Історія бібліотеки для дітей

Повна назва бібліотеки на 1.06.2007 р. – Олександрівська районна бібліотека для дітей, адреса: вул.Незалежності України, 58а. телефон 3 20 47.

Загальна площа – 209 кв.м.

Структура бібліотеки – 3 відділи:

- Відділ обслуговування дошкільнят та учнів 1-4 класів;

- Відділ обслуговування учнів 5-9 класів;

- Читальний зал для учнів 1-9 класів.

В липні 1935 року було створено Олександрівську районну бібліотеку з 1 штатним працівником Чересленко Ольгою Митрофанівною, першим завідувачем бібліотеки. Книжковий фонд нараховував близько 1000 примірників документів. Бібліотеку організував районний відділ народної освіти.

Через декілька місяців було дано другу штатну одиницю – Гребенюк Катерину Григорівна, яка відповідала за дитячий відділ при рай бібліотеці для дорослих.

До кінця 1935 року фонд бібліотеки зріс до 3 тисяч примірників, а читачів обслуговували 275 осіб (третя частина – школярі).

В 1936-1937 роках фонд бібліотеки швидко зростав. Для придбання літератури було виділено близько 7-8 тисяч крб.. бюджетних коштів. Крім цього відділ наросвіти в кінці року всі кошти, які не використовувались, надавав на комплектування фондів бібліотеки.

За ці два роки фонд зріс до 15 тис. примірників, читачів нараховувалось близько 500 осіб.

Збільшувався фонд бібліотеки, і в одній кімнаті, в якій знаходилась бібліотека не вистачало місця ні для зберігання літератури, ні для обслуговування читачів. Тому відділом народної освіти було орендовано інше приміщення, яке складалося з двох кімнат. А в кінці 1938 року перед відділом наросвіти постало питання про пошуки іншого приміщення, де можна було б виділить окрему кімнату для дитячого відділу.

В 1939 році бібліотека мала власне приміщення, добре обладнане. В одній кімнаті була бібліотека для дорослих, в другій – дитяча.

Під час Великої Вітчизняної війни бібліотека не працювала. Книжкові фонди і майно розгромили фашисти, але частину фонду читачі розібрали на зберігання по домівках.

В 1944 році, коли радянські війська визволили Олександрівський район, відділ наросвіти виділив приміщення для бібліотеки. Книги до бібліотеки зросли. Всі жителі містечка: хто повертав бібліотечні, а хто дарував із власних. Читачі подарували бібліотеці близько 2500 примірників книг.

Після визволення нашого району від окупантів, потяг людей до читання був дуже великий, особливо у молоді та дітей. Діти йшли до бібліотеки щодня. Книги видавали через вікно видачі, яке виходило в невеликий коридор. Діти вистоювали черги, щоб взяти книгу для читання.

Літератури було малувато і доводилось записувати на чергу, на книги, які дуже подобались дітям і які хотіли прочитати всі. Також, для кращого обслуговування бібліотекарі визначали дні обслуговування для різних вікових категорій читачів.

На початку 50-х років в дитячій бібліотеці працювало 2 штатні працівники: зав бібліотекою Гребенюк Катерина Григорівна та з 1954 року – Ромашина Оксана Онуфріївна. Згодом ( в 1956 році) ввели ще одну штатну одиницю – зав. читальним залом Борідченко Галина Марківна. В невеличкій кімнаті відкрили читальний зал, де проводили масові заходи для дітей.

Проводилась велика робота по пропаганді дитячої книги. Це і читки – бесіди для малят, читацькі конференції для старих школярів, усні журнали, дитячі ранки, зустрічі з цікавими людьми, особливо з учасниками бойових дій, партизанами – земляками та інше.

Придбали ляльковий театр і юні читачі стали завзятими «артистами». На спектаклі приходило скільки дітей, що вони не поміщались в читальному залі.

Бібліотека підтримувала тісний зв'язок зі школами, частину масових заходів проводили в школі.

В 1957 році розпочалось будівництво нового двохповерхового приміщення для бібліотеки. Верхній поверх був призначений для районної бібліотеки для дорослих; - нижній для районної дитячої бібліотеки.

Будівництво велося за рахунок місцевого бюджету. Допомагали всі: і діти, і дорослі, були задіяні всі культпрацівники району.

В 1958 році бібліотека переселилась в нове приміщення, яке було одним з кращих в області.

Нове приміщення, нове обладнання, значні поповнення книжкового фонду дало можливість розгорнути роботу в повну силу. Прекрасний читальний зал приваблював і дітей, і вчителів. Створився актив старшокласників, вчителів, вожатих, які допомагали в роботі. Створили довідково-бібліографічний апарат, доукомплектували, книжкові фонди, створили відділи обслуговування – для учнів 1-3 класів, 4-8 класів, читальний зал.

В 1959 році в бібліотеці було 4 штатні працівники: завідуюча бібліотеки Шевченко М.Т, зав. читальним залом Борідченко Г.М., бібліотекар відділу обслуговування дошкільнят та учнів 1-3 класів Ромашина О.О, бібліотекар відділу обслуговування учнів 4-8 класів – Гребенюк К.Г.

На базі Олександрівської дитячої бібліотеки проводились обласні семінари, бібліотека стала базою практики для студентів Олександрівського культосвітнього училища.

Бібліотеку відвідав Міністр культури України Бабчук Олег Ростиславович, який дав високу оцінку роботі бібліотеки. Бібліотеці присвоїли звання «Бібліотека відмінної роботи» в 1970 році. На базі бібліотеки було організовано школу передового досвіду по правовому вихованню дітей. Олександрівська дитяча бібліотека одна з перших в області організувала відкритий доступ для читачів. Кількість читачів на початок 70-х років досягла 3000, книговидача – 90000.

Щоб поповнити свої знання, познайомитись з досвідом колег працівники дитячої бібліотеки командирувались на курси підвищення кваліфікації в м. Кіровограді, м. Києві, в м. Ленінграді, Ростовскій області, в м. Переяслав – Хмельницький для вивчення та впровадження досвіду по роботі з юними читачами інших бібліотек в роботу Олександрівської рай бібліотеки для дітей.

В 1977 році Олександрівська рай бібліотека для дітей ввійшла до ЦБС і стала методичним центром по роботі з читачами – дітьми для 37 сільських філіалів.

Завідувача бібліотекою була переведена на посаду заступника директора ЦБС по роботі з дітьми. Відділ обслуговування залишились ті ж самі, що й до централізації.

Під час централізації були створені нові відділи, які полегшували роботу працівників дитячої бібліотеки і допомагали в ефективному обслуговуванню користувачів: відділ комплектування обробки літератури, відділ книгозберігання та обмінний фонд.

В 1995 році в Олександрівському районі пройшла децентралізація.

В даний час Олександрівська бібліотека для дітей є організаційно – методичною, інформаційно – освітньою, культурно – просвітницькою установою підпорядкованою відділу культури Олександрівської селищної ради.

Бібліотека обслуговую 1800 користувачів (на час створення близько 100 читачів).

Основні напрямки роботи з користувачами:

- Патріотичне, правове та екологічне виховання;

- Популяризація краєзнавчих інформаційних ресурсів, виховання поваги до історії та культури краю у користувачів за комплексною цільовою програмою «Край наш рідний - Олександрівщина»;

- Інформаційна допомога школярам у навчанні;

Надання методико – консультативної допомоги бібліотекам, що обслуговують дітей незалежно відомчого підпорядкування;

Співпраця з громадськими організаціями, культурно – просвітницькими установами та навчальними закладами.

При бібліотеці працює клуб за інтересами «Родина», членами якої є учні 6-9 класів. Напрямок – краєзнавство.

На молодшому відділі працює гурток «Книжкова лікарня», учасники якого допомагають ремонтувати книги .

Бібліотечні фонди:

На кінець 1935 року – 1000 екз.

На 1.01.2007 року - 28500

Штат працівників:

На кінець 1935 року – 1 працівник

На 2007 рік – 4 бібліотекарі працівники.

Першим керівником бібіліотки була Гребенюк Катерина Григорівна. Народилася 7.12.1912р. – померла 1.05.1993р. Закінчила Харківський Інститут культури (заочне відділення). Роки праці в бібліотеці – 1935р. – 1971р. Завідуюча бібліотекою: 1937р. – 1959р. Нагороджувалась Почесною грамотою Міністерства культури СРСР, грамотами, подяками обласного та районного відділу культури, преміями.

На даний час бібліотеку очолює Литвин Наталя Григорівна.

Бібліотекар – добрий чарівник, до якого приходять, ледь навчившись читати. А працівники, які обслуговують дітей, докладають багато зусиль, уміння, винахідливості, щоб бібліотека для маленьких читачів стала казковою домівкою. Через книгу вони виховують у дітей добрі думки, прагнення і почуття.