Speech Team Information


 

Membership signup for 2019-2020

Event and Author Sign Up

The home tournament marks a change in our team. We cut down to our regional team for the Belleville West Tournament and Metea Tournament. Please note that I still need the team members to help run the regional tournament as timers and room chairs.
Friday is our speech theater to showcase our regional team and to allow our seniors to have their kiss goodbye. (We will have the youngest team at regionals since 1997. In fact, we have not had a freshman in a main event since that date.)

PIR practice will start on Tuesday. CAST: Kellen Wilson as Detective/ Keanue, Griffin Wilson is the Main Teenage Protagonist, Isaac Dahl is the Creepy Leader, Grace Tang is the Bad Mime and the Tour Guide.

GI tryouts will occur on Thursday at 4:30pm. in Mr. Carter's room.



Below are some of the highlights from the home tournament:

Tournament champions include:  Lucas Carter in Next-In Varsity Dramatic Interpretation,  and Jocelyn Bradshaw in JV Humorous Interpretation.
Other award winning finalists include:  Griffin Wilson, Kellen Wilson 6th jv dda, Genevieve Smalley 5th jv di, Maggie Teaman 6th jv di, Virginia Broadbooks 4th jv extemp and 2nd jv imp, Braelyn Finley and Genevieve Smalley 2nd jv HDA, Dakota Carroll and Kyleigh Hoskins 5th jv HDA, Lucas Carter 2nd Varsity HI, Dinesh Gopi 5th jv HI, Abigail Lebar 5th jv DEC, Aly Poani 6th jv OC, and Melody Miller 2nd jv Radio.

Melody Miller and Dinesh Gopi broke for the first time at their last tournament of the season.

The following returning members have all earned more NSDA points this year than last year: Jocelyn Bradshaw, Audrey Brinkmeyer, Isaac Dahl, Paige Garcia, Abigail LeBar, Sophia Manasala, Aly Poani, Griffin Wilson, and Kellen Wilson.

Lucas Carter has earned 62 varsity points and is now tied for the 10th placement on the pre-season hall of fame that has been recorded for the past 26 seasons/ years.

I look forward to what we can achieve in the post season IHSA State Series, Districts, Group Interpretation, and National Tournament.



Congratulations to the speech team on their fifth place performance at the Mt. Vernon Tournament.


Tournament champions include:  Lucas Carter in Next-In Dramatic Interpretation, Audrey Brinkmeyer in JV Dramatic Interpretation,   Griffin Wilson and Kellen Wilson in JV Humorous Duet Acting, Virginia Broadbooks in JV Impromptu Speaking, Nate Wieman in Next-In Radio Speaking, and Abigail Lebar in JV Special Occasion Speaking.


Other award winning finalists include:  Genevieve Smalley, Clare Grady, Grace Tang, Dakota Carrol, Kyleigh Hoskins, Braelyn Finley, Aly Poani, and Josh Eiter.


Congratulations to the speech team on their performance at the Western Kentucky University Tournament.  


Award winning competitors include:  Josh Eiter, Lucas Carter, Grace Tang, Clare Grady, Lucas Altman, and Nate Wieman.


Congratulations to the speech team on their 5th place performance at the University High School Speech Tournament.  


    Award winning qualifiers include:  Josh Eiter, Lucas Carter, Kellen Wilson, Griffin Wilson, Audrey Brinkmeyer, Maggie Teaman, Virginia Broadbooks, Genevieve Smalley,             Braelynn Finley, Dakota Carroll, Kyleigh Hoskins, Jocelyn Bradsaw, Abby LeBar, and Sophie Manasala. 


Congratulations to the speech team on their performance at the Richwoods High School Speech Tournament.  


    Tournament Champions include:  Lucas Carter in Varsity Dramatic Interpretation, Grace Tang and Claire Grady in JV Humorous Duet Acting, Jocelyn Bradshaw in JV Original         Oratory and JV Humorous Interpretation, and Audrey Brinkmeyer in JV Oratorical Declamation.   

        Other award winning qualifiers include:  Kellen Wilson, Griffin Wilson, Josh Eiter, Virginia Broadbooks, Isa Phillips, Braelynn Finley, Grace Tang, Clare Grady, Aly Poani,         and Abby LeBar.  


Congratulations to the speech team on their 3rd place performance at Limestone High School.  

    Tournament Champions include Lucas Carter in varsity Humorous Interpretation and Audrey Brinkmeyer in jv Oratorical Declamation.  Other award winning finalists include:          Griffin Wilson, Kellen Wilson, Kristin O’Donnell, Genevieve Smalley, Virginia Broadbooks, Isa Phillips, Zuhair Saeed, Braelynn Finley, Grace Tang, Clare Grady, Dakota                 Carroll, Kyleigh Hoskins,  Jocelyn Bradshaw, Xander Try, and Aly Poani.


Congratulations to the speech team on their fifth place performance at the Olympia High School Speech Tournament.  


    Tournament Champions include:  Virginia Broadbooks in JV Extemporaneous Speaking and Audrey Brinkmeyer in JV Dramatic Interpretation.  

    Other award winning qualifiers include:  Kellen Wilson, Griffin Wilson, Maggie Teaman, Genevieve Smalley, Braelynn Finley, Grace Tang, Clare Grady, Issac Dahl, Maggie             Teaman, Aly Poani, Jocelyn Bradshaw, Lucas Carter, Abby LeBar, and Kristen O'Donnell.  



December 14: Mt. Vernon

January 11: Canton 

January 18: Glenwood 

January 24: Speech Theater* 

January 25: Belleville West* (Regional Team only)/ Carl Sandburg (PF/ LD)

Feb. 1: Meta* (Regional Team only)

Feb 8: Regionals (Glenwood)* 

Feb.15: Sectionals (Belleville West)* 

Feb. 21-22: State—Peoria* 

March 6th & 7th: Districts* 

March 19-21: State Debate

March 20-21: GI Sectionals (Glenwood)* 

March 27-28: GI State* 

June14-19: Nationals— Albuquerque, New Mexico


 
 
Ċ
Ken Carter,
Aug 19, 2019, 4:11 AM
Comments