home‏ > ‏

الاحتباس الحراري

וידאו של YouTube

אפקט החממה- שיעור מתוקשב

 

 

שם המדריכה:פדאא עבד אלרחמאן

 

דגם הוראה

א.      הוראה במליאה עם מקרן

ב. הוראה במליאה עם לוח אינטראקטיבי

ג.      הוראה בקבוצות (מחשבים ניידים לקבוצה)

ד.       במעבדה או מחשב נייד לכל תלמיד

 

נושא  היחידה

מנצלים משאבי טבע ופוגעים בסביבה.

 

נושא  השיעור

אפקט החממה.

 

מסגרת למידה

כיתתית         פרטנית           מרכז למידה

 

שכבת הגיל(ניתן לסמן כמה כיתות)

א     ב     ג     ד     ה    ו

 

משך השיעור

45  דקות                     90 דקות

 

מטרות מתחום התוכן/מיומנויות

התלמידים יכירו את המחיר הסביבתי של ניצול משאבי טבע ע"י האדם.

התלמידים ייקחו אחריות אישית  בביצוע משימות לשמירה על הסביבה.

התלמידים יסבירו את המחיר הסביבתי של  ניצול משאבי טבע על ידי האדם .

התלמידים ייקחו אחריות אישית בביצוע משימות לשמירת הסביבה

מושגים חדשים

(אוצר מילים)

אפקט חממה, חומרי דלק, פחמן דו חמצני, גזי חממה,זיהום אויר, תחבורה ציבורית,פחם, גז טבעי,כריתת עצים, אטמוספרה , קרחונים , בצורת . כללי התנהגות.

 

מטרות מתחום שפה
( רק אם יש
)

קריאת טקסטים מידעניים והבנתם.

 

פעילויות

 

תארו וציינו באילו  כלים/ סביבות/ אתרים השתמשתם, לציין קישור/ים)

פתיחה: הצגת עצם הלמידה אפקט החממה בברקו, קוראים ביחד את

              הפתיחה.  

התנסות: התלמידים מתנסים בהדמיה ומשיבים על השאלות.

              התלמידים מתנסים בעבודה יחידנית וכל תלמיד משיב על 

              השאלות ובודק את עצמו.   (השאלון  אישי).

המשגה:  יושבים בקבוצות, קוראים את קטעי המידע " מעשה אדם" מתוך

               המשימה, מעלים השערות ומסכמים: מי ומה גורם

               להתחממות כדור הארץ?

           התלמידים מתבקשים לסכם ב3-4  שקפים מי ומה הם הגורמים

            להתחממות כדור הארץ, בוחרים נציג מהקבוצה להצגת התוצר.

יישום:  המורה שואלת, מה קרה בשבועות האחרונים בכרמל אשר

           מתחבר עם הנושא? הכוונה כמובן לשריפות הכרמל.

          ומפנה אותם לקישור: שריפות הכרמל.

           התלמידים מתבוננים בתמונות ומנסים להבחין בנזקים שנגרמו

           מהשריפה, מה  ומי ניזוק מעלים דיון: באם  שהייתה הסתה ובאם

           ללא כוונה , בסופו של דבר האדם הוא האחראי, כאן יש מקום 

           לחיזוק תחושת השייכות והאחריות לסביבה ולכדור הארץ.

         

סגירה/רפלקציה: מה למדנו היום? מה הם הרגלי ההתנהגות שאני צריך

                        לשנות או לאמץ על מנת לשמור על כדור הארץ.

 

מענה לשונות התלמידים

יש הדמיה, שעוזרת להרבה תלמידים להבין יותר, יש שאלון אישי, ועבודה עצמית כך שהמורה יכולה לגשת לכל תלמיד, עבודה שיתופית שבה כל תלמיד יכול לעשות את מה שהוא חזק בו, אם לרשום, או לקרוא, , או לסכם או להציג.

 

שילוב התקשוב (מיומנויות המאה 21)

 

לסמן  בצבע  את המיונות הבולטת ביותר

אוריינות מדיה ומידע ( איתור מידע/ הערכת מידע/ שימוש במספר סוגי מידע: טקסט/תמונה/ קול)

מיומנויות תקשורת    (דוא"ל / פורום/ בלוגים/ עריכה שיתופית)

חשיבה ופיתרון בעיות (זיהוי בעיה/ הגדרת הצורך במידע לפתרון הבעיה/ הצגת מרחב פתרונות תוך שימוש במקורות מידע שונים/ בדרכי הצגה מגוונים/ )
מיומנויות בינאישיות ועבודה שיתופית ( בסביבה מתוקשבת: עריכה שיתופיתן, הבניית  ידע משותף במצגת)
למידה והתנהלות עצמאית (במשימות מתוקשבות: למידה עצמית /  למידה תוך קבלת משוב / למידה תוך הבניית ידע).

 

חומרי למידה כתובים ומתוקשבים

                                                                 ספר הלימוד "במבט חדש"

אפקט החממה  עצם למידה מתוקשב מאתר אופק

 

תוצרי למידה ברמת תלמידים

התלמידים מתבקשים לסכם ב 3-4 שקפים  : כללי התנהגות לשמירה על כדור הארץ מפני התחממות.

 

הערות חשובות

התרומה למחשב:הנעה ללמידה; המחשת תופעות; העמקת שיח ודיון להעצמת חשיבה; מענה לשונות; נגישות למידע מגוון; הצגה יעילה של מידע.

 

סיכום ורפלקציה

מה למדנו, מה אנחנו  יכולים לעשות על מנת למנוע התחממות כדור הארץ? מה אנחנו יכולים לשנות בהרגלים שלנו על מנת למנוע התחממות כדור הארץ,  האם אני יכול לחסוך בשימוש בדלק למשל  ע"י השימוש  בתחבורה הציבורית. או ללכת ברגל במקום לנסוע באוטו?החליטו אם אתם מוכנים לחסוך בשימוש בשקיות פלסטיק ולהביא את הסנדוויץ בקופסה? האם אני מתחיל לקבל אחריות על כדור  הארץ ?
מסכמים על הלוח כללי  התנהגות
.

 

الصفحات الفرعية (1): [بلاعنوان]
Comments