Clubs and Organizations

There are many ways to get involved in activities at Alton High School.  We encourage every student to take part in the non-academic part of high school life. These clubs and organizations are a great way to meet new people, learn new skills, and grow personal skills in yourself.  These activities not only help you build your high school resume for college or career life after high school, they give you opportunities to be a leader and learn who you are.  Take advantage of the opportunities available to you and show your Redbird Pride.

 Club Name Sponsor(s) Meeting Times & Location Description
618    Linda Wittman Mon/Boys & Wed/Girls 3:15 in office Positive Rap Groups 
AFJROTC/Saber Team Msgt. Dansizen Thurs. 3:30 - 4:20 Rm. B207 Must be a member of AFJROTC 
AFJROTC/Cadet Staff Col. Wangler Wed 3:30 - 4:30 Rm. B263 Must be a member of AFJROTC 
AFJROTC/Color GuardMsgt. Dansizen Tues. 3:30 - 4:20 Rm. B207 Must be a member of AFJROTC - participates in color guard competitions & events 
AFJROTC/Drill TeamCol. Wangler Mon. 3:30 - 4:30 Rm. B263 Must be a member of AFJROTC - participates in drill competitions 
Architectural DraftingPat Goetten 2nd Thurs 3:15 Rm. A131 Students participate in field trips focusing on architecture and contests
Art Club  Susan ElmendorfWed 3:15 - 4:00 Rm. A118  
Bibliophilia ClubDeb Penning  1st/3rd Thurs. in LibraryShare love or reading by discussing books and branching out into different genres
Biology ClubAngie Laaker  Follow Schedule - B307Club provides opportunities for socialization, nature activities, and community service 
Calliope   Published work of writing and artistic sketches by students of AHS 
Celebrations Jazz ChoirJoe Folz  Show type choir, performs for community organizations and public relations for AHS 
Chemistry Club  Liz MalikEvery 2 weeks in B338  
Chamber Strings  Laura PlummerWed 3:15 Rm. B130  
Chess Club Richard Scott Wed 3:15 in LibraryEnjoy learning Chess and formulating chess strategies
Commercial Art Club Lexa Browning  Thurs. 3:10 Rm. A101Promotes graphic art, field trips and fundraisers 
Computer Club  Brian Bergin Fri. 3:15 Rm. A128Play Computer Games 
Costume Club Susan Elmendorf Mon. 3:15-4:00 Rm. A118  
FCA(Fellowship of Chrisian Athletes)Andrew Spainhour  Encourages athletes and coaches to grow in their faith and their sport 
FCCLA Trudy Doublas, Regina Birch, Sharon Ferree Sept. 6-May 2
Tues 3:20 - 4:00
 Rm B164 
Family, Career, & Community Leaders of America 
FFA(Future Farmers of America) Daphne Gvillo, Richard Scott 1st Thurs. of month 3:20 Rm B168 or C133Agriculture Education and Careers 
French Club Jonathon Vidrine meetings announced in class A Francophile Philanthropic Organization 
German ClubRuth Wimp Thurs. 3:15 Rm B150 Promotes the study of the German Culture 
GSA (Gay/Straight Alliance) Jane Higgins, Tami Williams 1st/3rd Thursdays @ 3:20
2nd/4th Thursdays @ 8:00 
Special Services Room

Group works to help create an environment to exemplify fairness for diversity 
Hi-Strung Laura Plummer Tues. 3:15 Rm B130  
HOSA Stacey Ferguson Times announced in class Health Occupations Students of America 
Interact Kristen Belcher
Chloe Moore 
alternating Wed 3:30 
 Rm. B325  
Completes community service projects both locally & internationally (Alton/Godfrey Rotary) 
Jazz BandTim Jarden Wed. 3:30 Rm. B129 An audition ensemble that will study various jazz styles like swing, blues, ballads 
Math Team Laura Laushke Thurs. 3:15 Rm B227 9-12 grade students who enjoy challenging math problems, competitions during year
Minority Excellence Lisa Lovett Tues. 11:30 - 1:25 A250 Provides minority students with support to succeed in college 
Mu Alpha Theta(senior math honors) Laura Laushke  Senior honor math students with a 3.5 GPA or higher 
Power of PeersAndrea Smith 2nd/4th Mondays after school in GuidancePeer leadership to promote a drug/alcohol free lifestyle for students in Alton/Godfrey 
National Honor Society Kayla Kuehn Jonathon Vidrine Tues. 8:10 Rm A122 Character, Service, Scholarship, Leadership (selected seniors) 
Physics Club    Andrew Spainhour Scott Schlapkohl see sponsor  Rm. B349 World Wide Youth in Science and Engineering 
Quill and Scroll Bridget Heck 1st Wed of month 3:15 B136 Group sponsors "Read Across America" and "Relay for Life" 
Redbird Nest  Eric RobersonHome Sporting Events Students support and cheer at athletic events 
Redbird Word Zach Casselman During Class School Newspaper 
Robotics Scott Schlapkohl, Brian Bergin, & Pat Goetten TBA  
Scholar Bowl Andrew Spainhour Thurs. 3:15 B351 Students academically compete against other schools - similar to Jeopardy 
Sign Language Club     Robin Shawback Weekly on Thursdays @ 3:15
Rm. B258
 
Social Studies Club Jesse Macias Thurs. 3:15 Rm. B250 Field Trips, community service, scholarships 
Spanish Club Michelle Bachman Beth York 1 time a month in cafeteria Organization meets to practice Spanish and discuss the Spanish Culture 
Student Council Leslie Hudson Carolyn Connors  During Lunch - TBAOrganizes school-related activities, dances, blood drives, and community school projects 
Talent SearchLynn Ingram Follow Schedule Focuses on students who are college bound
Tatler  Bridget HeckDuring Class Students create and sell ads in addition to designing the yearbook for AHS 
Thespians Kristi Doering  2nd/4th Wed. 3:15 Rm. B182Honors group for those who excel in all areas of performing arts, on stage & behind the scenes 
Upward Bound Rouzel Porter Tues/Thurs D Lunch Rm A121 Focuses on students who are first in their families to have a college 
WLCA 89.1  Brian Bergin Radio station HD station from LCCC - Journalism II & Advanced Multi-Media 
Without Divide Sarah Thomas meetings TBA A242 Gender Equality Group 
Writer's Club  Student operated club with positive environment to express fiction/non-fiction writings 
YELL Chloe Moore alternating Wed 3:30
 Rm. B325 
Community Service based group 


Fall Sports - Head Coach
Football - Eric Dickerson
Boys Soccer - Jay Robertson
Boys Golf - Zach Deeder
Girls Golf - Carey Cappel
B/G Cross Country - Vernon Curvey
Girls Tennis - Robert Logan
Girls Volleyball - Stacey Ferguson
Cheerleading - 

Winter Sports - Head Coach
B/G Bowling - Jeff Woszcynski
Boys Basketball - Eric Smith
Girls Basketball - Bob Rickman
Dance - Sara Miller
B/G Swim-Dive - Lynda Willings
Wrestling - Eric Roberson

Spring Sports - Head Coach
Baseball - Todd Haug
Boys Tennis - Robert Logan
Boys Track - 
Girls Soccer - Jeff Hayes
Girls Track - Terry Mitchell
Softball - Dan Carter
Boys Volleyball - Daniel Campbell