Ожиріння і цивілізація
Надмірна вага, а тим більше ожиріння - явище суспільне. Це якоюсь мірою побічний продукт цивілізації. Якщо простежити за способом життя в примітивних суспільствах, то можна сміливо стверджувати, що там цієї проблеми не існує. У тваринному світі також немає проблеми ожиріння, щонайменше для тих видів тварин, які живуть у природних умовах. Страждають від ожиріння тільки тварини, що приручені людиною.
Як не парадоксально, але від надмірної ваги страждають в найрозвиненіших країнах: надмірна повнота є наслідком високого рівня життя. Втім, це явище мало місце протягом усієї нашої історії. Дуже повні люди зустрічалися в найбагатших соціальних групах. Повноту розглядали як гідність, бо вона вважалася символом удачі в справах, а також ознакою доброго здоров'я. Хіба не прийнято було говорити про товстунів, що він дуже здорова людина?
З часом мислення змінювалося (не кажучи про те, що ідеали краси також змінювалися), і людство усвідомило, якої шкоди здоров'ю несе надлишкова вага. З тих пір надмірна повнота розглядається як чинник серйозної загрози для здоров'я людини. Якщо провести аналіз явища ожиріння в усіх країнах світу, то можна зробити висновок, що саме Сполучені Штати, найбагатша країна в світі, знаходиться в найбільш катастрофічному стані. Крім того, спостерігаючи за тим, як харчуються американці, легко зробити висновок, що в основі ожиріння, широко розповсюдженого в Америці, лежать погані гастрономічні звички. І ця проблема з кожним роком стає все серйознішою. Всупереч твердженням деяких лікарів ожиріння таки можна виправити. І якщо дуже часто воно викликане спадковим фактором, то навіть за цієї умови зайва вага з'явився внаслідок поганих звичок у харчуванні.
Розгляд проблеми надмірної повноти без урахування цієї головної сторони питання призводить до того, що всі займаються симптомами хвороби, тобто надлишковою вагою, але не її причинами. Це і є основна омана традиційної дієтології. Замість того щоб позбавлятися від симптомів шляхом голодних дієт, варто було б проаналізувати, чому з'являються зайві кілограми. А замість того щоб сліпо застосовувати вже готові меню, підраховуючи калорії і визначаючи вагу споживаної їжі, не завадило б спробувати зрозуміти, як працює наш організм і як він засвоює різні продукти.
Ось чому, перш ніж ви почнете застосовувати принципи моєї методики, я б хотів запропонувати вам пройти три ступені підготовки, або навчання. Вони допоможуть вам правильно зрозуміти дану проблему. Перш за все треба критично поглянути на свої гастрономічні звички, набуті кілька десятиліть тому та пов'язані зі споживанням занадто рафінованих продуктів харчування, що послужило причиною порушення обміну речовин і, значить, призвело до ожиріння і поганого самопочуття. Потім я б порекомендував зрозуміти, як працює наша система обміну речовин і травна система.І нарешті, я запропонував би вам задуматися над тим, що ми їмо, яке походження наших продуктів харчування, їх властивості та склад. Тільки за такою схемою можна вибудувати розумне вчення про харчування, з тим щоб кожен з нас міг індивідуально слідувати йому і навчитися не тільки правильно регулювати своє харчування, але й підтримувати свій ваговий баланс. Я вас запрошую зробити ці відкриття в наступних моїх главах.