✦ ۴- موضوع‌های داغ

موضوع‌های داغ بخشی از بالاترین هستند که لینک‌های مربوط به یک موضوع داغ روز را جمع‌آوری می‌کنند. دقت کنید هم باید موضوع «داغ» باشد و هم مربوط به «روز»، یعنی به طور موقت مهم شده باشد. بنابراین هر موضوع مهمی الزاما موضوع داغ نیست.


هر کس با داشتن اعتباری بیشتر از بیست و پنج‌هزار می‌تواند یک موضوع داغ اضافه کند. با مراجعه به این قسمت می‌توانید مهمترین لینکهای یک موضوع را پیدا کنید. همینطور اگر بحثهای زیادی در مورد یک موضوع در روزنامه‌ها یا وبلاگها انجام شده‌است، با مراجعه به آن موضوع در بالاترین می‌توانید جالب‌ترین لینک‌های آن زمینه را پیدا کنید. بالاترین ممکن است عنوان یا توضیح موضوع داغ شما را ویرایش کند تا مطابق با استانداردهای آن شود.


موضوع‌های داغ باید از موضع بی‌طرفانه نوشته شوند. در این مورد، خواندن «سیاست‌های ویکیپدیا: دیدگاه بی‌طرف» را توصیه می‌کنیم. هنگام اضافه کردن موضوع داغ لطفا این را در نظر داشته باشید، حتا اگر تمام کائنات با نگاه شما موافق باشند.


به دلیل اهمیت موضوع‌های داغ و نیز در صورت مغایر بودن آن با قوانین، بالاترین ممکن است عنوان یا توضیح شما را تصحیح و یا موضوع داغ را حذف نماید.

۴- قوانین موضوع‌های داغ:

۱-۴ اهمیت اخیر و موقت موضوع

۱-۱-۴ موضوع داغ باید به طور موقت مهم شده باشد.  به این ترتیب لینک‌هایی که به موضوع داغ  اضافه می‌شوند همگی باید جدید باشند. 

مثلا «جنگ آمریکا در عراق» یا «زنان» با این تعریف موضوع داغ نیست، اما موضوعی مثل «انتخابات شوراها» یا «درگذشت بیات» با پوشش خبری وسیع، می‌تواند موضوع داغ باشد.

۲-۱-۴ ایجاد موضوع داغ برای سالگردها، مناسبتهای سالانه، اعیاد و جشن‌ها و مواردی از این دست مجاز نیست مگر این که به خاطر برگزاری آن سالگردها، اتفاقات یا اخبار جدیدی تولید شده باشد.

  • می‌توانید جهت بزرگداشت مناسبت‌ها و جشن‌های سالانه از امکان تغییر لوگوی بالاترین استفاده کنید. اگر روز مورد نظر در تقویم بالاترین وجود ندارد با بالاترین تماس بگیرید تا روز مورد نظر را به تقویم بالاترین اضافه کنیم آنگاه با اضافه کردن یک برچسب مشترک به لینک‌های مربوطه می‌توان همه آنها را در یک صفحه جمع‌آوری کرد و با کلیک بر روی لوگوی بالاترین همه لینکهای مربوطه در یک جا دید.

۳-۱-۴ اگر موضوعی شرط اصلی اهمیت اخیر را دارا باشد و ده لینک اصلی آن ظرف حداکثر سه روز گذشته ارسال شده باشند، می‌توان لینک‌های تا یک ماه گذشته که به مطلب مربوط هستند را به موضوع داغ اضافه کرد. در غیر این صورت ایجاد موضوع داغ بر اساس لینک‌های قدیمی‌تر از سه روز مجاز نیست.

زمان ارسال لینک‌ها در نشانی اینترنتی‌ آنها نمایش داده می‌شود. به عنوان مثال این لینک: https://balatarin.com/permlink/2012/3/19/2971581 در تاریخ 2012/3/19 ارسال شده است.

۲-۴ شرایط لینک‌های یک موضوع داغ

۱-۲-۴ برای ایجاد یک موضوع داغ باید حداقل ده لینک درباره آن موضوع در بالاترین وجود داشته باشد.

۲-۲-۴ لینک‌های یک موضوع داغ باید توسط کاربرهای مختلف ارسال شده باشند. 

۳-۲-۴ کپی کردن مطلب خبرگزاری‌ها در وبلاگ‌های شخصی و لینک کردن این وبلاگ‌ها در بالاترین و اضافه کردن این لینک‌ها به موضوع‌های داغ منجر به حذف موضوع داغ مزبور و مسدود شدن امکان ارسال لینک از این وبلاگ‌ها خواهد شد.

۴-۲-۴ اضافه کردن لینک از دامین‌های مشابه به یک دامین اصلی یا لینکهای تکراری که با تغییر در نشانی اینترنتی ارسال می‌شند به موضوع‌های داغ موجب حذف موضوع داغ خواهد شد.

۵-۲-۴ ظرف نیم ساعت بعد از ایجاد موضوع داغ، لینک‌ها را به آن اضافه کنید، در غیر این صورت ممکن است موضوع داغ شما حذف شود.

۶-۲-۴ ده لینک‌ اصلی یک موضوع داغ باید حداکثر ظرف سه روز گذشته ارسال شده باشند. بعد از اضافه کردن ده لینک اصلی به یک موضوع می‌توان مطالب مرتبط با موضوع را که ظرف یک ماه گذشته ارسال شده‌اند به موضوع داغ اضافه کرد.

۳-۴ قوانین ساختاری موضوع‌های داغ
۱-۳-۴ شرح موضوع داغ را به طور خلاصه (حداکثر ۲۵۰ کلمه) در بخش توضیحات درج کنید. دقت کنید توضیح از حجم در نظر گرفته برای بخش توضیحات بیشتر نشود و از کادر مربوط به آن خارج نشود.

۲-۳-۴  از اضافه کردن لینک‌های قدیمی‌تر از یک ماه به موضوعات داغ خودداری کنید.  

۳-۳-۴ در هنگام ایجاد عنوان و توضیح موضوع داغ به فواعد دستور خطّ فارسى مصوّب فرهنگستان زبان و ادب فارسى پایبند باشید. حتی اگر در نوشته‌های معمول خود به این نکات توجه چندانی ندارید، به هنگام ایجاد عنوان موضوع داغ به نکات اصلی این قواعد مانند نشانه‌گذاری و فاصله‌‌گذاری صحیح  و استفاده صحیح از نیم‌فاصله دقت کنید.

۴-۳-۴ هرکاربر با امتیاز بالای سی‌هزار تنها می‌تواند یک موضوع داغ در هفته ایجاد کند.

۵-۳-۴  قبل از ایجاد موضوع داغ دقت کنید که قبلا در این مورد موضوع ایجاد نشده باشد. موضوع‌های داغ تکراری حذف‌ می‌شوند و شما تا یک هفته امکان ایجاد موضوع داغ را از  دست خواهید داد.

۶-۳-۴ تصویر موضوع داغ

۱-۶-۳-۴تصویر موضوع داغ باید به موضوع مربوط باشد

۲-۶-۳-۴  تصویر موضوع داغ باید مربع (طول و عرض مساوی) باشد. 

۳-۶-۳-۴ در مورد کپی‌رایت عکس‌های انتخاب شده دقت کنید. در صورتی که عکس را از وبلاگ یا مجموعه یک عکاس ایرانی برمی‌دارید از او اجازه بگیرید. 

۴-۶-۳-۴ از استفاده از تصاویر خشونت‌آمیز نظیر صحنه دار زدن یا قطع کردن دست بپرهیزید.

۴-۴ قوانین مربوط به محتوا: مطالب مجاز و غیرمجاز در یک موضوع داغ

۱-۴-۴ هنگام درج عنوان یا توضیح از هرگونه اظهارنظر شخصی پرهیز کنید. عنوان و توضیح موضوع داغ باید از دیدگاه بی‌طرف نوشته شود به طور ساده خواننده از عنوان مطلب شما نباید پی به عقاید شخصی شما ببرد. 

۲-۴-۴ ایجاد موضوع داغ بر اساس شایعه غیرمجاز است. 

۳-۴-۴ ایجاد موضوع داغ بر اساس تحلیل‌های سیاسی-اجتماعی مجاز نیست.

۴-۴-۴ موضوع داغ نباید دستاویزی برای تبلیغ یا بزرگنمایی عملکرد یک فرد یا نهاد سیاسی باشد.

چندی است که احزاب و گروه‌های سیاسی با توجه به پرمخاطب بودن موضوع‌های داغ بالاترین، برای تبلیغ و بزرگنمایی عملکرد یک فرد یا یک گروه به استفاده جهت‌دار از موضوع‌های داغ بالاترین رو آورده‌اند. به عنوان مثال با وجود حضور تعداد زیادی از فعالان اجتماعی و سیاسی در زندان‌های ایران به طور دائم در مورد یک زندانی خاص موضوع داغ ایجاد شود یا با وجود تعداد زیاد کنشگران اجتماعی و فعالان حقوق بشر که زندگی خود را صرف بازگویی و حل مشکلات حقوق بشر در ایران کرده‌اند تنها خبر مصاحبه یا سفر برخی افراد با کپی شدن در وبلاگ‌های مختلف به صورت موضوع داغ  توجه عموم خوانندگان را به خود جلب کند. در این موارد بالاترین موضوع داغ را حذف خواهد نمود. 

۵-۴-۴ بازی وبلاگی  به عنوان موضوع داغ:

از ابتدای تشکیل بالاترین، موضوع‌های داغ فراوانی بر اساس بازی‌های وبلاگی ایجاد شده‌اند. با وجود آن که بر اساس قوانین، نمی‌توان بر اساس مطالب تحلیلی موضوع داغ ایجاد کرد، اما از آنجا که این موضوع از قدیم در بالاترین رسم بوده و همچنین به جهت تشویق وبلاگ‌نویسان و گرامیداشت هر گونه کار گروهی، ایجاد موضوع داغ بر اساس بازی‌های وبلاگی، بلامانع است.

لطفا در هنگام ایجاد موضوع داغ بر اساس یک بازی وبلاگی به نکات زیر توجه کنید:

۱-۵-۴-۴ در یک بازی وبلاگی حداقل باید ده وبلاگ نویس مستقل شرکت داشته باشند. کپی کردن یک مطلب در چند وبلاگ یا ارسال بیش از یک مطلب از یک وبلاگ برای رساندن تعداد لینک‌ها به ده عدد موجب حذف موضوع خواهد شد.

۲-۵-۴-۴ برای تبلیغ بیشتر بازی وبلاگی و جذب نویسندگان از گرو‌ه‌های مختلف می‌توانید با بالاترین تماس بگیرید تا موضوع بازی وبلاگی را در بخش اعلانات بالاترین به اطلاع سایر کاربران برسانیم. بهتر است این کار را حداقل از یک هفته قبل شروع کنید. 

۶-۴-۴  ارسال لینک با موضوع اعلام برنامه از سوی افراد با هویت صرفا مجازی بر اساس قوانین بالاترین ممنوع است. موضوع‌های داغ با این مضامین نیز حذف خواهند شد.

۵از دست دادن امکان ایجاد و ویرایش موضوغات داغ

۱-۵ در صورت اصرار کاربری برای ایجاد یا ویرایش غیر قانونی موضوعات داغ، امکان ارسال و ویرایش موضوعات داغ از وی سلب خواهد شد.

Comments