Participants

 Name    
 Title
 Affiliation
 Subject Area
 Adler, Clint
Chief, Research and Development & Technology Transfer
Alaska Department of Transportation
Transportation Research   
Andreassen, Nils   
Managing Director
Institute of the North
 
Barker, Mitzi
Director, Rural Housing & Planning
Rural Alaska Community Action Program (RurAL CAP)
 Master Planning
Barrett, Tom
Deputy Federal Coordinator
Arctic Gas
Transportation/energy
Brigham, Lawson
Distinguished Professor
University of Alaska Fairbanks
Arctic marine shipping
Chronic, Steve
General Manager
LCMF
Arctic engineering/rural communities
Colberg, Sig
Senior Staff Civil/Structural Engineer
BP Exploration Alaska
Developments, Civil/Structural
Connor, Billy
Director
University of Alaska Fairbanks, Alaska University Transportation Center
Transportation
Cox, Bob
Vice President
Crowley Petroleum Distribution, Inc.
Delivery (landings, bulk fuel)
Farrell, John
Executive Director
U.S. Arctic Research Commission
ACIW Organizing Committee
George, Tom
Alaska Regional Representative
Aircraft Owners and Pilots Association
Aviation Infrastructure
Goering, Doug
Dean
University of Alaska Fairbanks, College of Engineering and Mines
Arctic engineering/roadways
Haagensen, Steve
Executive Director
Alaska Energy Authority
Electricity Generation
Heinze, Harold
CEO
Alaska Natural Gas Development Authority
Pipelines
Hinzman, Larry
Director
University of Alaska Fairbanks, International Arctic Research Center
Climate change and infrastructure
Hirsch, Brian 
Senior Project Leader
National Renewable Energy Laboratory, Alaska
Energy
Holdmann, Gwen
Director
Alaska Center for Energy and Power
Production (Rural)
Hudson, Heather
Director
University of Alaska Anchorage, Institute of Social and Economic Research
Communications
Kohler, Meera
President and CEO
Alaska Village Electric Cooperative
Rural and community
Livingston, Tom
Principal
Livingston Slone
Public Structures
Mastrodicasa, Nick
Program Manager
State of Alaska Department of Transportation - Aviation Division, and Statewide Digital Mapping Initiative (SDMI)
Aviation Safety/Digital Mapping
Metz, Paul
Director
Mineral Industry Research Laboratory
Rails (crossings)
Miller, Christy
Program Manager, Surface Water Group
Tetra Tech
Flood Plain Management in Alaska
Oatley, Jeff
Research Engineer
Cold Climate Housing Research Center
Housing
Odsather, OD
Alignment Engineer
Alaska Natural Gas Development Authority
Pipelines
Opheen, Patricia 'Trish'
Chief of Engineering
U.S. Army Corps of Engineers, Alaska District
ACIW Organizing Committee
Pawlowski, Bob
Legislative Liaison
Denali Commission
ACIW Organizing Committee
Richter-Menge, Jackie
Research Engineer
Cold Regions Research and Engineering Laboratory
ACIW Organizing Committee
Rooney, Jim
Consultant
R&M Consultants
Polar Research Board
Schnabel, Bill
Director
University of Alaska Fairbanks, Water and Environmental Research Center
Tundra & Rivers (seasonal corridors)
Sharpton, Buck
Vice Chancellor
University of Alaska Fairbanks
Charting and Mapping
Sheets, Brent
Regional Manager
National Energy Technology Labor
Energy
Treadwell, Mead
Chair
U.S. Arctic Research Commission
ACIW Organizing Committee
Uchytil, Carl
Captain
United States Coast Guard
Transportation: Marine
Walsh, John
Chief Scientist
University of Alaska Fairbanks, International Arctic Research Center
Climate Change Modeling
Weaver, Steve
Senior Director
Division of Environmental Health & Engineering, Alaska Native Tribal Health Consortium
Water/Sewer Waste Systems
White, Dan
Director
Institute of Northern Engineering
ACIW Organizing Committee
Zufelt, Jon
Technical Director, Earth Sciences and Engineering
Cold Regions Research and Engineering Laboratory
Military

 

BREAKOUT GROUPS
Group 1         
Trish Opheen (Leader)
Bill Schnabel
Brian Hirsch
Jeff Oatley
Sig Colberg
Carl Uchytil
Meera Kohler
Nick Mastrodicasa
Steve Chronic
Jim Rooney
Doug Goering
 

Group 2
Dan White (Leader)
Tom Barrett
Tom Livingston
Steve Haagenson
Clint Adler
Buck Sharpton
John Walsh
Tom George
Gwen Holdmann
Mitzi Barker
OD Odsather
Brent Sheets
Lawson Brigham
Group 3
Bob Pawlowski (Leader)
Billy Connor
Steve Weaver
Bob Cox
Heather Hudson
Harold Heinze
Paul Metz
Jon Zufelt
Larry Hinzman
Christy Miller
Nils Andreassen
Ĉ
Rachel Craig,
Jul 9, 2010, 12:10 PM
Comments