Academy Staff

Academy Staff

We are currently awaiting new staff pictures and hope to have these uploaded by the end of April 2018.

Senior Leadership Team

Staff Name and Title

Nichola Smith

Head Teacher

Staretic Lead in School

Whole school Teaching and Learning Lead

Whole School Literacy Lead

Designated Safeguarding Team

Hayley Addy

Deputy Head and SENCo

Whole school Teaching and Learning Lead

Whole School Literacy Lead

Designated Safeguarding Team

Behaviour Leader

Katie Dunerdale

EYFS and KS1 Lead

Phonics Lead

Rachel Gilbert

KS2 Leader - Class Sheffield Teacher

Reading Leader

Sarah Morgan

Lead Teacher of CIRP

C and I Specialist

Jackie Guest

Nature Support

Thrive specialist

Pastoral Support

Designated Safeguarding Lead

Bethan Ward

Class Leeds Teacher

PE Lead

Jill Smith

Class Leeds Support

Outdoor learning support

Steve Bailey

Class Leeds Support

Numeracy Champion

PE support

Debbie Oldfield

SEND Specialist Support

Class Leeds Support

Jake Simon

CLass Huddersfield Teacher

PE Lead

Callum Marples

SEND Specialist Support

PE Support

Hannah Pearson

Class York Teacher

RE and Humanities Lead

Kirsty Taylor

SEND Champion

Class York Support

Julia Owen Smith

Class Oxford Teacher

PSHE Lead

Leanne Jones

Class Oxford Nurture Lead

ICT Lead

Donna Joys

SEND Specialist Support

Class Oxford Support

Sarah Thornton

Class Cambridge Teacher

Maths Lead

Janet Riley

Class Cambridge support

Year 6 specialist TA

ICT Coordinator

Sarah Smith

Behaviour Specialist Support

Class Cambridge Support

Kerry Wood

FS1 Teacher

ARt/Drama Lead

Yvonne Taylor

Nursery Nurse

FS1 Support

Claire Hall

SEND Specialist Support

FS2 Support

Kirsty Rhodes

Teaching and Learning Apprentice

FS2 Support

Sarah Reaney

Nursery Nurse

CIRP Specialist Support

Jodie Hennell

CIRP Specialist Support

Lauren Bamforth

CIRP Specialist Support

Sharon Arnodaldi

CIRP Specialist Support

Michelle Unwin

CIRP Specialist Support

Beth Bostwick

CIRP Specialist Support

Annalise Blackburn

CIRP Specialist Support

Fran Brinklow

Drama Specialist

Art/Drama Lead

Alex Cairns

Music Specialist Teacher

Alex Ruiz

Spanish Teacher

Amanda Sowerby

PE Specialist

Sandra Hull

Finance Manager

Deborah Dalby

Attendance Lead

Ellena Vincent

Administrative Assistant

Andrew Ravenscroft

Business Manager (Regional Support)

Nichola Smith

Head Teacher

Designated Safeguarding Team (DSL)

Jackie Guest

Pastoral Coordinator

Designated Safeguarding Team (DSL)

Hayley Addy

Deputy Head

Designated Safeguarding Team (DSL in absence of Head)

Deborah Dalby

Attendance Lead

Designated Safeguarding Team (DSL trained)

Andrew Morrison

Business Operation Assistant (Caretaker)

Linsey Jessop

Site Cleaner

Nicola Featherstone

Site Cleaner

Sheree McGann

Site Cleaner

Amanda Leigh

Site Cleane

Teaching Team

Picture to follow

Business Support Team

Safeguarding Team

Business Operations Team