Zespół "Quo Vadis"

O nas 

Orkiestra Dęta przy Parafii św. Kazimierza w Pruszkowie 

Kiedy się spotykamy

W każdy wtorek i/lub czwartek o godz. 20:00

Gdzie się spotykamy

Dom katechetyczny (wejście przez bramę po prawej stronie).

Opiekunowie

Jan Kilarski - dyrygent

Kontakt

orkiestra.quo.vadis@gmail.com

Orkiestra Quo Vadis przy Parafii św. Kazimierza w Pruszkowie (zdjęcie powstało pomiędzy 1975 - 1985)

Krótka informacja o orkiestrze dętej „Quo Vadis” przy Parafii św. Kazimierza w Pruszkowie.

Orkiestra Dęta „Quo Vadis” powstała w 1973 roku z inicjatywy ks. prałata Jana Górnego. Historia naszego zespołu związana jest z ołtarzem Tysiąclecia z kopią obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej. Zalążkiem naszej orkiestry byli trębacze, którzy wykonywali „Hejnał Jasnogórski” w czasie odsłonięcia i zasłonięcia obrazu.

Zespół nasz rozrastał się, a kolejni dyrygenci kształcili młodych ludzi, ucząc gry na instrumentach. Na nasze szczególne wspomnienie zasługuje nasz dyrygent i opiekun świętej pamięci Władysław Daniłowski.

Z czasem orkiestra zaczęła uczestniczyć we wszystkich uroczystościach odbywających się w Parafii. Została nawet zaproszona i uczestniczyła w spotkaniu z Ojcem Świętym Janem Pawłem II w sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej w Warszawie w 1979 roku, podczas Jego pierwszej pielgrzymki do Polski.

Orkiestra „Quo Vadis” rozwiała się dalej, ale jak każda amatorska orkiestra dęta, miała kłopoty z repertuarem – brakowało utworów opracowanych na orkiestrę tego typu. Sytuacja zmieniła się w 1985 roku, kiedy nowym dyrygentem zespołu został Jan Kilarski, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie, pochodzący z rodziny organistów o bogatych tradycjach. Nadał on zespołowi nowy kierunek. Opracował na orkiestrę dętą popularne piosenki o tematyce religijnej. Nowe utwory bardzo zmobilizowały zespół, co zaowocowało wyraźnym wzrostem poziomu artystycznego.

Dzisiejsza rzeczywistość naszego zespołu to wspólne cotygodniowe próby, gra na uroczystościach parafialnych, a szczególnie udział w pasterce, rezurekcji i podczas procesji Bożego Ciała. Czasami również występy w okolicznych kościołach i zaprzyjaźnionych parafiach na terenie województwa.

Latem roku 1989 Orkiestra wyjechała na trzytygodniową pielgrzymkę do Włoch. 24 sierpnia z udziałem tysiąca pielgrzymów z Polski na dziedzińcu letniej rezydencji papieskiej w Castel Gandolfo orkiestra dała koncert Ojcu Świętemu. Zespół zgrał wiązankę melodii pielgrzymkowo – religijnych oraz religijnych. Jan Paweł II aż trzykrotnie prosił o „bis”. Na zakończenie audiencji Ojciec Święty wpisał się do kroniki zespołu i zrobiono pamiątkowe zdjęcia.

Koncert dla Ojca Świętego Jana Pawła II na dziedzińcu letniej rezydencji papieskiej w Castel Gandolfo 24 sierpnia 1989 roku

Orkiestra nasza zapewniała również oprawę muzyczną akompaniując chórom warszawskimi w czasie uroczystych Mszy św. odprawianych przez Ojca Świętego podczas pielgrzymek do Ojczyzny. W 1991 roku była to Msza św. na Agrykoli w Warszawie oraz Msza św. na Placu Piłsudskiego w 1999 roku.

Orkiestra nasza nagrała i wydała także trzy kasety z utworami religijnymi i pielgrzymkowymi oraz polskimi kolędami. W chwili obecnej w repertuarze naszej orkiestry znajduje się ok. 150 utworów w tym pieśni i piosenki religijne, pieśni patriotyczne, utwory muzyku klasycznej i rozrywkowej.

Uczestniczyliśmy, z dużym powodzeniem, w festiwalach i przeglądach muzyki religijnej oraz młodzieżowych spotkaniach z piosenką religijną. Jako przykłady można wymienić Festiwale „Maria Carmen” w Górce Klasztornej pod Bydgoszczą oraz Festiwal „Serce Dzieciom”. 

Dla wielu naszych kolegów orkiestra dęta „Quo Vadis” była katalizatorem talentu i dzięki jej wpływowi rozpoczęli naukę w szkołach muzycznych oraz studia w akademii muzycznej. Poprzez zespół przewinęło się ok. 40 osób, a wiele z nich w chwili obecnej zawodowo związanych jest z muzyką i gra w różnych zespołach na terenie całego kraju.

Uroczystość dwudziestolecia orkiestry w 1994 roku 

Uroczystość czterdziestopięciolecia orkiestry 20 maja 2018 roku