Pár slov úvodem

Byl jsem před časem požádán o vysvětlení postupu při ukládání a zpracování digitálních fotografií – pokud možno polopaticky. A protože jsem ve svých začátcích sbíral každou radu po různých diskusních fórech a byl rád za každou odpověď, rád bych splatil touto formou dluh za trpělivost, kterou se mnou měli všichni ti neznámí, kteří už věděli.

Po napsání požadovaného jsem si uvědomil, že tomu chybí začátek a když začátek, tak od historie. Následoval stručný přehled foťáků a výběr digitálu.

Nebylo by od věci zmínit taky fotografické žánry, napadlo mě a tak jsem se dostal k napsaným dílům o ukládání a zpracování obrázků v editoru. V tom případě bych měl vysvětlit, k čemu vlastně editor je a jak se s ním pracuje, řekl jsem si potom a zjistil, že vznikla jakási příručka nebo návod anebo ještě lépe manuál o fotografování.

Následující povídání si nečiní nárok býti navýsost odborným pojednáním na téma "Jak se stát mistrem fotografem". Je určeno především začátečníkům. V jednotlivých kapitolách popisuji zkušenosti, které jsem nasbíral za několik desítek let fotografování na kinofilm a několik let fotografování digitálně.

Po jeho přečtení a případném nastudování by měl jeho čtenář zvládnout základní postupy, jak vyprodukovat solidní fotografie. Tak solidní, aby se nestyděl komukoliv je ukázat a nemusel poslouchat poznámky typu - nejdřív se to nauč a potom se předváděj - to v lepším případě. V horším případě (a taky většinou) si to lidi budou říkat za našimi zády.

Fotografování digitálním přístrojem je skoro hračka, odborníci hovoří o tom, že vytvořit dobrou fotku nebylo nikdy tak jednoduché, jako dnes. Dovolil bych si lehce oponovat. Vytvořit fotku skutečně nevyžaduje téměř žádné znalosti, zmáčknout spoušť foťáku dovede každý trumbera. Ovšem nastavit si foťák tak, aby snímek za něco stál - včetně jeho dalšího zpracování - to už alespoň základní znalosti vyžaduje. Proto tento manuál, nebo chcete-li návod.

V postranním panelu se dostanete na jednotlivé díly. Případné komentáře anebo doplnění jsou samozřejmě možné, určitě tady není všechno.

Než začneme dělat něco konkrétního, povězme si něco málo o vzniku fotografie a vraťme se o pár desítek let zpátky - do příšeří temné komory. Vzhůru na první díl!

Případné dotazy, připomínky, komentáře anebo návrhy, co ještě by se v návodech mohlo objevit, adresujte prosím do zdejší (nové) návštěvní knihy Bude-li to v mých silách, rád odpovím!

Návštěvní kniha