Hakkımızda‎ > ‎

Basında Biz
Yerel Gazetelerde Çıkan Haberler

Avrupa Proje, Erzincan’da Proje danışmanlığı yapan ve bu amaçla hizmet veren ilk Profesyonel firma. Geçtiğimiz aylarda sonuçlanan SODES ve KUDAKA desteklerinde danışmalıklarını verdikleri 5 proje ile yaklaşık 500 Bin TL civarında bir desteğin onaylanarak Erzincan’da sosyal amaçlarla kullanılmasına katkıda bulunulmuş. Şu anda ise bu projelerin başlamasıyla birlikte koordinasyon ve danışmanlık görevini üstlenerek projelerin başından sonuna kadar en sağlıklı biçimde yürütülmesini ve hayata geçmesini sağlıyor. Bu noktada sadece projelerin yazımı değil, uygulanması ve yönetimi konusunda da hizmet veriliyor.

Kendisi ile bu desteklerle ilgili görüştüğümüz Genel Müdür Mine Dumlar, bu nokta da önümüzdeki günlerde bu programların yeniden açılacağını, yerel kurum, kuruluş ve işletmelerimizin büyüme ve gelişme hedefiyle bu programlara başvurmalarının hem şehrimize hem de bölgemize önemli katkılar sağlayacağını belirtti. Yeni dönemde açılacak KUDAKA desteklerinin özellikle mevcut iş hacmini geliştirmek, kapasitesin arttırmak, pazar payını arttırmak ve büyümek isteyen işletmeler için çok önemli bir fırsat ortaya koyduğunu belirten Mine Dumlar, projelerin oluşturulmasından, yönetimine ve sonuçlandırılmasına kadarki tüm süreçlerde danışmanlık hizmetlerini verdiklerini dile getirdi.

Genel Müdür Mine Dumlar, henüz Erzincan’da bulunmayan fakat 2011 de Erzincan’ın da dâhil olması beklenen TKDK(Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu)-IPARD Hibe programında ve 7 Çerçeve dâhilinde şu anda Urfa ilinde gerçekleşen 12,5 Milyon Euro’luk bir hayvancılık projesinde ön onayın alındığını ve proje sürecinin olumlu bir biçimde devam ettiğini belirtti. Programın Erzincan’da da açıklanması ile birlikte hayvancılık ve tarım alanında faaliyet yürütmeyi düşünen işletmelerin ve ya şahısların kendilerinden danışmanlık hizmeti alabileceklerini belirtti. Yine tarım ve hayvancılık ile ilgili bölgemizde devam eden destek ve kredi programlarından bahseden Mine Dumlar, Erzincan bölgesi için uygun olabilecek Simental (kırmızı alaca), Brown Swiss (Montofon), Holstein (Siyah Alaca) gibi sütçül, Hereford, Angus (Aberden) gibi etçil ırkların yetiştiriciliğine yönelik projelerin hazırlanabileceğini, Urfa ilinde bahsedilen büyüklükte olmasa bile bu tür bir yatırım düşünebilecek işletmelere yönelik daha küçük ölçekte fırsatların bulunduğunu ifade etti. Önümüzdeki günlerde Erzincan’da hayvancılık ile ilgili yatırım yapmak isteyen bazı yatırımcılara yurtdışına giderek, uzmanlarca  Angus, Simental ve Holstein ırkından sığır seçim yapacaklarını ve Erzincan’a getireceklerini  belirten Mine Dumlar, benzer talepler olduğu taktirde doğru ırk seçiminin yapılması, yerinde seçimle hayvanların belirlenmesi  ve uygun fiyatlarda alımların gerçekleşmesi noktasında da destek verdiklerini ifade etti.

Son olarak KOSGEB in yeni desteklerinin birçok işletme ve şahıs için fırsatlar ortaya koyduğunu dile getirdi. Ayrıca KOSGEB’in yeni girişimciler için hibe ve kredi içerikli desteklerinin bulunduğunu, tüm bu konular ile ilgili de herhangi bir danışmanlık ücreti talep etmeden bilgi isteyen herkesi bilgilendirdiklerini belirtti.

Avrupa Proje Danışmanlık, 2010 yılında Proje Danışmanlığı, Proje Yönetimi, İnsan Kaynakları Danışmanlığı ve Hizmeti Sağlanması, Avrupa Birliği Hibe Programları, TÜBİTAK, KOSGEB, DPT bağlantılı Bölgesel Ajansların yürüttüğü destek programları, Yönetim Danışmanlığı, Pazarlama ve Satış Danışmanlığı ve Hizmet sağlanması gibi faaliyetleri bünyesinde bulunduracak biçimde Erzincan’da kurulmuş. Şirket her ne kadar 2010 yılında kurulmuş olsa da kurucular ve danışmanlar uzun yıllar farklı sektörlerde hem teknik hem de yöneticilik anlamında deneyimli kişiler. Avrupa Proje, Erzincan’da Büyük Çarşı İş Merkezinde bulunan ofislerinde bilgi almak isteyen tüm Erzincanlıları misafir ediyor.

Kuruculardan Mine Dumlar, Bakü Tiflis Ceyhan Boru Hattı Projesi kapsamında 5 yılı aşkın bir süre sosyal sorumluluk projelerinde proje Koordinatörlüğü yapmış, birçok köy ve ilçede projelerin yürütülmesini sağlamış, BTC, BOTAŞ, Kızılay ve Kızılhaç ile birlikte uluslararası proje deneyimine sahip bir kişi. Ayrıca iki üniversite bitirmiş, proje yönetimi, iş hayatında verimlilik, girişimcilik, dış ticaret, genel yönetim gibi birçok eğitime katılmış, birçok sertifikaya ve ödüle de sahip. Geçmiş dönemde birçok ulusal ve uluslararası projede görev almış ve sonuçlandırmış. Mine Hanım’ın yönetiminde Erzincan bölgesinde tarım, hayvancılık, kırsal kalkınma, yöresel gelişim konu başlıklarında birçok proje uygulanmış. Kooperatifler kurulmuş, istihdam sağlanmış, büyük şehirlerde sunumlar yapılmış ve birçok faaliyet başarıyla sonuçlanmış.

Diğer bir kurucu partner Mükremin Yüksel ise, hem Türkiye’de hem de yurt dışında birçok büyük projede ve şirkette görev yapmış bir kişi. Türk Telekom, Siemens Business Servicess, Turkcell, Edutime Academy of Information Technologies, Time Education Group, Microsoft gibi şirketlerde Bilişim Teknolojileri, Satış&Pazarlama,Genel Yönetim alanında danışman, üst düzey yönetici ve partner olarak çalışmış. Gama Qatar, Japan Gas Corporation, Chiyoda Corporation, Exxon Mobil gibi dünyanın en büyük enerji ve Constuction şirketleri ile de yurtdışı proje deneyimine sahip. Ayrıca bilgisayar ve bilişim teknolojileri konusunda Türkiye’de az sayıda bulunan ve Microsoft’un en üst düzey eğitmenlik sertifikalarından Microsoft Certified Trainer (MCT), Microsoft Certified  Learning Consultant, Microsoft Certified Professional Developer (MCPD), Microsoft Certified Technology Specialist (MCTS) gibi ünvanlara sahip.

Şimdi ise Erzincan ve bölgesinde Şahıslar, Kobiler, Dernekler ve Kamu kuruluşlarına yönelik farklı projelerin oluşturulması, projelerin yazılması, hayata geçirilmesi, insan kaynakları temini, danışmanlığı, profesyonel yönetim desteği, genel satış ve pazarlama, internet pazarlama, reklam, yönetimi ve sonuçlandırılması safhalarında danışmanlık ve operasyon hizmetleri veriyorlar. (www.avrupaproje.com)


Engelliler için yapılan SODES projeleri amacına ulaştı

 Danışmanlık ve Koordinasyonu Avrupa Proje tarafından gerçekleştirilen Kızılay SODES projeleri başarıyla sonuçlanıyor. "Engelliler için terapi merkezi" ve "Engellerimizi bilgi teknolojileri ile aşıyoruz" projeleri sona yaklaşırken, açılışı yapılan hizmetler takdir topladı.

SODES tarafından finanse edilen, Erzincan Valiliği koordinasyonunda yürütülen ve Kızılay Rehabilitasyon Merkezi tarafından yürütülen “Engellerimizi Bilgi Teknolojisi İle Aşıyoruz” ve “Engelliler İçin Terapi Merkezi” projeleri amacına ulaştı.

SODES tarafından finanse edilen, Erzincan Valiliği koordinasyonunda yürütülen ve Kızılay Rehabilitasyon Merkezi tarafından yürütülen “Engellerimizi Bilgi Teknolojisi İle Aşıyoruz” ve “Engelliler İçin Terapi Merkezi” projeleri amacına ulaştı. Kızılay Rehabilitasyon Merkezi tarafından yapılan projeler düzenlenen program ile tanıtıldı. Kızılay Rehabilitasyon Merkezi binasında düzenlenen programa Erzincan Vali Yardımcısı Adem Keleş, kamu kurum ve kuruluşların amirleri ve veliler katıldı. Programda Projelerin koordinatörü olan Mine Can Dumlar, projeler hakkında bilgiler verdi. Mine Can Dumlar, “Engellerimizi Bilgi Teknolojisiyle Aşıyoruz’ projesi kapsamında 7-35 yaş arası zihinsel ve fiziksel engeli bulunan bilgi teknolojileriyle tanıştırılarak, sosyalleştirilmeleri artırılıyor. 

Bu kapsamda; 130 kişi hedef kitlemiz. 52 bin 234 TL bütçemiz, 50 bin 834 TL SODES tarafından bin 390 TL Kızılay Derneği Erzincan Şubesi tarafından eş finansal olarak karşılanmaktadır. 

Proje sayesinde metalyenler aldık. 3 akıllı sınıf oluşturduk. 17 bilgisayarlı akıllı tahtalı bir bilgi teknolojisi laboratuarı oluşturduk. Diğer bir projemiz ise “Engelliler İçin Terapi Merkezi’ projesi. Yapılan çalışmalarda 1-45 yaş aralığında engelli çocuklarımızın ve kişilerin terapi ile kişisel yetersizliklerini minimum düzeye indirmeye çalışıyoruz. Bu yöntemler ile sosyalleştirmelerini artırılması içindir. Proje kapsamında 200 kişi faydalanması ön görüldü ve faydalanıyor. Toplam bütçesi 64 bin TL. Proje kapsamında spor aletleri alınmış. Uzayterapi ve fizyoterapi sınıfları yapılmıştır” dedi. Davetliler daha sonra Kızılay Rehabilitasyon Merkezinde proje sayesinde teknolojiyle donatılan sınıfları gezdiler ve yetkililerden bilgi aldılar.

http://www.erzincan24.com/News-file-article-sid-9515.html
http://www.habercan.com.tr/tr/index.php?option=com_content&view=article&id=190:engelliler-icin-yaplan-sodes-projeleri-amacna-ulat&catid=46:guencel
http://www.ozsozgazetesi.com/popup/haber-yazdir.asp?haber=1049
http://www.kazankayagazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=1546

Üzümlülü Kadınlar İlçe Ekonomisine Can Verecek

Erzincan’ın Üzümlü İlçesi’nde Üzümlü Ziraat Odası tarafından projesi yapılan ve Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Kadınlar Üretiyor, İlçemiz Güçleniyor” projesi tanıtım çalışmaları başladı.


Tanıtım çalışmaları kapsamında Üzümlü Ziraat Odası Başkanı İhsan Yeşilbaş, Erzincan Esnaf ve Sanatkârları Birliği Başkanı Necmettin Ünal, Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Mahmut Karakelle, Nureddin Aksun ve Proje Danışmanı Mine Can Dumlar Erzincan Valisi Abdülkadir Demir’i makamında ziyaret ettiler.Proje hakkında Vali Abdulkadir Demir’e bilgi veren Üzümlü Ziraat Odası Başkanı İhsan Yeşilbaş, projenin amacının; kadınlara istihdam olanağı sağlamak, geleneksel ürünlerin turistik değerlerini ortaya çıkarmak, bölgedeki turistik ürünleri geliştirerek büyük pazarlara ulaşmasını sağlamak, Üzümlü Ziraat Odası’nın bilgi, teknik ve sosyal altyapısını güçlendirmek, güçlü bir örgütsel yapıya ulaştırmak ve kurumsal ve teknik kapasitesini geliştirmek olduğunu belirtti. Başkan Yeşilbaş ziyarette yaptığı konuşmada “ Bu proje ile Üzümlü’deki kadınların hali hazırda tarımsal ürünlerini kurutarak veya bir takım işlemlerden geçirerek elde ettikleri ürünlerin turistik ürün haline dönüştürülerek pazarlanmasına öncülük edilmesi planlanmaktadır.” dedi. Yeşilbaş proje kapsamında 20 kadına çeşitli eğitimler verilerek üretim çalışmalarının yapılacağını ve daha sonra tanıtım ve pazarlama çalışmalarına yer verilecek olan projenin ilçe için çok önemli bir adım olacağını söyledi. Erzincan Esnaf ve Sanatkârları Birliği Başkanı Necmettin Ünal ise birlik olarak Üzümlü Ziraat Odası’na destek olduklarını ve bu projelerin kalkınmada öncülük eden adımlar olduğunu belirtti. Vali Abdülkadir Demir ise bu tür projelerin Erzincan için önem arz ettiğine dikkat çekerek proje çalışmalarında Üzümlü Ziraat Odası’na destek olacaklarını söyledi. Vali Demir ayrıca böyle bir proje yaparak Üzümlü’ye katkı sağladıkları için Üzümlü Ziraat Odası Başkanı İhsan Yeşilbaş ve yönetim kurulu üyelerini kutladı.

(http://www.haberciniz.biz/uzumlulu-kadinlar-ilce-ekonomisine-can-verecek-993014h.htm)

Kadınlar Üretiyor, İlçemiz Güçleniyor Projesi ziyaretleri sürüyor

Üzümlü Ziraat Odası, Kudaka Projesi "Kadınlar Üretiyor, İlçemiz Güçleniyor"Kapsamında Vali Yardımcılarımızı Makamlarında Ziyaret Ederek Bilgi Verdiler.

Üzümlü Ziraat Odası Başkanı M.İhsan Yeşilbaş, Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Mahmut Karakelle, Nureddin Aksun ve Proje Danışmanı Mine Can Dumlar Vali Yardımcıları Tülay Baydar Bilgihan, Adem Keleş ve Abdullah Çiftçi'yi makamlarında ziyaret ettiler.
 (KUDAKA) Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen proje hakkında bilgi veren başkan M.İhsan Yeşilbaş projenin amaçlarının; Kadınlara istihdam olanağı sağlamak, Geleneksel ürünlerin turistik değerlerini ortaya çıkarmak, Bölgedeki turistik ürünleri geliştirerek büyük pazarlara ulaşmasını sağlamak, Odamızın bilgi, teknik ve sosyal altyapısını güçlendirmek, Odamızın güçlü bir örgütsel yapıya ulaştırmak ve Kurumsal ve teknik kapasitesini geliştirmek olduğunu belirtti.
 Projemiz ile ilçemizdeki kadınların hali hazırda tarımsal ürünleri (üzüm, dut, erik, kayısı, ceviz, kayısı çekirdeği vb.) kurutarak veya bir takım işlemlerden geçirerek elde ettikleri ürünlerin (pestil, köme, dut kurusu, kayısı çekirdeği kurusu, saruç, kesmece, elma kurusu vb.)  turistik ürün haline dönüştürülerek pazarlanmasına öncülük edilmesi planlanmaktadır.
 Proje kapsamında 20 kadına çeşitli eğitimler verilecek olup eğitimlerle birlikte üretim çalışmaları yapılacaktır. Daha sonra tanıtım ve pazarlama çalışmalarına yer verilecek olan projenin ilçe için çok önemli bir adım olacağını belirtti.
 Vali Yardımcısı Tülay Baydar Bilgihan kırsal alandaki kadınların sosyal ve ekonomik hayata katılımlarını sağlayan bu tür projelere kendilerinin de önem verdiğini belirtti. Artık günümüzde her alanda kadının da ekonomik hayata katılarak ev ekonomisine destek vermesi gerektiğini ve bu tür projelerin daha fazla hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti. Çalışmalarından dolayı Odayı tebrik etti.
 Vali Yardımcısı Adem Keleş ise KUDAKA'ya böyle bir proje çalışması yapan Oda yönetimini kutladı. Devletimizin çeşitli kurumlar vasıtası ile Hibe Programları açtığını ve bu hibelerden faydalanmak için doğru çalışmaların yapılması ve sonuçlandırılması gerektiğini belirtti. Hibeyi almaktan çok alınan bu hibeleri doğru bir şekilde değerlendirmeyi, sonuçlandırmayı ve sürdürülebilir hale getirebilmeyi başarmanın daha önemli olduğunu belirtti.
 Vali Yardımcısı Abdullah Çiftçi ise yapılan bu proje ile ilçenin kültürel değerlerinin ön plana çıkarılacağını, kadınların emeğinin değerlendirilebileceğinin ve ilçe ekonomisine olumlu bir etkisinin olacağını belirtti. Proje çalışmalarında başarılar diledi. 

.(http://www.ozsozgazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=647)