działalności harcerskiej, cały czas utrzymywany był kontakt z rodziną i przyjaciółmi przyszłego bohatera. Powstał serwis internetowy o tematyce kampanii, a dla dzieci i młodzieży gry miejskie "Szlakiem Druha Drożdża" i "HarcCaching - Drożdż Edition".
 
Wreszcie nastąpił finał, a wraz z nim uroczystość nadania Hufcowi nowego sztandaru. Podczas uroczystego apelu Komitet Honorowy z Panią Poseł do Europarlamentu Małgorzatą Handzlik powierzył do rąk Komendanta Hufca sztandar z imieniem nowego patrona. Po apelu otwarto wystawę o życiu i działalności Józefa Drożdża w Bielskim Centrum Kultury (obecnie wystawę można oglądać w siedzibie Hufca Beskidzkiego), a na scenie wystąpił zespół "Na Szlaku". Po występach zuchy, harcerze i harcerze starsi wzięli udział w licznych konkurencjach, grach i atrakcjach przygotowanych przez sztab organizacyjny. Całość zakończyła się około godziny 15:00 losowaniem nagród i wspólnym kręgiem harcerskiej przyjaźni.
 
To był historyczny moment. W blisko stuletniej historii naszego hufca zapisze się data 29 września 2013 r. wielkimi znakami. 
A o starym bohaterze - nie zapomnimy, bo to w końcu Józef Drożdż uczynił go przed laty patronem Hufca Beskidzkiego ZHP.
 
Zapraszamy do galerii na stronie Hufca. http://www.beskidzki.p1718.futuro.pl/galeria/

Zapraszamy!

opublikowane: 11 wrz 2013, 08:06 przez Administrator IT Hufiec Beskidzki   [ zaktualizowane 11 wrz 2013, 08:09 ]


Finał Kampanii Bohater

opublikowane: 11 wrz 2013, 07:48 przez Administrator IT Hufiec Beskidzki   [ zaktualizowane 11 wrz 2013, 08:34 ]

Nadszedł czas, żeby pokazać, że jesteśmy gotowi na zmianę bohatera Hufca Beskidzkiego ZHP. 29 września w Parku Słowackiego w Bielsku-Białej odbędzie się Finał trwającej od 9 miesięcy Kampanii Bohater. Przez ten czas kilkuset harcerzy i z terenu Hufca Beskidzkiego realizowało program przygotowujący nasze środowisko do przyjęcia imienia harcmistrza Józefa Drożdża. 
 
Z tej okazji zapraszamy wszystkie harcerskie środowiska z Bielska-Białej i okolic wraz z rodzinami, a także wszystkich chętnych mieszkańców naszych okolic do udziału w tym wydarzeniu w godzinach od 10 do 16.
 
W programie m.in. uroczysty apel z nadaniem nowego sztandaru, koncert zespołu "Na Szlaku" i inne występy, gry i zabawy dla dzieci, wystawa na temat życia i działalności naszego Bohatera. Przewidziany jest też poczęstunek dla uczestników tego wydarzenia. 

Zagraj z bohaterem

opublikowane: 4 maj 2013, 14:52 przez Administrator IT Hufiec Beskidzki

ikona
Sztab Kampanii zaprasza wszystkich członków ZHP do udziału w grach przygotowanych specjalnie na czas Kampanii Bohater. Zuchy i harcerzy zapraszany "Szlakiem Drożdża",  a resztę na HarcCaching - GPSową przygodę z Józefem Drożdżem w roli przewodniej. Więcej szczegółów w zakładce Gry u góry strony.    

Zuchy postawiły kolejny krok

opublikowane: 14 kwi 2013, 12:00 przez Administrator IT Hufiec Beskidzki

Zuchy, zachęcone fantastycznym startem Kampanii, postanowiły kontynuować poznawanie postaci
druha Drożdża na biwaku Namiestnictwa Zuchowego.

W piątek 8 marca 6 gromad hufca przybyło do szkoły w Międzyrzeczu i zaraz po kolacji usiadły przy
ogniu, by dowiedzieć się jak najwięcej na temat harcmistrza Józefa Drożdża. Oczywiście zuchy nie bez
powodu wytężyły wszystkie zmysły, by zapamiętać wszelkie podawane informacje. Następnego dnia
miał odbyć się konkurs wiedzy o druhu Józefie, ale o tym za chwilę.

Nie mogło przecież zabraknąć elementu sportowego: gromady rozegrały między sobą Mistrzostwa
Dwóch Ogni imienia hm. Józefa Drożdża. W fantastycznej sportowo-zuchowej atmosferze zespoły
dały z siebie wszystko.

Zaraz potem cofnęliśmy się do czasów dzieciństwa druha Józefa, by poznać zabawy podwórkowe,
przy których spędzał pewnie większość swojego czasu. Z pewnością wiele z nich opanuje podwórka
zuchów, gdy tylko przyjdzie wiosna.

Następnie, jak już wspomniałam, odbył się wyczekiwany z niecierpliwością, konkurs wiedzy, w
którym zmierzyły się pięcioosobowe delegacje gromad. Wszystkie dzielnie walczyły, wydobywając
z najbardziej odległych zakątków swojej pamięci wszelkie wiadomości, zdobyte poprzedniego dnia i
wcześniej.

Na koniec wszystkie gromady otrzymały dyplomy za uczestnictwa w biwaku, za zajęcie miejsca lub
uczestnictwo w konkursie wiedzy i mistrzostwach dwóch ogni oraz dużo słodkości, a każdy zuch
dostał pamiątkową przypinkę na mundur.

Tego biwaku zuchy długo nie zapomną!

Kampania w Tolemaku

opublikowane: 14 kwi 2013, 11:02 przez Administrator IT Hufiec Beskidzki   [ zaktualizowane 14 kwi 2013, 11:04 ]

2. kwietnia zrealizowaliśmy nasze pierwsze zadanie związane z Kampanią Bohater w naszym hufcu. Był to bieg patrolowy na terenie naszego miasta, podczas którego harcerze odwiedzili miejsca związane z postacią dh Drożdża takie jak np. stadion Orlik w parku Słowackiego, budynek Hufca Beskidzkiego, Plac Ratuszowy czy budynek obecnego I LO im. Mikołaja Kopernika. Zadaniem harcerzy było dotarcie do tych miejsc z użyciem zagadkowych wskazówek, zaznaczenie ich na mapie oraz odszukanie różnych kart z zapisanymi informacjami o dh Drożdżu. Następnie (już w harcówce) musieli stworzyć ze zdobytych informacji życiorys druha. Całość gry została podsumowana podczas krótkiego świeczkowiska.

Nadesłał: Maciej Anczakowski - drużynowy 77 GDSH "Tolemak".

Kampania w Międzyrzeczu

opublikowane: 2 kwi 2013, 05:16 przez Nieznany użytkownik   [ zaktualizowane 14 kwi 2013, 10:44 przez Administrator IT Hufiec Beskidzki ]

26 Drużyna Harcerska "Rozśpiewana Drużyna" z Międzyrzecza zrealizowała jak dotychczas następujące zadania:
  • 22 stycznia 2013r. – oddanie hołdu druhowi na Cmentarzu w Kamienicy, złożenie zniczy oraz kwiatów przez harcerzy 26 BDH „Rozśpiewana Drużyna”
  • Marzec – zbiórka poświęcona biografii dh Drożdża. Kominek i gra terenowa. Przybliżenie postaci druha harcerzom.
Zapraszamy do galerii.
Przesłała drużynowa pwd. Agnieszka Kopczyńska.

Startujemy

opublikowane: 20 mar 2013, 18:11 przez Nieznany użytkownik

No i zaczęło się! Oficjalnie rozpoczęliśmy naszą Kampanię Bohater! Wszystko odbyło się w nieprzypadkowym terminie, nieprzypadkowym miejscu i z nieprzypadkowymi atrakcjami. Spotkaliśmy się 26 stycznia 2013, w bardzo mroźny ale piękny dzień, by w sportowym stylu rozpocząć nasze działania. Nasz przyszły bohater, druh harcmistrz Józef Drożdż urodził się 22 stycznia 1918 roku datą zbliżoną do dnia Jego urodzin postanowiliśmy uhonorować ten ważny dzień. Nasz start nie mógł mieć innego charakteru, jak sportowy. 

Druh Józef był wieloletnim i zasłużonym instruktorem narciarstwa, propagował sport w każdy możliwy sposób. Zatem i my postanowiliśmy nieco się "poruszać" i zaprosiliśmy wszystkie zuchy, harcerzy, wędrowników i instruktorów na lodowisko! Można rzec, że sporych rozmiarów bielskie lodowisko było wręcz opanowane przez harcerzy i zuchów w ten zimowych sobotni poranek. Po lodowisku wszystkie drużyny i gromady udały się na pobliski szczyt Dębowca. Ponownie, miejsce to nie było kwestią przypadku - schronisko na Dębowcu, które niegdyś było schroniskiem harcerskim, zostało odbudowane przy udziale druha Drożdża. Na szczycie na wszystkich czekała gorąca herbata w schronisku oraz drożdżówka (nie mogło być inaczej!). Po poczęstunku wszyscy wzięli udział w mini grze, dzięki której mogliśmy wszyscy zapoznać się z pomysłem na naszą Kampanię.

Nasz start rozpoczął się w dobrym stylu! Teraz przed nami fascynująca przygoda z druhem Józefem w tle. Zapraszamy do galerii, gdzie odnajdziecie zdjęcia z tego wydarzenia.

1-9 of 9