הגדרת תפקידים

.הגדרת תפקידים של הצוות הפרא-רפואי :

קלינאי תקשורת :

מקצוע קלינאות התקשורת נמנה על המקצועות הפרא רפואיים במשרד החינוך.

תפקידם של קלינאי התקשורת  הוא לאתר, לאבחן ולטפל בתלמידים עם קשיים בתחומי השמיעה, התקשורת, השפה והדיבור.

עבודתם נעשית במשולב עם הצוות במסגרת החינוכית, ובהתאם למטרות החינוכיות שהוגדרו לעבודה עם התלמיד.

במסגרת הטיפול ניתנת גם הדרכה לצוות ולהורים, כך שהעבודה בתחומי התקשורת השפה והשמיעה תשולב בחיי היום יום של הילד                                                                                                                 .

התערבותו של הקלינאי במסגרת מיוחדת לליקויי שמיעה:

עבודה פרטנית של מינימום פעמים בשבוע עם התלמיד.

עבודה קבוצתית בתוך הכיתה.

 ובנוסף  במסגרת זו יש לידע את המורה בכיתה בחשיבות השימוש במערכת ההגברה האישית והכיתתית ולתת הדרכה שיטתית בתיפעולה ובבדיקת תקינותה.

יש צורך בהדרכה בנושא עבודה על שילוב מיומנויות תקשורת, כמו: שפה, תפיסה שמיעתית, הפקת דיבור וקריאת דיבור, במהלך השעור, בנושא הנלמד. על קלינאי התקשורת לידע את המורה בדבר התפקוד השמיעתי ויכולותיו השפתיות והמילוליות של כל תלמיד, על-מנת ששילוב התירגול יעשה עם גרויים ומטלות, בהתאם לרמתו של כל אחד. פירוט הצרכים של כל תלמיד, בהתאם .ליכולותיו המיוחדות, יידון בפגישת מורה-קלינאי. העבודה במהלך השיעור יכולה להיעשות בשיתוף פעולה בין המורה והקלינאי, תוך מתן הסבר והדרכה.

 

מרפא בעיסוק

תפקידו של המרפא בעיסוק בעבודתו המקצועית עם אוכלוסית תלמידים ליקויי ראיה \עוורים מתמקדת בביצוע והשגה של:

1-    הערכה התפתחותית ותפקודית של התלמידים בשכבות גיל שונות במגוון תחומי תפקוד ו בראשן :ניידות ,מיומנות ידיים ,הבחנה טקטילית במישוש וזיכרון שמיעתי.

2-    בניית תוכניות טיפול ותוכניות התערבות לשיפור המיומנויות ההתפתחותיות והיכולות התפקודיות שהתגלו כבלתי יעילות  במידה מספקת.

3-    הדרכת הצוות החינוכי וההורים בתחומים שונים כגון : ניידות עם מקל עוורים ורכישה של מיומנויות זיכרון שמיעתי כפיצוי  לאובדן הראיה

4-    פיתוח כילים טיפוליים חדשים ,אסטרטיגיות למידה חדשות ומותאמות ודרכי התערבות יעילות יותר לאוכלוסיה יחודית זאת.

5-    חיפוש מתמיד אחר חידושים טכנולוגיים והתאמות חדשות של אביזרים עבור אנשים עם לקות ראיה או עיוורון מלא.

 

 

תרפיה באומנות

תרפיה באומנות הינו ענף של פסיכותרפיה המציע שפה אחרת בלתי מילולית וסימבולית לביטוי עצמי ,רגשי ותחושתי . הטיפול באומנות  מתאים במקום בו נגמרות המילים או שאלו אינן מצליחות לדייק רגשות ותחושות ומתאים לאלו המתקשים בביטוי מילולי כמו גם לאלו שיכולתם המילולית  דלה.

התרפיה משתמשת באומניות כדי לחשוף ולהבין תהליכים נפשיים ומספקת סביבה מוגנת בה יכול חומר מודחק ולא מודע לעלות על פני השטח ,שפת האומנות מאפשרת גשר בין העולם הפנימי והחיצוני ואינטגרציה רבה יותר בין השניים.

 

מהי תראפיה במוסיקה

תרפיה במוזיקה היא תהליך טיפולי שבו התרפיסט יוצר קשר עם מטופל - אדם (ילד או מבוגר) שבא לקבל עזרה מקצועית בשל הפרעות, בעיות, מצבי מצוקה או משברים - בין שהם פיזיים ובין שהם נפשיים, שכליים, התנהגותיים, חברתיים, תקשורתיים או רוחניים. השימוש שעושים המטופל והמטפל במילים, במוסיקה ובאלמנטים מוסיקליים בשימוש כלי נגינה שונים מביאים לחוויות מוסיקליות וגורמים להתקדמות ושינוי.הקשר בין המטפל למטופל נוצר באמצעות מוזיקה ומילים. מטרת הטיפול היא לשנות סימפטומים פתולוגיים, דפוסי חשיבה והתנהגות הרסניים ולחזק צמיחה והתפתחות אישית על מנת לממש את הפוטנציאל של אותו מטופל.
המוזיקה היא אמנות המאפשרת הבעה, קשר ותקשורת אנושיים. הטיפול נשען באופן

 המוזיקה היא אמנות המאפשרת הבעה, קשר ותקשורת אנושיים. הטיפול נשען באופן מסיבי על עשייה מוזיקלית, הכוללת שימוש במוזיקה חיה - אלתור, ביצוע, הלחנה ושירה, ושימוש במוזיקה מוקלטת - האזנה למוזיקה. השימוש במוזיקה נעשה על מנת להעמיק, להרחיב ולדרבן את התהליך הטיפולי ולהגיע לשינויים סובייקטיביים בעולם הפנימי והבין-אישי של המטופל, בהתנהגותו ובתפקודיו.השינוי בחדר טיפול ומחוצה לו חייב להיות תרפויטי בטבעו, כלומר עליו להתייחס ספציפית לבעיה שהמטופל הביא לטיפול, והוא צריך להביא את המטופל קרוב יותר למצב של בריאות. התרפיסט במוזיקה צריך להיות בעל ידע ומיומנות הנדרשים כדי להגיש את העזרה המקצועית הדרושה. לשם כך עליו להיות בוגר תכנית לימודים בתרפיה במוזיקה ולקבל הכרה במעמד על-ידי האיגוד המקצועי והרשויות המתאימות.

 

ביבליותרפיה :

במובן הפשוט ביותר של המילה פירושה: סיוע נפשי באמצעות ספרות.

הביבליותרפיה היא טכניקה טיפולית שמטרתה, להביא להבנה, להתפתחות תקינה ולגדילה אישית. מדובר בתהליך אינטראקציה דינאמית בין אישיות הקורא ובין הספרות. הביבליותרפיה היא שיטת טיפול המסייעת למניעה ולפתרון בעיות נפשיות וחברתיות באמצעות קריאה עצמית או קריאה מודרכת.

בטיפול הביבליותרפויטי פוגש האדם את עצמו באמצעות הטקסט. הוא מגיע לתובנה לגבי עצמו ומוצא דרכי התמודדות חדשות לפתרון בעיותיו. הביבליותרפיה מאפשרת לאדם לבטא במילים בעיות רגשיות, חרדות וכו'. בעזרתה ימצא האדם תמיכה, חיזוק הדימוי העצמי, תובנה ופורקן באופן עקיף ולא מאיים

ביבליותרפיה מתאימה במיוחד לילדים מאחר והיא מאפשרת להם לבוא במגע ולעבד את התכנים המציקים להם בדרך יצירתית ועקיפה.

 פיזיותרפיה:

פיזיותרפיה הוא מקצוע מתחום מקצועות הבריאות. זהו מקצוע הוליסטי הרואה את האדם כמכלול ולא רק את הליקוי בו יש לטפל. זה מקצוע המשלב היבטים שונים של טיפול באדם אשר לו קשיים מוטוריים. הפיזיותרפיסט מטפל במגוון רחב של בעיות וקשיים, במצבים פיזיים שונים ובקשיים מוטוריים המשפיעים על תפקודו של האדם.

מטרות הטיפול הפיזיותרפי מגוונות שיקום יכולות שאבדו או טרם נרכשו עד לשימור מצב קיים ומניעת התדרדרות .

תפקידי הפיזיותרפיסט במערכת החינוך

, היפוטוניה מיפוי ואיתור - איתור תלמידים עם קשיים מוטוריים הלומדים.

הערכה - הערכת יכולותיו וקשייו של התלמיד בסביבה הטבעית שלו, קרי בית הספר/גן. הכנת תכנית טיפול לשיפור יכולותיו המוטוריות של התלמיד ,

התאמת ציוד ואבזרי עזר

שימוש במכשיר עזר

הדרכה למורה ו/או למשפחה .

אוכלוסיית היעד : חרשים ועיוורים.      

גילאים: מגיל 3 שנים עד גיל 13.  

סוגי לקויות: תלמידים עיוורים וחרשים אשר סובלים מליקויים בהליכה עקב בעיות של שיווי משקל סטטי ו/או דינמי, שהינה נגרמת כתוצאה מאי התמצאות מרחבית, בעיות בתחושה שטחית או בתחושה עמוקה . כמו כן טיפול בילדים שסובלים מבעיה במעברים כגון מעבר ממצב ישיבה למצב עמידה ולהפך, בעיות ריצה אי רציפה, בעיות של תפקוד יומיומי שנגרמים עקב הבעיות הנ"ל. חולשות בחגורת הכתפיים ,גפיים עליונות, והפרדה בין האצבעות לילדים עיוורים אשר מקשה עליהם בשימוש במכשיר פרייל לכתיבת עיוורים.

 

 

Comments